Προς το περιεχόμενο

Mac σε live και θέμα κάρτας ήχου


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με πλακώσετε που ρωτάω πάλι για mac αλλα το έχω μεγαλη απορία παρότι διάβασα αρκετές σελίδες από αυτά που γράφονται σε παλιότερα θέματα.

 

1ον αν θέλω να χρησιμοποιήσω ένα macbook σε live χωρίς να πάρω επιπλέον κάρτα ήχου γίνεται?Εννοώ να συνδέσω την κιθάρα μου σε αυτό και στον προενισχυτή και να χρησιμοποιήσω διάφορα εφφέ τύπου guitar Rig.

 

2ον Εχει λέει firewire.Όμως είναι της texas instruments?Ρωτάω για την πιθανότητα να βάλω κάποια firewire κάρτα πάνω για πολυκάναλη εγγραφή και τέτοια..(Μήπως λέω βλακεία τώρα?Χρειάζεται chip της TI για κάθε κάρτα firewire ή μόνο για τις M-audio?)

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Nαί (εγώ σηκώνω ολόκληρα midi projects)

2) Όχι, δουλεύει με οποιαδήποτε κάρτα χωρίς τίποτα άλλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχει η onboard τόσο μικρό latency ώστε να παίξεις live? ???

 

Στο δικό μου powerbook G4 με βασικά εφφέ ναι.

Δεν ξέρω πόσο είναι το latency αλλά είναι τόσο μικρό ώστε να μην το έχω λάβει ποτέ υπόψη μου. 

 

Τώρα... guitar rig... leopard.....intel....δεν ξέρω τι θα "πει" ο συνδυασμός. :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γίνεται να παίξεις σε live χωρις μια κάρτα ήχου αλλά πιστεύω πως μια φτηνή και αξιόπιστη εξωτερική 1000% θα κάνει πιο σωστή δουλεια...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου powerbook G4 με βασικά εφφέ ναι.

Δεν ξέρω πόσο είναι το latency αλλά είναι τόσο μικρό ώστε να μην το έχω λάβει ποτέ υπόψη μου. 

 

Τώρα... guitar rig... leopard.....intel....δεν ξέρω τι θα "πει" ο συνδυασμός. :) 

 

 

 

Καλά Harilatron τα ίδια mac έχουμε?

 

Όντως παίζει στο powerbook το guitar rig με την onboard κάρτα ήχου χωρίς latency. Στα καινούρια mac δεν ξέρω. Μόλις βρώ βύσμα θα δοκιμάσω στον imac να σου πώ. Λογικά θα είναι το ίδιο και στα macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γίνεται να παίξεις σε live χωρις μια κάρτα ήχου αλλά πιστεύω πως μια φτηνή και αξιόπιστη εξωτερική 1000% θα κάνει πιο σωστή δουλεια...

 

Και όταν λέμε μια φτηνή, τι έχουμε να προτείνουμε?

Π.Σ. Στο desktop έχω μια Emu 1820, μήπως πρέπει να την δώσω να πάρω μια καλή και για τους 2 υπολογιστές?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φτηνη m-audio firewire η τη mackie onyx satellite για την οποια ακουγονται πολυ καλα λόγια η ακομα και την Tascam Fireone...!

αυτές είναι low budget με αξιοπεπη αποτελέσματα!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου