Προς το περιεχόμενο

Actual VS DVD performance


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεματακι που σκεφτηκα να ανοιξω αφορα την εξης απορια μου.

 

Εχω παει σε αρκετες συναυλιες και παρατηρησα πως ακομα και οι top κιθαριστες (π.χ. meola, vai, κτλ κτλ) κανουν λαθη στο παιξιμο τους, παιζουν καποιες πρασινες νοτες (ακομα και αυτοι...!!!)

 

στα DVD τους δεν θα ακουσεις ουτε ενα ψεγαδι....πως γινεται αυτο?? ακολουθει "επεξεργασια"-μπαλωμα στο studio για να καλυψουν τις πρασινες νοτες που παιζουν? ή απλα οταν ειναι να γραψουν dvd ή cd τα δινουν ολα και ειναι ποιο προσεκτικοι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω παρατηρησει αυτο που λες,στα περισσοτερα live dvd που εχω γινονται απο ...καθολου λαθη (π.χ.U2,Green Day,James Brown,Prince, αλλα βεβαια αυτοι παιζουν τοσο καλα που απλα δεν γινεται να κανουν λαθη) εως ελαχιστα λαθη (π.χ. Nick Cave & the Bad Seeds,Paul Weller) μεχρι της μουρλης το πανηγυρι  ;D ;D (π.χ.Rolling Stones αλλα τι πιο ξενερωτο απο το να βλεπεις RS ...χωρις λαθη.. ;D ),απλα οντως η συντριπτικη πλειοψηφια των ξενων συγκροτηματων παιζει τοσο καλα που σπανια γινονται λαθη (μια και το μεσο επαγγελματικο γκρουπ στο εξωτερικο κανει καθε μερα 7-8 ωρες προβα....)

 

Τωρα  classical μεταλ & fusion δεν ακουω για να μπορεσω να σε διαφωτησω....μπορει στα ειδη αυτα που οντως το βασικοτερο ολων ειναι η τεχνικη να το κανουν για να μη χαλαστει το ακροατηριο που αγορασε το dvd για να θαυμασει...παππαδες...

 

(παντως τον VAI τον εχω δει 3 φορες και ΠΟΤΕ δεν εκανε ουτε ΕΝΑ λαθος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο του ρε αρχηγε (δεν αντεχεται) με τον David Lee Roth.... τον εχω δει τα παλαια τα χρονια τα καλα...(εκαναν φοβερα shows στα 80s) ;D & οντως μαμαγε το παλικαρι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο του ρε αρχηγε (δεν αντεχεται) με τον David Lee Roth.... τον εχω δει τα παλαια τα χρονια τα καλα...(εκαναν φοβερα shows στα 80s) ;D & οντως μαμαγε το παλικαρι....

 

κουφαλιτσααααα :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο Vai αντέχεται τελικά..... Τι άλλο θα ακούσουμε άραγε...?  :-[ :-[ :-[

Εγώ δεν αντέχω να ακούω τον Guthrie Govan. Παιχταράς μεν, τεχνικαράς, ξέρει οχτώ τόννους αρμονία και τριακόσιες κλίμακες αλλά δεν τον μπορώ ρε αδερφέ, μου τη σπάει εντελώς η μουσική του. Είπα κάτι παράλογο;

 

Υ.Γ. Ναι, είπα αυτό ακριβώς που είπε και ο Superfunk, απλά άλλαξα το όνομα του παίχτη.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην ανοίξει άλλη μια ατέρμονη κουβέντα πέρι γούστων κλπ.... Παρά την κατά μέτωπο επίθεση, δεν έχω την διάθεση για κάτι τέτοιο...

 

Όσο μου αρέσουν μουσικοί με το προφίλ του Govan άλλο τόσο μου αρέσουν μουσικοί με το προφίλ του Duane Allman ας πούμε....

 

Απλά βάλαμε και τον Vai (όπως και αμέτρητους άλλους....) στην λίστα αυτών που δεν αντέχονται .... Αυτό σχολίασα (δικαίως... ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν καταλαβες τι εγραψα.

 

Ο takisfff γνωριζοντας προφανως τα γουστα μου εξεπλαγη που ειδα 3 φορες ζωντανα τον Vai.

 

Του απαντησα οτι τον ειδα μεν αλλα να παιζει ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ τριτων πολυ πιο κοντα στα γουστα μου  ( αλλωστε εχω και...δισκογραφια του αλλα με τον ....Φρανκ Ζαππα οπου επισης ειναι εκπληκτικος)

 

Τα δικα του κομματια απλα με κουραζουν και δεν αντεχω να τα ακουω μια και απεχουν μιλια απο τα μουσικα μου γουστα (προσεξε ΕΓΩ δεν τον αντεχω οχι οι αλλοι),ομως ως παικτης (οπως αλλωστε ξεκαθαρα εγραψα) ειναι οντως εκπληκτικος (μονο ενας ΗΛΙΘΙΟΣ δεν θα αναγνωριζε κατι τετοιο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου