Προς το περιεχόμενο

Delay με μεγάλο χρόνο αντήχησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..ψάχνω για ένα delay με μεγάλο χρόνο αντήχησης για soundscapes...Πέρα απ το γίγαντα DD-20 πια άλλα ψηφιακά delay έχετε κατά νου?Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το DL4...Γνωρίζεται πόσος είναι ο χρόνος αντήχησης του digital delay mode του?Με άλλα λόγια κάνει για την δουλεία που το θέλω?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..ψάχνω για ένα delay με μεγάλο χρόνο αντήχησης για soundscapes...Πέρα απ το γίγαντα DD-20 πια άλλα ψηφιακά delay έχετε κατά νου?Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το DL4...Γνωρίζεται πόσος είναι ο χρόνος αντήχησης του digital delay mode του?Με άλλα λόγια κάνει για την δουλεία που το θέλω?

γιατι δεν σου κανει το DD 20 ? το εχω κοντα 2 χρονια και ειναι ισως η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε πεταλιστικο εξοπλισμο

 

για το DL4 δεν γνωριζω - αλλα της eventide ειναι αρκετα καλο αλλα εχει ενα μικρο φιασκο - το ειχα πριν το DD 20 και το ειχα αλλαξει 2 φορες με καινουργιο και παλι ετρωγε κολληματα και για να το επαναφερεις επρεπε να του κανεις reset,οπου αυτο φυσικα σου σβηνει και τις μνημες - μου εδωσε στα νευρα :-\ :-\

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν σου κανει το DD 20 ? το εχω κοντα 2 χρονια και ειναι ισως η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε πεταλιστικο εξοπλισμο

Το είχα και το έδωσα 2 φορές...πάντα το μετάνιωνα αλλά αν και πολύ παραμετροποιήσημο δεν είναι τόσο εύκολο στην χρήση πάνω στο live..επίσης με ψήνει πάρα πολύ την δυνατότητα του DL4 για expression pedal...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα και το έδωσα 2 φορές...πάντα το μετάνιωνα αλλά αν και πολύ παραμετροποιήσημο δεν είναι τόσο εύκολο στην χρήση πάνω στο live..επίσης με ψήνει πάρα πολύ την δυνατότητα του DL4 για expression pedal...

δεν εχεις αδικο αλλα αναλογα και πως το χειριζεσαι - το dl4 μου φανηκε ποιο "δυσκολο" στη χρηση απο το DD -20 οταν ειχα δει να το χρησημοποιουν κανα 2 φορες - δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια ΔΕΝ το εχω δοκιμασει καθολου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..ψάχνω για ένα delay με μεγάλο χρόνο αντήχησης για soundscapes...Πέρα απ το γίγαντα DD-20 πια άλλα ψηφιακά delay έχετε κατά νου?Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το DL4...Γνωρίζεται πόσος είναι ο χρόνος αντήχησης του digital delay mode του?Με άλλα λόγια κάνει για την δουλεία που το θέλω?

 

Τη σήμερον ημέρα (και για την ακρίβεια εδώ και πολλά χρόνια μιας και εξ αρχής ήταν ένα από τα συνηθισμένα τους πλεονεκτήματα) κατασκευάζονται ψηφιακά ντιλέι με μεγάλο έως αχρείαστα τεράστιο διαθέσιμο χρόνο. Oποιοδήποτε και να διαλέξεις θα τον έχει. Το DL4 σε διάφορα modes φτάνει μέχρι... 2μισι δευτερόλεπτα. Όμως αυτό δεν συσχετίζεται με την δημιουργία soundscapes, τα οποία μπορούν πολύ άνετα να φτιαχτούν και με μικρούς χρόνους (πχ. 330ms), αρκεί να έχεις υψηλό feedback για να κρατιέται η ουρά της νότας και διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα να συμβαίνουν από πλευράς eq (πχ. με τις ατέλειες ενός αναλογικού ή μιας ταινίας - πραγματικών είτε simulated), modulation και άλλων εφφέ που προσφέρονται σε μερικές πιο προχωρημένες λύσεις (πχ. bit crushers, tremolos, LFOs κλπ). Η κλασσική συνταγή είναι βεβαίως ο συνδυασμός (πχ. reverb --> modulated delay ή phaser --> modulated delay ή αλλαγή της σειράς τους κλπ.

 

Το DL4 είναι κλασσική και παλιά λύση, η οποία όμως σήμερα υποφέρει από τον ανταγωνισμό. (Αν κάνεις μια βόλτα στα παλιότερα θρεντς και δεν τα βρεις ικανοποιητικά, εδώ είμαστε).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σήμερον ημέρα (και για την ακρίβεια εδώ και πολλά χρόνια μιας και εξ αρχής ήταν ένα από τα συνηθισμένα τους πλεονεκτήματα) κατασκευάζονται ψηφιακά ντιλέι με μεγάλο έως αχρείαστα τεράστιο διαθέσιμο χρόνο. Oποιοδήποτε και να διαλέξεις θα τον έχει. Το DL4 σε διάφορα modes φτάνει μέχρι... 2μισι δευτερόλεπτα. Όμως αυτό δεν συσχετίζεται με την δημιουργία soundscapes, τα οποία μπορούν πολύ άνετα να φτιαχτούν και με μικρούς χρόνους (πχ. 330ms), αρκεί να έχεις υψηλό feedback για να κρατιέται η ουρά της νότας και διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα να συμβαίνουν από πλευράς eq (πχ. με τις ατέλειες ενός αναλογικού ή μιας ταινίας - πραγματικών είτε simulated), modulation και άλλων εφφέ που προσφέρονται σε μερικές πιο προχωρημένες λύσεις (πχ. bit crushers, tremolos, LFOs κλπ). Η κλασσική συνταγή είναι βεβαίως ο συνδυασμός (πχ. reverb --> modulated delay ή phaser --> modulated delay ή αλλαγή της σειράς τους κλπ.

 

Το DL4 είναι κλασσική και παλιά λύση, η οποία όμως σήμερα υποφέρει από τον ανταγωνισμό. (Αν κάνεις μια βόλτα στα παλιότερα θρεντς και δεν τα βρεις ικανοποιητικά, εδώ είμαστε).

Ε ναι :) Από όταν ο Fripp γνώρισε τον Sylvian και έφτιαξε το Lunar Module...Στο θέμα μας...μέχρι στιγμής τα φτιάχνω με ένα T.C nova repeater και ένα memory toy...Όμως με τόσο μικρό delay time δεν μπορώ να έχω όσα εφόδια θέλω...Π.χ σε κάποια soundscapes του Fripp μπορεί να παίξει μια νότα η οποία θα επανέλθει μετά απο 8-9 s!Αυτό δεν μπορώ να το έχω με ένα delay με τόσο μικρό χρόνο αντήχησης...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ψάχνεις ντιλέι με συνολικό χρόνο τα 8-9 δευτερόλεπτα ή και περισσότερα; Aυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα (πέρα πιθανόν από racks με τα οποία δεν είμαι εξοικειωμένος ιδιαίτερα), παρά μόνο loopers για αυτή τη δουλειά, η οποία και πάλι δεν θα είναι όπως τη θες γιατί δεν θα μειώνεται η στάθμη των επαναλήψεων ούτε θα χρωματίζεται ευχάριστα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ψάχνεις ντιλέι με συνολικό χρόνο τα 8-9 δευτερόλεπτα ή και περισσότερα; Aυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα

Εκεί κοντά...ούτε εγώ μπορώ να σκεφτώ κάποιο πέρα από το DD-20 και το AKAI headrush...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κι αυτό.

http://www.pigtronix.com/products/echolution/

 

Χεχεχεχεχε...Και κοστίζει κοντά σε ένα βασικό μισθό...παίδες ταβάνι τα 250...έχω κ άλλα ψώνια...Φροντίζει για αυτό η καλή μας η ΕΗΧ...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου