Προς το περιεχόμενο

Προγραμα για μεταφορά ήχων μεταξύ synth;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πληκτραδες μαζι σας!!!!!!

 

εχεται ολοι δικιο και ζητω συγνωμη σε ολους.ειμαι εδω στο forum περιπου εξη μηνες.και με εχεται βοηθησει ολοι παιδια.

οπως καταλαβατε δεν ημουν εγω εκεινος που μιλουσα και δε μαφορα ισως.ασχετα αν ακουσα τπ trinity του μακη και κοντεψα να βαλω τα κλαματα.εχω δυο οργανα και δεν ειμαι ικανοποιημενος.αστα...

και παλι συγνωμη παιδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το Alchemist αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να προσέξεις.

 

1.Αν θες να μετατρέψεις ήχο που βασίζεται σε sample τότε θα έχεις αποτέλεσμα.

2.Αν θες να μετατρέψεις ήχο που βασίζεται στη Solo-Tri επέκταση τότε δεν έχεις καμία τύχη ειδικά αν ο ήχος στο Trinity Plus χρησιμοποιεί τον Onboard FX processor της Solo-Tri.

3.Αν από το Trinity Plus έχεις βγάλει την Solo-Tri η οποία είναι προεγκατεστημένη και στη θέση της έχεις βάλει την Moss-Tri την οποία τη βρίσκει κανείς προεγκατεστημένη στα Trinity V3 τότε υποχρεωτικά θα πρέπει στο Extreme να έχεις εγκαταστήσει την EXB-MOSS.

 

Το σημαντικό στο conversion που θα πρέπει να έχεις υπόψη σου είναι οτι το Alchemist θα κάνει μόνο τις μετατροπές εκείνες που έχουν σχέση με τη δομή του ήχου αλλά ΟΧΙ με τα εφφέ. Αυτό σημαίνει οτι ο νέος ήχος σου θα είναι εντελώς dry. Αν ο αρχικός ήχος σου περιέχει εφφέ τα οποία δεν μεταβάλλουν τη χροιά του ήχου σου (πχ delay, reverb...κτλ) τότε καταλαβαίνεις οτι πολύ εύκολα μπορείς να τα βάλεις manually στο Extreme. Αν σε αντίθετη περίπτωση ο ήχος σου περιέχει εφφέ τα οποία έχουν ως αποτέλεσμα τη δραστική αλλαγή στη χροιά όπως πχ phaser/talking modulators/flange τότε είναι πολύ πιθανόν οτι θα πρέπει να επέμβεις σε παραμέτρους του ίδιου του εφφέ πριν το χρησιμοποιήσεις. Πολλές φορές μάλιστα επειδή Trinity και Triton δεν έχουν τους ίδιους fx processors είναι πιθανό να μην μπορείς να αναπαράγεις ακριβώς τον ήχο.

 

 

Ειναι ευκολο να μου δωσει το alchemist καποιος η αν γνωρίζει απο που μπορώ να το κατεβάσω??? ΅Ευχαριστώ! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα πότε θα βρεθούμε να κάνουμε καμιά manual μετατροπή από Plus σε V3 ή σε Extreme?

Mόνος μου δεν την παλεύω να το κάνω πόσο μάλλον όταν το αποτέλεσμα είναι αβέβαιο...

 

Δερβίσια επιχείρησα να μεταφέρω κάτι ήχους από ένα σκυλοποιημένο Trinity στο Triton Rack και έφτυσα αίμα. Έκανα κάτι ώρες για 4-5 προγράμματα και εννοείται ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου το ίδιο. Ήταν κάτι άλλο που έμοιαζε με αυτό που έβγαινε από το Trinity.

 

Τότε δεν ήξερα το προγραμματάκι το Alchemist. με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω μια μετατροπή να δω τι θα βγάλει... ;D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εσεις μετατρεπετε ηχους απο τρινιτυ σε τριτον...το αντιστροφο γινεται?

ψαχνω παρα πολλα χρονια να βρω σκυλαδικους ηχους για το τρινιτυ v3 αλλα τιποτα...καμια 10αρια δικους μου εκανα..που πραγματικα δεν ειναι τοσο καλοι οσο αυτους τους ηχους που ακουω απο μερικους πληκτραδες στα μπουζουκια...

θελω να βρω τιποτα ρε παιδια...αντε καντε μου μια πασα οι trinitaκιδες τιποτα...κριμα ειμαι!!! :'(

θελω να το πουλησω απο σπασιμο που δεν εχω τετοιους ηχους αλλα το αγαπησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν όποιος άλλαξε τον τίτλο του Thread του "άλλαξε τα φώτα"

Δεν μιλάμε για απλή μεταφορά ήχων αλλά για μετατροπή από Trinity Format σε Triton Format. Eίναι 2 "συγγενικά" format μεν αλλά όχι ίδια δε οπότε η έννοια της μετατροπής έχει νόημα.

 

Ο τίτλος όπως είναι τώρα παραπέμπει σε librarians που δεν είναι το θέμα μας εδώ.

 

Φίλε MotifNick το αντίστροφο δέ γίνεται με κάποια αυτόματη διαδικασία ήτοι κάποιο πρόγραμμα.

Θα πρέπει να έχεις στη διάθεσή σου ένα ΤRITON και ένα TRINITY και να κάνεις manual edit στις παραμέτρους. Βολέυει να είστε 2 άτομα τα οποία πρέπει να παίζουν τις edit pages και των 2 οργάνων στα δάχτυλα. Ο ένας θα κάθεται στο TRINITY, ο άλλος στο TRITON και θα γίνεται μια αλληλοϋπαγόρευση. Όπως καταλαβαίνεις εξαιτίας των διαφορετικών παραμέτρων και εφφέ που έχουν τα 2 όργανα το αποτέλεσμα είναι αβέβαιο. Υπάρχουν πολλοί ήχοι που αναπαράγονται ακριβώς αλλά υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι "βγαίνουν" κατά προσέγγιση.

Προσοχή βέβαια χρειάζεται και στην αποσαφήνιση της έννοιας κάθε παραμέτρου. Για παράδειγμα κάποια παράμετρος που επιφέρει την ίδια μεταβολή στον ήχο και στα 2 synth μπορεί να αναφέρεται με διαφορετική ονομασία στο καθένα. Για αυτό το λόγο δεν αρκεί απλά ένα manual copy-paste των τιμών των παραμέτρων αλλά και η αποκωδικοποίηση της έννοιας της παραμέτρου.

 

Ελπίζω να έγινα σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία απάντηση please?

Εκανα ενα search αλλά δεν βρηκα τίποτα!

 

 

Αδερφέ βάζοντας στο GOOGLE τις λεξούλες ALCHEMIST TRITON βρίσκεις το εξής:

 

http://alchemist.sourceforge.net/

 

Πίστευα ότι θα το έβρισκες εύκολα.

Anyway καλό ψάξιμό και καλή τύχη στο μαγείρεμα!!! :D ;D ;) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου