Προς το περιεχόμενο

Cabinets: Τι διαφορες εχουν τα Ωm;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια....

 

1)Τι διαφορες εχουν τα 4,8 κ 16 Ωm;

 

2)Ποιο απ τα 3 προτινετε;

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

http://www.thomann.de/gr/laney_gs212ie.htm

http://www.thomann.de/gr/marshall_mc212.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Εκτος την διαφορετικη Ωμικη αντισταση, καμια αλλη  ;D

 

2) Το Harley Benton! Ειναι το πιο φτηνο και εχει τα πιο ακριβα μεγαφωνα!

Βεβαια δεν εχω ιδεα αν ειναι καλης ποιοτητας η καμπινα.... αν σου αρεσουν τα vintage 30 παρ'το.

Δυο ν30 εχουν 200ευρω τιμη λιανικης!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ.... μονο που καποτε ειχα αγορασει την αντιστοιχη 4χ12... οφειλω να ομολογησω πως ειχα ολη τη καλη διαθεση να ασχοληθω με την καμπινα, αλλα τελικα ηταν απαραδεκτη ηχητικα! Και τα ν30 που εχουν αυτες οι καμπινες δεν ειναι τα ιδια που εχουν οι πιο ακριβες, εχω παρατηρισει οτι υπαρχει εκδοση που πωλειτε 120 ευρω και εκδοση που πωλειτε 60, κινεζικη προφανως και οχι αγγλικη(?). (Εχω παρατηρισει παρομοιες εκδοσεις και σε αλλα μεγαφωνα της εταιρειας, που εχουν μικροδιαφορες στην κατασκευη και τελειως αλλο ηχο που τα εχω δει διπλα-διπλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Laney είναι πολύ ωραία καμπίνα για τα λεφτά της, με πολύ καλή κατασκευή και αρκετά καλό ήχο (παρά τα μεγάφωνα που φοράει, που γενικά δε μ'αρέσουν).

Αν ανεβάσεις το budget σου στα 300 έχεις και την επιλογή της framus fr212, που εκτός των άλλων, έχει και την ευελιξία της διαιρούμενης πλάτης.

 

Καλό θα ήταν να τις δοκίμαζες όμως, με κάποιο τρόπο να δεις ποια σ'αρέσει.

Δε φαντάζεσαι τί διαφορά κάνουν στον ήχο...

 

ΥΓ. Όσο για τα Ohms, το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις τώρα είναι ότι πρέπει να φροντίσεις να ταιριάζουν τα ohms της καμπίνας που θα πάρεις με τα ohms μιας εξόδου του ενισχυτή σου. Αν δλδ o ενισχυτής σου έχει έξοδο 8 ohms, τότε θα πρέπει να πάρεις αντίστοιχη καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα ν30 που εχουν αυτες οι καμπινες δεν ειναι τα ιδια που εχουν οι πιο ακριβες, εχω παρατηρισει οτι υπαρχει εκδοση που πωλειτε 120 ευρω και εκδοση που πωλειτε 60, κινεζικη προφανως και οχι αγγλικη(?).

 

Λεω και εγω... πως γινεται να εχει η καμπινα πιο φθηνα απο τα δυο ν30!  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγή της Celestion είναι στην Κίνα, σε ΔΙΚΟ της εργοστάσιο (έχει σημασία). Όλα τα Vintage 30 είναι made in China πλεον. Ο εκάστοτε κατασκευαστής αγοράζει ΧΟΝΔΡΙΚΗ και ειδικά ο Thomann που αγοράζει ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ. Επίσης, υπάρχουν ΔΥΟ εκδόσεις, μια στα 8 και μια στα 16 Ω. Η καμπίνα Harley Benton έχει 2 Vintage 30 16 Ω σε παράλληλη σύνδεση οπότε η έξοδος βλέπει 8 Ω. Τα πιο δημοφιλή γενικά μεταξύ των κατασκευαστών ενισχυτών είναι τα Vintage 30 8 Ω οπότε τα 16 Ω τα δίνει σε ακόμη καλύτερη τιμή χονδρική.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Τι διαφορες εχουν τα 4,8 κ 16 Ωm;

 

1) Εκτος την διαφορετικη Ωμικη αντισταση, καμια αλλη  ;D

 

σωστα, αν μιλαμε για απλες αντιστασεις.  ;)

 

Αλλα εχω την εντυπωση οτι ο PitDealer εννοει φορτια ενισχυτων και "ταιριαγμα" καμπινας-κεφαλης.

 

Αν ο ενισχυτης σου (ω PitDealer!) εχει μια μονο speaker output τοτε η καμπινα που θα παρεις πρεπει να εχει τα ιδια Ωμ με αυτα που αναγραφονται στον ενισχυτη (ή στο manual).

 

Aν ομως ο ενισχυτης σου εχει πολλα output impedances (4, 8, 16Ω) τοτε εισαι πιο ευελικτος, αν και θα ηταν προτιμητεο να χρησιμοποιησεις τη μεγαλυτερη, παντα με αντιστοιχης εμπεδησης καμπινα.

Και λεω για τη μεγαλυτερη γιατι ετσι χρησιμοποιεις ολο το δευτερευον του μετασχηματιστη εξοδου και οχι καποιο τμημα του (4 και 8Ω taps).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λεω για τη μεγαλυτερη γιατι ετσι χρησιμοποιεις ολο το δευτερευον του μετασχηματιστη εξοδου και οχι καποιο τμημα του (4 και 8Ω taps).

 

Αυτο δεν ειναι παντα ο,τι καλυτερο. Αναλογα την κατασκευη του μετασχηματιστη. Το καλυτερο tap ειναι αυτο που εχει τα τυλιγματα παραλληλα... (...αν εχει!) Αν στο αλλο tap εχει προστεθει καποιο τυλιγμα σε σειρα τοτε ο εξοδου εχει χειροτερη αποδοση. Και αυτο που επηρεαζεται περισσοτερο ειναι οι υψηλες συχνοτητες... πολυ σημαντικο στην κιθαρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας ελεγε κι ο Pit τι ενισχυτη εχει...

 

Μιλαω γενικοτερα για την ποιοτητα του καθε ποσου Ωm ξεχωριστα.Ποιες οι διαφορες και τα λοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου