Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom XR - Μεταφορά από patch mode σε perfomance mode;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello everybody! Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αν μπορώ να μεταφέρω τους ήχους απο το patch mode στο perfomance mode χωρίς να αλλάξει το ηχόχρωμα?Μου σπάει τα νεύρα αυτό το πράγμα! Πρέπει να κάθομαι να ρυθμίζω απο την αρχή και πότε δεν τους πετυχαίνω! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, λογικό είναι να μην ακούγεται ο ίδιος ήχος. Σε ένα performance μπορείς να βάλεις πολλά layers, εκ των οποίων το καθένα είναι στην ουσία ένας patch ηχος.

Συνεπώς, καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δεν είναι δυνατόν να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα γυρνώντας τον ήχο σε patch mode μιας και δεν θα μπορείς να έχεις όλα τα στοιχεία που συνθέτουν τον περίπλοκο ήχο ενός performance.

 

Το ερώτημα που έρχεται όμως είναι γιατί να θέλεις να βάλεις τον ήχο σε άλλο mode εφόσον έχεις ήδη πετύχεις ένα αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί; ???

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως να μην έγινα σαφής! Sorry! Aυτό που θέλω να κάνω είναι να πάρω έτοιμο το default patch απο το patch mode και να τον χρησιμοποιήσω σε ένα part (όπως ακούγεται στο patch mode) σε μια performance!  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι πρέπει να μεταφέρεις ξεχωριστά τον "στεγνό" ήχο και ξεχωριστά τα εφφέ του ώστε να έχει το αρχικό του ηχόχρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι πρέπει να μεταφέρεις ξεχωριστά τον "στεγνό" ήχο και ξεχωριστά τα εφφέ του ώστε να έχει το αρχικό του ηχόχρωμα..

+1

Η διαφορά που ακούς είναι λόγω των εφφέ. Δες τη δομή του οργάνου στο manual.

Μπορείς να κάνεις ένα πείραμα.

1. Διάλεξε ένα preset patch και κλείσε τα εφφέ του συγκεκριμένου patch.

2. Αποθήκευσε το patch σε μία θέση user.

3. Διάλεξε ένα performance και κλείσε τα εφφέ σε όλα τα parts.

4. Κάλεσε το πιό πάνω patch (2) σε ένα part του performance.

5. Αποθήκευσε το performance σε μία θέση user.

  Τώρα το patch και το performance δεν έχουν διαφορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Η διαφορά που ακούς είναι λόγω των εφφέ. Δες τη δομή του οργάνου στο manual.

Μπορείς να κάνεις ένα πείραμα.

1. Διάλεξε ένα preset patch και κλείσε τα εφφέ του συγκεκριμένου patch.

2. Αποθήκευσε το patch σε μία θέση user.

3. Διάλεξε ένα performance και κλείσε τα εφφέ σε όλα τα parts.

4. Κάλεσε το πιό πάνω patch (2) σε ένα part του performance.

5. Αποθήκευσε το performance σε μία θέση user.

   Τώρα το patch και το performance δεν έχουν διαφορές.

 

 

Κατανοητό, όμως το ζητούμενό μου είναι να κρατήσω τα εφέ του patch απο το patch mode και να το μεταφέρω(με τα εφε του) σε ένα part μιας performance!

Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα; Όσες φορές το έχω προσπαθήσει δεν το έχω καταφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ερώτηση.

Πόσα τέτοια patch θέλεις να μεταφέρεις σε ένα performance ;

Ή πιό απλά, πόσα (διαφορετικά) patch θέλεις να παίζουν ταυτόχρονα σε ένα performance ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω σίγουρα αν γίνεται, δε μπορεί ο φίλος να χρησιμοποιήσει τον Software Editor για το Fantom-XR και να αντιγράψει από εκεί τα εφέ του κάθε Patch στο Performance; Νομίζω μόνο έτσι πρέπει να γίνεται. Ειδάλλως χειροκίνητα μέσα από το μενού του οργάνου, το οποίο δεν είναι και το πιο βολικό πράγμα στον κόσμο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να ξέρω σίγουρα αν γίνεται, δε μπορεί ο φίλος να χρησιμοποιήσει τον Software Editor για το Fantom-XR και να αντιγράψει από εκεί τα εφέ του κάθε Patch στο Performance; Νομίζω μόνο έτσι πρέπει να γίνεται. Ειδάλλως χειροκίνητα μέσα από το μενού του οργάνου, το οποίο δεν είναι και το πιο βολικό πράγμα στον κόσμο. 8)

Σαφώς και γίνεται μέσω του editor. Όχι copy αλλά edit/select. Αρκεί τα EFX που θα χρησιμοποιήσει στο performance να είναι κοινά με τα EFX των patch που θα επιλέξει. Αυτό είναι μία αδυναμία των X που στα G ((λύθηκε)) λόγω της ποσότητας των EFX ανά performance. Βλέπεις δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Η ερώτησή μου προς τον pliktroforos παραμένει:

Ερώτηση.

Πόσα τέτοια patch θέλεις να μεταφέρεις σε ένα performance ;

Ή πιό απλά, πόσα (διαφορετικά) patch θέλεις να παίζουν ταυτόχρονα σε ένα performance ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μία αδυναμία των X που στα G ((λύθηκε)) λόγω της ποσότητας των EFX ανά performance. Βλέπεις δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Ναι, σίγουρα στο Fantom-G είναι καλύτερα τα πράγματα από την άποψη της ποσότητας των μονάδων εφέ, αλλά εκεί δεν υπάρχουν κοινά εφέ πέρα από τα Chorus/Reverb. Έτσι, σε ένα Live set (κάτι αντίστοιχο με το Performance της σειράς X, αλλά φτιαγμένο κυρίως για ζωντανό παίξιμο) κάθε part δεν μπορεί να περαστεί σε παραπάνω από 3 μονάδες εφέ σε σειρά ή παράλληλα, καθώς περνάει μόνο από μια μονάδα PFX (το αντίστοιχο του EFX) και τέλος από τις μονάδες Chorus/Reverb. Επίσης, στο Fantom-G, τα "ατομικά" εφέ του κάθε part (δηλαδή η μονάδα PFX), τόσο σε Studio όσο σε Live mode είναι "κολλημένα" με τα αρχικά Patch και δεν επιδέχονται αλλαγές (αν κάνεις αλλαγές πρέπει να σώσεις ξανά το patch στην ίδια ή σε διαφορετική user θέση) ή διαφορετικές συνδεσμολογίες. Είναι ένα μειονέκτημα της σειράς Fantom-G που θα πρέπει να κοιταχτεί λιγάκι από τη Roland, καθώς θεωρείται από πολλούς σχεδόν σίγουρο ότι λύνεται σοφτγουερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου