Προς το περιεχόμενο

midi system


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα!!!

 

θελω να ρωτησω μηπως ξερει κανεις να μου πει καποιο προγραμμα μεσα απο το κομπιουτερ το οποιο να το συνδεω με το οργανο και να μπορω να επεξεργαστω απο κει τα παντα?ηχους,ρυθμους κ.τ.λ.

εχω ακουσει οτι αυτο εχει σχεση με το midi.μηπως μπορει καποιος να με βελει μεσα στα πραγματα? δεν εχω ιδεα..ευχαριστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ένα πρόγραμμα για όλα τα πλήκτρα. Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με τον εξοπλισμό σου για να λάβεις προτάσεις που να αφορούν το δικό σου πλήκτρο.

 

Γενικώς όμως, τα προγράμματα του είδους λέγονται MIDI editors.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!!!

 

θελω να ρωτησω μηπως ξερει κανεις να μου πει καποιο προγραμμα μεσα απο το κομπιουτερ το οποιο να το συνδεω με το οργανο και να μπορω να επεξεργαστω απο κει τα παντα?ηχους,ρυθμους κ.τ.λ.

εχω ακουσει οτι αυτο εχει σχεση με το midi.μηπως μπορει καποιος να με βελει μεσα στα πραγματα? δεν εχω ιδεα..ευχαριστω.

 

 

 

Γεια χαρά..

 

Κοίτα..Προγράμματα υπάρχουν άφθονα..Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις...Αν θέλεις π.χ. να επεξεργάζεσαι και να δουλεύεις με φυσικούς ήχους και όχι σήματα π.χ. άν θες να γράφεις κιθάρα,μπάσο,drums και ότι άλλο φυσικό όργανο καλό είναι το Nuendo ή Cubase άν και μοιάζουν μεταξύ τους..Τώρα αν θές να ασχοληθείς με midi νοοτροπία υπάρχει το Reason..Μπορείς βέβαια να παίξεις και midi απο Nuendo ή Cubase απλα το Reason ειναι μόνο για να γράφεις midi και όχι κιθάρα - μπασο..Αλλά και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και Reason και Nuendo ή Cubase ταυτόχρονα με το Rewire οπότε έχεις και midi και κιθάρα...Πιστέυω όμως ότι όλα τα midi παίζουν σε όλα τα midi editors..Δέν ξερω πόσο σε βοήθησα απλά πιστεύω ότι σου έδωσα μια απάντηση...

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω πολλους πληκτραδες που εχουν το οργανο συνδεδεμενο με ενα κομπιουτερ.τι κανουν?σε τι τους εξυπηρετει??

απο την αλλη το φανταζωμαι να εχω καποιο προγραμα στο κομπιουτερ και να μπορω να επεμβω στο οργανο με ποιο ευκολους τροπους και να μην ψαχνω ηχους απο δω και απο κει.αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω πολλους πληκτραδες που εχουν το οργανο συνδεδεμενο με ενα κομπιουτερ.τι κανουν?σε τι τους εξυπηρετει??

απο την αλλη το φανταζωμαι να εχω καποιο προγραμα στο κομπιουτερ και να μπορω να επεμβω στο οργανο με ποιο ευκολους τροπους και να μην ψαχνω ηχους απο δω και απο κει.αυτο

 

Κοίτα....

Μπορούν να κάνουν τα πάντα..Να παίζουν live , να πηράζουν φίλτρα,εντάσεις,reverb,delay να προσθέτουν η να αφαιρούν gain,chorus , να επιλέγουν όργανο που θέλουν να παίξουν..1002 πράγματα και βάλε..Μπορεί να έχουν ένα τραγούδι τους με όλες τις κονσόλες και τα racks που χρησιμοποιούν και όχι απλά την κυματομορφή του τραγουδιού και να το αλλάζουν ριζικα...Χωρίς αυτά δεν κάνεις ΤΠΤ άν θέλεις να είσαι παραγωγικός στα live..

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον θα ψαξεις στην σελιδα της korg να δεις τι προγραμα εχουν για την επεξεργασια ηχων η γενικα στο google κτλ που αφορα τα 2 οργανα σου..το ονομα του προγραματος σαν ιδιοτητα που το κανει αυτο λεγεται "sound editor",υποψη οτι ξεχωριστα για το καθενα οργανο pa500 και tr εχει το δικο του προγραμα συνηθως.ετσι θα συνδεσεις τα αρμονια στον υπολογιστη και θα μπορεις να κανεις την επεξεργασια του ηχου(εφε κτλ) μεσο του υπολογιστη.

μετα για να γραφεις τραγουδια μεσο υπολογιστη συμφωνω με τον παραπανω φιλο μας οτι ενα προγραμα τυπου cubase,nuendo,sonar,logic κτλ ειναι ιδανικο..με αυτο το προγραμμα παλι θα μπορεις οτι παιζεις στο αρμονιο να το αποθηκευει ο υπολογιστης και θα γραφεις πολλους ηχους μαζι και ετσι θα φτιαχνεις τραγουδια με ντραμς μπασο και οτι θελεις..οπως μπορεις και με το sequencer  του οργανου αμα το δοκιμασες ποτε..μ

μεχρι 16 ηχους μπορεις συνηθως.αλλα...για να συνδεσεις τα αρμονια θα πρεπει να μπαινει βυζματακι midi και στον υπολογιστη.η με μια καταλληλη καρτα ηχου οπως δες εδω http://www.emu.com/products/product.asp?product=10447

η με usb που νομιζω εχουν απο πισω τα αρμονια σου η παλι με ενα usb που μπαινει στον υπολογιστη και απο την αλλη μερια  του εχει midi οπως δες εδω http://www.esi-audio.com/products/romio2/

να παει στα αρμονια..τα λεω υπερβολικα απλα γιατι καταλαβα οτι ειναι η πρωτη σου επαφη και δεν νομιζω να καταλαβες φιλε μου τιποτα απο αυτα που σου ειπανε τα παιδια γιατι μιλουσαν για αυτονοητα πραγματα που για σενα δεν ειναι.οποτε εχε στο νου σου οτι ειπα και στην πορεια θα τα βρεις ολα.οτι θες στειλε μου προσωπικο μηνυμα,ειμαι προθυμος να σε κατατοπεισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου