Προς το περιεχόμενο

Zakk wylde - Farewell Ballad ( cover ) περιμενω αποψεις/συμβουλες


schafferbfg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα προσπαθουσα να μαθω ενα κομματι...το farewell ballad - zakk wylde

και σκεφτικα να ηχογραφησω τις προσπαθιες μου και να ανεβασω ενα clipακι..για να μου πειτε και ολοι εσεις οι συναδελφοι τι πρεπει να προσεξω στο παιξιμο μου ...

Αυτο που πρεπει να σας θυμισω ειναι οτι ειμαι αρχαριος και μολις 18 χνονων...οποτε μην περιμενετε να παιζω και καλα...δηλαδη το cover που προσπαθησα να κανω εχει αρκετα λαθη...ειμαι αυτοδιδακτος..και θα ημουν ευγνωμμων να ακουσω τις συμβουλες σας και τις αποψεις σας...( στο τελος το σκοτωσα  :P :P ) ;D ;D

 

 

Επισης να πω...πως δεν ηξερα σε ποια σελιδα να ανεβασω το clipaki...

και το εβαλα στο rapidshare.... ειναι πολυ μικρο 1.35mb ..οποτε δεν ειναι κοπος να το παρετε απο εκει.. 8)

 

http://rapidshare.com/files/170546274/farewell_teliko____alex.mp3.html

 

 

εδω ειναι ο εξοπλισμος μου για το clip :

 

 

1.o καινουριος vox pathfinder 10

P9230010.jpg

P9230011.jpg

 

2.mxr zakk wylde overdrive

P9230012.jpg

 

3.Gibson les paul bfg

P9230013.jpg

 

 

 

4.Μικροφωνο επιδη δεν ειχα...πηρα ενα αξιας 4.5 ευρω ( εκεινα τα πλαστικα ασπρα που ειναι για pc μονο )  8)

5.προγραμμα cool edit pro ...απο εκει εβαλα και το delay καθως δεν ειχα πεταλι :-[

 

 

 

 

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Φίλε μου εγώ σε βρίσκω μια χαρά. Εντάξει οκ αν και όντως όπως λες έκανες τα λαθάκια σου σε νοιώθω απόλυτα!!! και διάλεξες κομματάρα και για μένα την έπαιξες απίστευτα γιατί έχει συναίσθημα... άσχετα από λάθη... και αυτό μετράει...

Εγώ είμαι μαζί σου ό,τι και να πουν οι άλλοι!!

 

2. Είμαι κι εγώ ερωτευμένος με την κιθάρα που έχεις. Απίστευτο όργανο... εσύ που την έχεις θα ξέρεις πολύ καλύτερα...  8)

 

3. Συμφωνώ απόλυτα με την υπογραφή σου!!! (άσχετο αλλά με το που την είδα, αυτήν και την κιθάρα σου, σε εκτίμησα απεριόριστα  ;D)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κ με μικρόφωνο "τσέπης", ο ήχος είναι ικανοποιητικός.

Φαίνεται ότι το "νιώθεις" το κομμάτι.

Αν κ δεν μου αρέσει ο Wylde, ομολογώ ότι το συγκεκριμένο είναι υπέροχο!

 

Από τεχνικής απόψης, πρέπει να δουλέψεις αρκετά το vibrato σου.

Τα bends σου είναι γενικά σωστά, αλλά δεν είναι όλα "κουρδισμένα".

 

Επίσης, στο γρήγορο σημείο στο τέλος, χάνεις αρκετές νότες-πενιές.

Υποθέτω ότι είναι θέμα δεξιού χεριού.

 

By the way, όντως φοβερή κιθάρα!

 

Παίζεις στην αρχή με neck, κ μετά αλλάζεις σε bridge?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις στην αρχή με neck, κ μετά αλλάζεις σε bridge?

 

στην αρχη παιζω με neck ..μετα βαζω bridge.. και μετα στο πρωτο fast σημειο ξανα neck και μετα μεχρι το τελος bridge...

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εκανα μια βλακεια με το rapidshare και δεν μπορειτε να το ακουσετε απο εκει....

το ανεβασα το clipακι σε αυτο το link .......

 

 

http://www.sendspace.com/file/e7dea3

 

;D ;D ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλο δρομο εισαι!!ΤΑ περισσοτερα bends ηταν ok,ακουγεσαι δηλαδη να εχεις αισθηση των διαστηματων και την απαραιτητη τεχνικη να την υποστηριξεις πρακτικα.Αυτο που θα πρεπει να βελτιωσεις παρα πολυ,ειδικα αφου σου αρεσει ο Ζακ,ειναι το βιμπρατο σου.Το κανεις "κλειστο" και γρηγορο,με αποτελεσμα να ακουγεται "τρεμουλιαστο".Θα πρεπει στα πιο ηρεμα σημεια να το κανεις λιιιιγο πιο ανοιχτο και οπωσδηποτε πιο αργο,στα γκαζωμενα σημεια δε,θα πρεπει να το κανεις πολυ ανοιχτο και γρηγορο για να παρεις αυτο το "agressive" που εχει ο Ζακ στο παιξιμο του.

 

Παντως οταν ειδα δεκαοχταχρονος αυτοδιδακτος ειπα μεσα μου "ωχ παλι τα αυτακια μας θα ματωσουν απο τα πρασινα bends!!" αλλα τελικα μια χαρα εισαι!Τα γρηγορα σημεια ηταν λιγο κουτρουβαλα,αλλα ενταξει ολα αυτα θα στρωσουν με το παιξιμο.Keep on practicing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχηγε, μια χαρα σε βρισκω. Κανα δυο πραγματα μονο κι οχι σαν κριτικη στο κομματι αλλα σαν συμβουλη για το μελλον

1. Προσεξε το pitch σου (τονικοτητα), ακουγεται λες και παιζεις "ξεκουρδιστος" αλλα μαλλον ειναι ειτε επειδη "πατας" περισσοτερο, ειτε επειδη οταν "καθεσαι" στη νοτα δεν καθεσαι καλα αλλα σηκωνεις πολυ ελαφρα. Η τονικοτητα μαζι με το βιμπρατο τα πιο βασικα για ενα κιθαριστα

2. Αν σ αρεσει ο Zakk (θεος) παρε επειγοντως ενα wah το οποιο θα γινει η δευτερη σολα σου στο παπουτσι και ΜΑΘΕ ΤΟ. Το wah ξεχωρα κι απο τον Zakk ειναι τρομερο εργαλειο. Μαθε να χρωματιζεις με αυτο τον ηχο σου (οπως ο Zakk) κι οχι απλα πανω κατω (σαν τον τρομπα τον Hammet)

 

Οπως ειπα εισαι σε καλο δρομο, απλα, ο δρομος ειναι μακρυς

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε να χρωματιζεις με αυτο τον ηχο σου (οπως ο Zakk) κι οχι απλα πανω κατω (σαν τον τρομπα τον Hammet)

Ακριβώς!!! Το wah είναι τρομερό εργαλείο όταν χρησιμοποιείται ομαλά και με μέτρο και όχι σαν μετρονόμος...

 

Φίλε, σχετικά με το παίξιμο, οκ, τα γρήγορα σημεία θέλουν δουλειά... Αλλά σε γενικές γραμμές μου άρεσε και το παίξιμο και ο ήχος (παρά το κακό μικρόφωνο)...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κιθαρίστας να αναλύσω τεχνικά το παίξιμό σου αλλά μπορώ να πω χωρίς επιφυλάξη ότι μου άρεσε πολύ. Καλή συνέχεια! ;D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου