Προς το περιεχόμενο

Θορυβώδες behringer Hell Babe wah!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!πήρα πρίν από 2-3 μέρες ένα wah από ένα παιδί από εδώ,το hell babe της behringer συγκεκριμένα http://www.thomann.de/gr/behringer_hb01_hell_babe.htm και ενώ είναι συμπαθητικό σαν ήχος και δυνατότητες-σε σχέση με τα λεφτά του- μου βγάζει 2 προβλήματα:

 

1ον:ένα φύσημα το οποίο σταματάει μόλις ακουμπήσω με το δάχτυλο το input η το output jack του πεταλιού(και συμπεραίνω ότι μάλλον αυτό οφείλεται στη γείωση)!επίσης παρατήρησα ότι όταν συνδέω μονούς μαγνήτες ο θόρυβος αυξάνεται

 

2ον:κάθε φορά όταν ενεργοποιείται το πετάλι (δουλεύει με σύστημα σαν το morley bad horsie πάνω κάτω ακούγεται ένα "τσακ")-μάλλον οφείλεται σε κατασκευαστική ατέλεια να υποθέσω?

 

Αν έχειτε να προτείνετε κατι που μπορώ να διορθώσω πολύ θα το εκτιμούσα!Επίσης εαν κάποιος από εσας το έχει ήδη έχει παρατηρήσει τα ίδια προβλήματα??δηλαδή μήπως οφείλονται σε κατασκευαστικα λάθη??

 

Επικοινώνησα με τον alderbody με pm (τον οποίο ευχαριστώ πολυ) και απαντάω εδώ στίς ερωτήσεις του:

 

-Διακόπτη δεν ξέρω αν είναι true-bypass,πάντως έχει 2 εξόδους μία out και μία out/bypass στις οποίες δεν παρατήρησα κάποια διαφορά σε ήχο-θόρυβο

-το κέλυφος νομίζω είναι πλαστικό,ενώ η βάση του είναι μεταλλική

-δεν έχω παρατηρήσει για καλωδιάκι που να ενώνεται με το σασι και να δίνει γείωση

 

Ανεβάζω και κάποιες φωτό από κινητό δυστυχως:

 

DSC00382.jpg

 

DSC00383.jpg

 

DSC00384.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...   απ' οτι βλεπω ειναι οπτικο wah και οχι κλασσικο Vox style.

 

Παντως αν ειναι θεμα κακης γειωσης πρεπει να ψαχτεις για καμια "ψυχρη κολληση" στις επαφες της γειωσης των πλακετων, γιατι θεμα κακης επαφης με το σασι δεν υφισταται λογω πλαστικης κατασκευης...  :-\  :-\  :-\

 

 

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "τσακ" το κανει και το δικο μου  ::) αλλα όταν παιζω δεν του δινω σημασια ;D Πάντως με το πεταλάκι αυτο μόνο σε λαμπάτο ενισχυτή με δυνατές εντάσεις μου αρέσει , στο σπίτι άστα να πανε.. Ακόμη όταν το ενεργοποιώ αυξάνει και λιγο την ένταση (οχι δεν εχω πατησει το κουμπί boost στα πλάγια) αλλά αυτό δεν είναι πάντα ασχημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "τσακ" το κανει και το δικο μου  ::) αλλα όταν παιζω δεν του δινω σημασια ;D Πάντως με το πεταλάκι αυτο μόνο σε λαμπάτο ενισχυτή με δυνατές εντάσεις μου αρέσει , στο σπίτι άστα να πανε.. Ακόμη όταν το ενεργοποιώ αυξάνει και λιγο την ένταση (οχι δεν εχω πατησει το κουμπί boost στα πλάγια) αλλά αυτό δεν είναι πάντα ασχημο

 

Mόνο το τσακ η και το "βζζζζζ" της γείωσης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το τσακ φιλτατε μου. .  Αυτο με την γείωση δεν το εχω παρατηρήσει. Αναρωτιέμαι αν αυτο το ουα δέχεται καμοια μοντα μπας κ γίνει καλυτερο. . Αλλα δεν το κατέχω το αθλημα,ας πει καποιος που γνωριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η ερώτηση παραπάνω πρέπει να απευθύνεται στον δημιουργό του θεματος ας απαντήσω καλού κακού κι εγώ.. Το τροφοδοτώ απο ένα τυπικό μετασχηματιστή 9ν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το τροφοδοτεις με μπαταρια ή με dc adapter?

 

 

 

Και με τα 2 δοκίμασα!δεν παρατήρησα κάποια διαφορά!πάντως με τη strat μου βγάζει πιο πολύ θόρυβο σε σχέση με την Carvin,αν τις κάνω ένα star grounding (που έτσι και αλλιώς σκόπευα να το κάνω κάποια στιγμή)θα μειωθεί ο θόρυβος?

 

@mastixas: εχεις καταλάβει το ρόλο ενός "διακόπτη" στο κάτω μέρος που λέει "Bypass timer adjust"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρόβλημα βρόχου γείωσης (ground loop) μου μοιάζει.Έλεγξε τις γειώσεις στα input-output jacks σου.Μπορεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να είχε την κακή συνήθεια να τραβολογάει το wah από το καλώδιο  :)

Αναρωτιέμαι αν αυτο το ουα δέχεται καμοια μοντα μπας κ γίνει καλυτερο. . Αλλα δεν το κατέχω το αθλημα,ας πει καποιος που γνωριζει

Η τροποποίηση είναι πρακτικά αδύνατη λόγω SMD (όπως και σε όλα τα behringer stompboxes).

 

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου