Προς το περιεχόμενο

Που επισκευάζω vox valvetronix;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Παρασκευη 23 του ιουλη δλδ την Παρασκευη που μας ερχεται εχω λαιβ σε ενα μαγαζι και χρειαζεται να φερω δικο μου ενισχυτη ομως το θεμα ειναι πως ο δικος μου ειναι χαλασμενος.Προλαβαινω ν τον παω για επισκευη και αν ναι που?Προκειται για ενα vox valvetronix και το προβλημα του ειναι οτι ενω παιζω πεφτει η ενταση και δν ακουγεται καθολου ενω κανει εναν συνεχη θορυβο σαν βουητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ενισχυτη δεν εχω ιδεα τι μπορει να εχει και ποιος μπορει να μπορεσει να στον επισκευασει.

παρολα αυτα, εχω ακουσει οτι το σερβις της βοξ ειναι καπως ...αργο.

νομιζω το εχει το μπον στουντιο αλλα μπορει να κανω και λαθος.

 

που ειναι το λαιβ σου?

αν ειναι αθηνα ισως και να μπορω να σου δανεισω εναν ενισχυτη για να κανεις την δουλεια σου!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνε μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία και άστον να τον φτιάξουν για όσο χρόνο χρειαστεί... Παράλληλα, βρές εναν δανεικό ενισχυτή για το live.

 

Ακόμη και να φτιαχτεί ο δικός σου άμεσα, μπορείς να τον εμπιστευτείς για ενα άμεσο live χωρίς να έχουν προηγηθεί μερικές μέρες δοκιμής;

 

Το ξέρω ότι δεν βοηθάω αρκετά, αλλά σου λέω ότι μπορεί να βρεθείς σε ακόμη πιο δύσκολη θέση... και δεν θα είσαι ο πρώτος.

Δεν θα κόλλαγα πουθενά να επισκευαστεί ενας λαμπάτος και να είναι ετοιμοπόλεμος μέσα σε 2-3 ώρες, με ενα modelling amp τα πράγματα μπλέκουν κάπως.

 

 

Υγ. Ξέχασες το caps lock πατημένο όταν έγραφες το subject;  :P

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευη 23 του ιουλη δλδ την Παρασκευη που μας ερχεται εχω λαιβ σε ενα μαγαζι και χρειαζεται να φερω δικο μου ενισχυτη ομως το θεμα ειναι πως ο δικος μου ειναι χαλασμενος.Προλαβαινω ν τον παω για επισκευη και αν ναι που?Προκειται για ενα vox valvetronix και το προβλημα του ειναι οτι ενω παιζω πεφτει η ενταση και δν ακουγεται καθολου ενω κανει εναν συνεχη θορυβο σαν βουητο

 

Έχοντας vox της 1ης σειράς valvetronix, πιστεύω ότι πιθανότατα φταίει η λυχνία τύπου 12ΑΧ7 που έχει. Αν "πιάνει το χέρι" σου, μπορείς εύκολα να αλλάξεις τη λυχνία. Αυτό, μονο αν ΔΕΝ έχει λήξη η εγγύηση του.

  Πρακτικά, το μόνο που χρειάζεται είναι να αγοράσεις μία νέα 12ΑΧ7 λυχνία από ένα μαγαζί ηλεκτρονικών ή από το music accessories στο κέντρο της Αθήνα, να δεις το manual του ενισχυτή(και σε pdf από το web) και κατόπιν να "ανοίξεις" τον ενισχυτή με ένα απλο κατσαβίδι. 

Πρέπει να είναι εκτός πρίζας φυσικά. Υπάρχουν μερικές βίδες που συγκρατούν το μεταλλικό σασί του ενισχυτή στην ξύλινη καμπίνα του(επάνω και στο πλάι). Αυτές πρέπει να ξεβιδωθούν. Μόλις ξεκουμπώσει το σασί, αντικρύζεις την πλακέτα του ενισχυτή και την επίμαχη λυχνία. Μπορεί η λυχνία να έχει κάποιο μεταλλικό στήριγμα ή θήκη πάνω της το οποίο πρέπει να βγει. Τραβάς προς τα εξω την παλιά λυχνία προσεκτικά και τοποθετείς στη θέση της τη νέα λυχνία πιέζοντάς τη λίγο. Την σκουπίζεις απαλά με χαρτομάντηλο(να μην έχει δακτυλιές), ξανακλείνεις με τις βίδες τον ενισχυτή κι είσαι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sottos τον εχω ξανανοιξει ετσι για ν χαζεψω και η λυχνια μου ειχε φανει μια χαρα αν και δν ειμαι σιγουρος και να ειχε προβλημα αν θα το καταλαβαινα

@BigAlejandro αθηνα εινια το λαιβ.ευχαριστω παρα πολυ για τν προσφορα αλλα νομιζω οτι θ καταφερω ν δανειστω καποιον απο κανα δυο γνωστους μου.

@toneless ο υπολογιστης ειναι σε χειροτερα χαλαι απο τν ενισχυτη 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sottos τον εχω ξανανοιξει ετσι για ν χαζεψω και η λυχνια μου ειχε φανει μια χαρα αν και δν ειμαι σιγουρος και να ειχε προβλημα αν θα το καταλαβαινα

 

Ιδιαίτερα σε αυτούς τους ενισχυτές vox όπου οι λυχνίες λειτουργούν σε χαμηλή τάση και ρεύμα, δεν φαίνεται καθόλου αν είναι "καμμένη".Kαθόλου όμως...

Αφού τον έχεις ξανανοίξει, πάρε μια 12ΑΧ7 να έχεις (κάτω από 10ευρώ υπόθεση) , δοκίμασέ την και μόνο αν δε δουλέψει πήγαινέ τον σε μάστορα. Γιατί να πληρώσεις ακριβό σέρβις ή έστω εργατικά αν είναι απλά η λυχνια και φτιάχνεται? Το πολύ πολύ σου μένει εξτρα ανταλλακτική.

Κάνουν και τιποτα θορύβους τα ρυθμιστικά volume, gain κλπ(π.χ. χρατς χρουτς όταν τα γυρίζεις )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γενικα περιεργο.μερικες φορες τον ανοιιγω και δν ακουγεται καθολου.τον βαζω στ τερμα και εκει ακουγεται ελαχιστα αναλογα με το πως θ χτυπησς τν χορδη.αλλες φορες ακουγεται ενα συνεχεσ βουτο που δυναμωνει οσο αυξανω τν ενταση και πνιγει τν ηχο του ενισχυτη και αλλες φορες παιζει κανονικα και ξαφνικα πεφτει τελειως η ενταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, αυτά τα φαινόμενα ακούγονται σαν τυπική απόκριση λυχνίας που είναι στα τελευταία της... 

Δίνεις ένα λινκ με το ακριβές μοντέλο που έχεις?

Εσένα ο vox έχει πίσω ένα ρυθμιστικό έντασης που ρίχνει την ισχύ του ενισχυτή στο 1Watt? Αν έχει, δουλεύει κανονικά αυτό ή κάνει "τρέλες"?

Αν βάλεις στο fx loop/line in κάποιο mp3 ή την κιθάρα, παίζει κανονικά σε υψηλή ένταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτον εδω

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4323

τωρα για αυτα που ρωτας δν εχω δοκιμασει τπτ απο αυτα.αυριο 8 παω να παρω μια λυχνια ν δοκιμασω.που μπορω ν βρω στ κεντρο λυχνιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυχνία 12ΑΧ7 μπορείς να βρεις στον Κούρμπη:

http://www.kourbis.com/

 

ή στο music accessories:

http://www.musicaccessories.gr/

 

μπορεί να εντοπίσεις και σε άλλα καταστήματα μουσικών οργάνων λυχνίες

 

για το ρυθμιστικό που έχει στην πίσω πλευρά και ρίχνει στο 1W την έξοδο του ενισχυτή διάβασα εδώ:

http://www.dolphinstreet.com/amps/vox_ad50vt/

 

εντόπισέ το γιατί μπορεί να δημιουργεί θέμα με την ένταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου