Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για korg tr.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα μόλις απέκτησα ένα korg tr.

Βρήκα κάτι μνήμες σε ένα μαγαζί με υπολογιστές να πω ότι ούτε κατάλαβαν γιατί πράγμα έψαχνα αλλά και εγώ το μόνο που ήξερα είναι ότι το ανώτερο να είναι μέχρι 32 mb ram  και 72 pin .

Εμπάς περιπτώσει τις τοποθέτησα στο όργανο και λέει ότι έχω στη slot 1 και 2 16 mb δηλαδή σύνολο 32 mb, η αλήθεια είναι ότι δεν με χαλάει καθόλου γιατί μου τις δώσανε τζάμπα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν οι μνήμες αυτές εφόσον αναγνωρίζονται από το όργανο είναι οκ και δεν πάρουμε καμιά φωτιά κατά εδώ. :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων . ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φωτια δεν περνεις αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και οκ!!! επειδη τις ειδε το οργανο.

Πολυ πι8ανον να μην παιξουν οι μνημες οταν τις φορτωσεις πραγμα που απευχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω το απόγευμα πως και πως να πάρω μια sd να βάλω πράμα μέσα.

Δηλαδή δεν θα παρουσιάσει καμιά δυσλειτουργία το όργανο ακόμα και αν είναι μη συμβατές οι μνημούλες ε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες που πήρες είναι 16mb ή 32mb η μία;

Τέλος πάντων ο,τι και να είναι θα πρέπει να έχουν τα εξής χαρακτηριστικά.

 

1. Να είναι DRAM SIMM

2. Να ειναι 72-pin

3. Nα είναι 16mb ή 32mb έκαστη με 8 ολοκληρωμένα (2mb) ανά πλευρά

4. Nα έχουν χρόνο πρόσβασης 60ns (nanosecond) ή λιγότερο

5. Να έχουν 11μπιτο (11 bits) address bus. (A0 έως και Α10)

6. Να λειτουργούν υπό 5V dc

 

Αν κάτι δεν ισχύει απο τα παραπάνω τότε το όργανο ή δεν θα την βλέπει καν ή θα την βλέπει ως μικρότερου μεγέθους ή θα την βλέπει και δεν θα φορτώνει samples, ή θα την βλέπει και θα φορτώνει samples αλλά στην αναπαραγωγή τους θα παράγεται θόρυβος. Σε πιο σπάνιες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί και όργανα τα οποία δεν εκκινούσαν μέχρι που να αφαιρεθεί η μνήμη από το slot.

 

Μην παίρνεις αψήφιστα το τι μπορεί να συμβεί στο όργανο αν δεν βάζεις την μνήμη που προτείνει ο κατασκευαστής. Σκέψου απλά οτι και μια μικρή ποσότητα ηλεκτροστατικού φορτίου σε ένα module μπορεί μέχρι και να σου κάψει τη μητρική.

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων βέβαια δεν γίνεται τίποτα, αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι οτι δύναται να συμβεί (εύχομαι όχι σε σένα)

 

Ευθύνη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο τις έχω μέσα στο όργανο και δουλεύει κανονικά από εκεί και πέρα θα δω το απόγευμα αν φορτώνουν η όχι τα sampler.

Βασικά είναι όπως λες είναι DRAM SIMM 72-pin και είναι η καθεμιά 16 mb έτσι λέει το όργανο όταν το ανοίγω 16 mb slot 1 και 16mb slot 2 .

Τα 4,5,6 που αναφέρεις δεν έχω ιδέα τι είναι φίλε.

Αν φορτώνουν τα sampler και παίζουν σημαίνει ότι είμαστε καλά?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τις βάλεις θυμάσαι αν είχαν τσιπάκια και από τις 2 πλευρές τους ή μόνο από τη μία;

Πόσα τέτοια τσιπάκια έιχαν;

 

Αν είναι 8 στη μία και 8 στην άλλη πλευρά τότε είναι 32mb.

Αν είναι 8 στη μία μόνο τοτε είναι 16mb και το όργανο καλώς τις αναγνωρίζει ως 16mb.

 

Αν φορτώσεις samples και παίξουν σωστά τότε είναι ok.

 

Εφόσον το όργανο σου λέει οτι αναγνώρισε 16+16=32mb μην του φορτώσεις πάνω από 32mb samples. Αν το κάνεις τότε θα σου πετάξει ένα μήνυμα "memory overflow" αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι για τις μνήμες πέρα από το γεγονός οτι γέμισαν χωρίς να συμπεριλάβουν μέσα όλα τα samples του αρχείου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο κάτι παραλληλόγραμμα μαύρα έχει αν λες αυτά τότε είναι 8 σε κάθε μια από τις μνήμες οπότε είναι 16 mb η κάθε μια .

Θα δοκιμάσω αν φορτώνει .

Αν έχω κανένα άλλο πρόβλημα δεν θα διστάσω να το αναφέρω.\

Πάντως σας ευχαριστώ από τα βάθη τις καρδιάς μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πείρα μια sd και όταν την βάζω στο όργανο μου λέει unformatted.

Εν τω μεταξύ την έκανα διαμόρφωση στο pc και έβαλα τα αρχεία μέσα , τι γίνετε? Μήπως δεν κάνει η κάρτα? Θέλει κανένα format μέσα από το όργανο?? τελικά σήμερα για πρώτη μέρα όχι sapmler δεν άκουσα ούτε psg ήχους δεν μπόρεσα να βάλω να το κάνω να λαλίσει λίγο ελληνικά το ριμαδιασμένο.

Thanks ρε παιδιά.

Ελπίζω να μην σας πρίξω πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H SD θέλει format μέσα από το όργανο.

Νομίζω είναι στο Media Menu στο Utilities αν θυμάμαι καλά.

 

Αν έχεις πρόβλημα ξαναστείλε να σου πω που ακριβώς είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου