Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποιημένες heavy guitars


harry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... θέλω να φτιάξω αυτόν τον ήχο. Σαν nine inch nails, prodigy, (τις κιθάρες που χρησιμοποιούνται σε κάποια κομμάτια ) και χμ, δεν ξέρω παραπάνω συγκροτήματα να αναφέρω αλλά πιστευω  την γενική ιδέα την πιάσατε  :D  :D :D :)

Λοιπόν, τι πράγματα χρειάζομαι για να ξεκινήσω?  Θέλω καταρχήν 2-3 βασικά εφέ, οικονομικά και με δυνατότητες και... κάποιον ενισχυτή ίσως ?? ? Αν δεν με καλύπτει το pod μου και το pc μου. Επίσης θα χρειαστώ και κάποιο software και ......

Η κιθάρα μου με καλύπτει? Fender strato mexico.  Αμα αλλάξω μαγνήτες ίσως? ? ? ?

Εχω και μερικά analog effe επίσης, όπως boss compressor cs-2, ibanez analog delay ad-9, phase 90 vintage, boss equalizer ge-7, bigg muff p russian,, με καλύπτει κάποιο?

Οποιαδήποτε γνώμη και πληροφορία δεκτή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα συνηθως χρειαζεται πολυ γκειν και πολλα πριμα, πολλες φορες με την χρηση τρανζιστορ πεταλιου ή ενισχυτη.

Εγω χρησιμοποιω εναν Γουορπ7 για αυτες τις χρησεις, αλλα και παλι εξαρτατε απο το σε ποια καμπινα θα τον βαλω, και με ποια κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα συνηθως χρειαζεται πολυ γκειν και πολλα πριμα, πολλες φορες με την χρηση τρανζιστορ πεταλιου ή ενισχυτη.

Εγω χρησιμοποιω εναν Γουορπ7 για αυτες τις χρησεις, αλλα και παλι εξαρτατε απο το σε ποια καμπινα θα τον βαλω, και με ποια κιθαρα.

 

τι είναι το τρανζίστορ πετάλι? μου εξηγείς γιατί δεν ξέρω

και το Γουόρπ ποιο είναι ούτε αυτό το ξέρω μπορείς να μου στείλεις κάποια πληραφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warp7 = ενισχυτής της Hughes and Kettner

Έχω ακούσει το πετάλι warp factor της ίδιας εταιρίας και χτυπάω το κεφάλι μου που δεν το πήρα όταν το βγαλε ο thomann σε προσφορά  ::)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δεν μπορεί να είναι μόνο αυτή η λήσυ, πρέπει να υπάρχει κ ι άλλος τρόπος  ::) ::) ::) Το διάολο μου μέσα. Βασικά θέλω να βγάλω απο, απο κάποιο εξοπλισμό αναλογικό που έχω κάποιον ήχο σαν prodigy, που να κολάει με συγκροτήματα όπως aphex twin, red snapper, prodigy και παρόμοια. Αλλά δεν ξέρω πως θα πετύχω αυτόν τον ήχο, όσον αφορά το τεχνολογικό κομμάτι έχω δεί ότι κάποια κομμάτια όπως το τραγούδι, prince bilney τον red snapper ταιριάζει με αναλογικές κιθάρες άλλά όσον αφορά το τεχνολογικό κομάτι prodigy, αυτοί samplaroun mixaroyn klp που δεν νομίζω ότι θα το πετύχω με μια fender strato και μερικά πετάλια. Τι χρειάζομαι λοιπόν. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λυση ονομαζεται bit-crusher... (στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον). Ακου απο το myspace μου το κομματι OCD... εχει κι8αρες μεσα... νομιζω οτι παιζει να πλησιαζει αυτο που ζητας... αν ναι τοτε να ξερεις οτι ειναι fender strat σε 60αρι marshal με mic ηχογραφιμενο και bit-crusher on top

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου