Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με κουρδισμα κιθαρας ibanez με floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα, οπως λεει και ο τιτλος εχω προβλημα στο να κουρδισω τη κιθαρα μου καθε φορα που αλλαζω χορδες. Πιο συγκεκριμενα εχω μια rg350 dx. Εχει το Edge III tremolo. Υπαρχει καποιος τροπος να κουρδιζω σωστα τη κιθαρα μου; Επισης θα μπορουσα να αλλαξω floyd rose; ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να προσδιορίσεις λίγο το πρόβλημα. Δηλαδή τι συμβαίνει: δεν κραταει κουρδισμα; Δεν μπορείς να κουρδίσεις σωστά καθόλου; Σου χαλάει το σεταπ στο τρεμολο(μετά το κούρδισμα είναι πολύ ψηλά ή χαμηλα); Εβαλες τις ιδιες χορδες που φοραγε και πριν;

 

Καταρχας, η πρωτη συμβουλη είναι:άλλαζε τις χορδες μια μια.

Κατα δεύτερον διαβασε εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Τρέμολο μπορείς να αλλάξεις αλλά πιθανώς να χρειαστει μόντα (να σκάφτεί το σωμα) οπότε ίσως να μην πολυαξίζει τον κόπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν εχω καταφερει να κουρδισω ολοσωστα και εκτος αυτου με τη χρηση του floyd ψιλοξεκουρδιζεται το ηδη λαθος κουρδισμα....οσο προσπαθω να κουρδισω σωστα απο την αρχη τοσο ανεβαινει ολο και πιο ψηλα ο μηχανισμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To περασμα καινουργιων χορδων σε FR ειναι μια αρκετα μαζοχιστικη εμπειρια οταν προκειται για floating FR, ακομα χειροτερη αν ειναι floating και προκειται για καποιο φτηνο licenced FR και εξισου απλη με τα παλια τρεμολο αν το FR δεν ειναι floating.

 

Το δυσκολοτερο κουρδισμα με καινουργιες χορδες στα FR ειναι κατι με το οποιο θα πρεπει να μαθεις να ζεις αλλα οχι και τοσο τραγικο αρκει να εχεις την απαραιτητη υπομονη και γνωση:

 

http://www.glowingtubes.com/p/FloydTuning.htm##tuning

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικό το αρθρο που παραθέτει ο φεντεριάρης. Ακολούθα τις οδηγίες του πιστα και θα είσαι οκ. Την επόμενη φορά που θα αλλάξεις χορδές, αλλαξέ τις μια μια και δε θα έχεις κανενα πρόβλημα. Το FR λίγο ζόρι στην αρχή αλλά με υπομονη και επιμονή μαθαίνεις να το σετάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό κοιτάζουμε και λίγο παλιά θέματα στο νοιζ. Την προηγούμενη βδομάδα πάλι αυτό συζητάγαμε, ενώ υπάρχουν και 2-3 παλιότερα που έχουν και κάμποσα βιντεάκια που δίχνουν την όλη διαδικασία

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου