Προς το περιεχόμενο

Ξύλα για ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου μιλάει ένας που έχει καταστρέψει κανα2 στα λούστρα...βερνίκι εμποτισμού νερού και πολυουρεθάνη (2 συστατικών?) ίσως δεν πάνε μαζί (νερο και διαλύτης=κακή χημεία). Θέλει πολλή προσοχή ώστε τα υλικά να "δέχονται" το ένα το άλλο. Μου έχει τύχει (2 φορές) 2 μηνών δουλειά να καταστραφεί στο στάδιο του λούστρου.

 

Φίλε Marathon ευχαριστώ για το tip.Ας είναι καλά τα scrap.Άντε να μιλάει η εμπειρία σιγα-σιγα!Παρεπιπτόντως η κιθάρα είναι πανέμορφη-ιδιαίτερη...Το βερνίκι είναι ενός συστατικού (δεν γνωρίζω την διαφορά)και η εφαρμογή θα γίνει με βαμβακερά πανιά σε πολύ λεπτά αραιωμένα στρώματα.

 

Superfunk, απίθανες οι tele.Η πρώτη μάλιστα έχει το χρώμα που θα επιδιώξω.(πως ανέβασες τις φωτο?) :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Όσο για το "άρρωστο" spalted maple, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσει 30-40 χρόνια!!! Μετά δεν θα με νοιάζει...εκεί που θα είμαι δεν θα παίζω κιθάρα αλλά...άρπα!!!!

 

Καλα αμα ειναι μονοκοματο σπαει, αν ειναι καπακι το μονο που θελει προσοχη ειναι οταν κοβεις το σωμα ή κανεις ρουτινκ, να μην φυγει κανενα κομματι ολοκληρο... κολησε το καλα με το ξυλο του σωματος και σιγα-σιγα στο ρουτινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι καπακι το μονο που θελει προσοχη ...

Καπάκι (2 κομμάτια) είναι, και βρήκα λύση με την κόλλα που λέγαμε. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω (την χρησιμοποιούν στην κατασκευή κλασσικής κιθάρας).

Όσο για τα κοψίματα, θα τα κάνει επαγγελματίας...εγώ μόνο μπογιές!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% αγαπητέ.Απο την πρώτη στιγμή που το πόσταρες μπήκε στα αγαπημένα όπως και όλα τα κατασκευαστικά σου posts.(είμαι fan! 8))Αν δεν κάνω λάθος η CLOU βρίσκεται αρχές Βασ.Όλγας?

 

ευχαριστω!  :)  Ναι, αρχες Ολγας ειναι η CLOU.

 

 

1.Χρωματιστό βερνίκι εμποτισμού-stain(μάλλον νερού) και 8-10 χέρια wipe on poly η οποία θα δημιουργηθεί από αραιωμένο βερνίκι πολυουρεθάνης

 

3.Stain,σφράγισμα με 4-6 χέρια γομαλάκα(shellac) και 1 χέρι wipe on poly.

 

αυτα που ειπε ο μαραθων...  προσοχη στα ασυμβατα υλικα.  :o

Ισως με oil-based stain και κλεισιμο με κανα Tung Oil.

 

4.Σκέφτομαι και λάδια τύπου gunstock oil και teak oil.Εχει κανείς εμπειρία?

 

Tung Oil. εχω λαδωωωωσει...  εγγυησις, αλλα ψιλομυριζει (αρχικα τουλαχιστον)

 

Δεν θα χρησιμοποιηθούν πουθενά sealers και fillers.Μπουκώνουν και ξεκουρδίζουν τα ξύλα! :D

 

ετσι!  Δεν παιζουμε ποτε με ξεκουρδιστα ξυλα!  ;D

 

 

Alderbody,θα ήταν υπερβολή να σου ζητήσω βοήθεια στο μοντάρισμα όταν έρθει η ώρα?Προσφέρω καφέ, ούζο με μεζέ και τα μωρά ούτε θα τα καταλάβεις αν έχεις αναπτύξει αντοχές σε πολλά decibel!Μα τι λέω?Συμφώνησε εσύ και τους διώχνω όλους για ΣΚ στην πεθερά!

 

οκ. πι-εμ αμα θες βοηθεια κλπ  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά χωρις sealers και fillers και δεν θα έχετε ποτέ τέλειο λούστρο. Όπως επίσης χωρίς κομπρεσέρ, πιστολάκι. Θεωρώ ότι είναι αμαρτία τόσος κόπος (και έξοδα) και να μην πλησιάζεις το τέλειο αποτέλεσμα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για χρώμα αλλά για υφή χωρίς ανωμαλίες στην επιφάνεια. Επίσης το Tung πόσο καιρό διατηρείται (ρωτάμε για να μαθαίνουμε κι όλας!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους,

ειμαι το yann,και ειμαι new!!

Kαι αυτο,γιατι διαβασα αυτο το thread,καθως και αλλα ενδιαφεροντα!

 

-Marathon:

Ειδα το site σου,εισαι απιστευτος...!

Super 63 εχω και εγω,εδω και καιρο ομως δεν μπορω να βρω μπεκ και βελονα...

Toν Paache turbo σου ζηλευω! :)

Καλες δουλειες!

P.s.: Δεν αφιερωνεις ενα thread σ'αυτο τον παρεξηγημενο εργαλειο τεχνης,(για τους ζωγραφους χτυπαει η καμπανα,χεχε!),αφου ειναι και εργαλειο customising?

 

-Οσον αφορα το "φυσικο" φινιρισμα,εχω καταληξει στο Swidish Linoglia, ( www.dick.biz )

ειναι πιο ορεκτικο απο tung oil,μυριζει καλυτερα απο τηγανιτες πατατες!

(Αργει ομως λιγο περισσοτερο να στεγνωσει).

 

-Τα υδατοδιαλυτα βερνικια ειναι το μελλον ουτως η αλλως,αφου τα χημικα απαγορευονται ηδη δια νομων,

απλως οι εταιριες παραγωγης τους εχουν παρει παραταση εως την καταναλωση stock και υπαρχοντων πρωτων υλων.Οσο υπαρχουν,πωλουνται και συνεχιζουν να μας ρυπαινουν...

(πχ.:το νιτρο συνεχιζει να εκπεμπει διαλυτες και χημικα,ακομα και 6 μηνες μετα τη βαφη!!)

 

-Tip: Πριν το τελευταιο τριψιμο,βρεξτε το ξυλο με ενα σφουγγαρι / πανι,ωστε να ποτισει καλα.

Η υγρασια αυτη θα εξατμιστει συντομα και δεν θα επιρεασει το εσωτερικο του ξυλου περισσοτερο

απο την ιδια την ατμοσφαιρικη υγρασια των ημερων!

Λιγη ωρα μετα,αφου στεγνωσει καλα,θα δειτε τους "πορους" η αλλες ανωμαλιες να εχουν "φουσκωσει!

Τριψτε με το "ψιλοτερο" γυαλοχαρτο (αναλογως το φινιρισμα),και τωρα μπορειτε να "περασετε" το ξυλο

με οτιδηποτε θα "φουσκωνε" τους πορους χωρις αγχος....

(Αν σε καποια σημεια ξαναφουσκωσουν ποροι,σημαινει οτι δεν βραχηκε αρκετα,που αν ομως συμβει σε

εμποτιστικη βαφη οπως η ανιλινη...αντε απο την αρχη,η θα'χω διχρωμιες...! Γι'αυτο το κανω παντα 2 φορες,

και αν εχω υποψιες...και 3!! )

 

-Και μια ερωτιση:

Διαβασα για "κουρδισμα" των ξυλων.Τι εννοειτε με αυτο?

 

the yann

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για χρώμα αλλά για υφή χωρίς ανωμαλίες στην επιφάνεια. Επίσης το Tung πόσο καιρό διατηρείται (ρωτάμε για να μαθαίνουμε κι όλας!)

 

Έχεις δίκιο όταν μιλάμε για σουπερ γυαλιστερό και λείο επαγγελματικό φινίρισμα τύπου πιάνου.Επιδιώκω όμως μια πιο φυσική γυαλάδα με αίσθηση των νερών όπως φαίνεται στις κιθάρες των Alderbody,Superfunk και Jezus.Να νιώθεις ότι είναι ξύλο όχι πλαστικό ή τζάμι.Κάτι τέτοιο είναι σαφώς αναγκαίο σε συμπαγή χρώματα και όχι σε φυσικές αποχρώσεις ξύλου.Όχι ότι δεν έχω ξεροσταλλιάσει με φινιρίσματα καθρέπτες δηλαδή, αλλά θέλω ένα εύκολο και όμορφο αποτέλεσμα που δεν θέλει πιστόλια και καταρράκτες.Σε μια κουβέντα που είχα με τον Σ.Ντούκα σχετικά, μου σύστησε σατινέ τελείωμα και όσο το δυνατόν λεπτότερες στρώσεις για Diy φινίρισμα.Ο ίδιος ψεκάζει νίτρο,με ειδικές έξτρα λεπτές βελόνες,σε ελεγχόμενες συνθήκες υγρασίας και θερμ/σίας,τα βαμένα σώματα φυλλάσονται σε ειδικό χώρο χωρίς σκόνες για να τραβήξει το νίτρο και τρέχα γύρευε δηλαδή.Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο Frettech.com.Σίγουρα θα "πιάσεις" πιο πολλά πράγματα από μένα όταν άρχισα να την ψάχνω! :)

Αλήθεια Jezus,το tung oil κρατάει ή θέλει το ρετους του που και που?

Alderbody...δεν βρίσκω λόγια!!Θα μιλήσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους,

ειμαι το yann,και ειμαι new!!

Kαι αυτο,γιατι διαβασα αυτο το thread,καθως και αλλα ενδιαφεροντα!

 

-Marathon:

Ειδα το site σου,εισαι απιστευτος...!

Super 63 εχω και εγω,εδω και καιρο ομως δεν μπορω να βρω μπεκ και βελονα...

the yann

Μπέκ έχω να σου δώσω, βελλόνα κάνει και από Budger ή από Internet

http://www.tcpglobal.com/airbrushdepot/abdevilbiss.aspx

Aντιθέτως θέλω -άμα έχεις- σωληνάκι με βάση Devilbiss για το κομπρεσέρ...γιατί η καθαρίστρια μου το πέταξε @##^%%@@. Όσο για τον Paache turbo...τι να λέμε τώρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου