Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρικής Tips?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,  ;D

εχω ασχοληθει με την κιθαρα για οκτω χρονια και για κακη μου τυχη δεν επαισα σε σωστους καθηγητες. Πιστευω οτι επαιξε και το γεγονος οτι ζω στην επαρχια ρολο αλλα τελος παντων.

Εχω ξεκινησει το course Learn & Master Guitar και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να φτασω σε καποιο επιπεδο ή αποτελει και αυτο μια απο τις συνηθισμενες μπαρουφες που κυκλοφορουν στο internet.

Ακομη θελω να αγορασω ηλεκτρικη για την οποια θα διαθεσω budget 500 Ευρω χωρις ενισχυτη. Αξιζει να αγορασω Epiphone σ αυτην την τιμη και θα ηθελα να μου προτεινεται γενικοτερα σε αυτο το ποσο πανω κατω κιθαρες τυπου Les Paul.

Ευχαριστω! 8)

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά!

Πρώτο post βλέπω, καλωσήρθες!

 

Το συγκεκριμένο course που μελετάς δεν το γνωρίζω. Μπορείς να ασχοληθείς και μόνος αλλά είμαι της άποψης καλύτερα με δάσκαλο. Μπορείς να ψάξεις για ειδικά βιβλία ώστε να προσπαθήσεις μόνος σου να ανεβάζεις το επίπεδο. Υπάρχουν πολλά, για διαφορετικά είδη και διάφορα επίπεδα δυσκολίας. Υπομονή χρειάζεται, όρεξη και προσπάθεια  ;D

 

Στο φόρουμ υπάρχουν πολλά θέματα για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας σε αυτά τα χρήματα κιόλας. Κάνε κάποια αναζήτηση και ξεκίνα διάβασμα αν θες να δεις διάφορες γνώμες. Μπορείς να βρεις και θέματα σχετικά με τη μελέτη.

 

Σημασία έχει εσένα τι σου αρέσει πάνω απ' όλα. Αν σου αρέσει το les paul style τότε η epiphone les paul standard ίσως είναι η καλύτερη λύση κατα τη γνώμη μου σε αυτά τα χρήματα. Αν μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω προτείνω να δοκιμάσεις και την epiphone les paul custom! Γενικά βαριές κιθάρες συγκριτικά με άλλες και με χοντρούλι μπράτσο.

 

Καταλαβαίνω ότι είσαι από επαρχία και ίσως είναι δύσκολο να δοκιμάσεις αυτό που θέλεις εκεί αλλά είναι απαραίτητη η δοκιμή πριν αγοράσεις κιθάρα! Όσες κριτικές και αν ακούσεις δεν σημαίνει ότι θα σου αρέσει ο ήχος ή θα ταιριάζει το μπράτσο στο χέρι σου και υπάρχει πιθανότητα να απογοητευτείς. Αλήθεια, μέχρι τώρα με τι έπαιζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρωτο post!

Καλως σας βρηκα!

Το μεγαλύτερο διάστημα χρησιμοποιουσα μια Alhambra κλασσικη αλλα ειχα πιασει στα χερια μου ενα starter kit της Yamaha που τελικα ειχε αδωξο τελος για την κιθαρα αφου εσπασε... ;D

 

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...λαθος μου την εσπασα καλυτερα...την αφησα καπου ειχε παρει μια κλιση και μετα απο κανα διωρο που ηθελα να συνεχισω καποιες ασκησεις το μονο που συνεδεε το neck με το body ηταν οι χορδες...

Τι να κανουμε ημουν μικρο και αμαθο! :-[

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ η κακομοίρα!  :P

Τί ενισχυτή έχεις? Έχεις συνηθίσει σε ηλεκτρική? Γιατί les paul? Τί σου αρέσει να παίζεις?

Πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις κιθάρα. Μετά από 8 χρόνια κλασσική δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα με χοντρό μπράτσο (les paul) όσο με τα ψιλότερα αλλά και πάλι έχει σημασία τι σου ταιριάζει. Σίγουρα σαν της κλασσικής δεν είναι...

Παπούτσια 500 ευρώ δεν θα αγόραζες χωρίς να δοκιμάσεις πιστεύω οπότε κάτι αντίστοιχο ισχύει με την κιθάρα για τα χέρια!

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω που βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172120.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2484.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=8921.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω προτείνω να δοκιμάσεις και την epiphone les paul custom!

 

 

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, οι standard με τις custom έχουν διαφορά μόνο στην εμφάνιση νομίζω (οι μαγνήτες είναι σίγουρα ίδιοι το λέει και ο κατάλογος της epiphone) υπάρχει καμία αισθητή διαφορά στην ποιότητα;

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αναζητησεις πρωτον!

Ενισχυτη ειχα εναν marshall μικρο απο τους φορητους...les paul θελω επειδη μου αρεσουν οι Gretsch και συγκεκριμενα τρελαινομαι για white falcon & penguin. Μολις ειδα τις τιμες ομως τα παιξα!

Κυριως επαιζα  blues k jazz και τωρα θελω να ξεκινησω και λιγο ροκ... ;D

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αναζητησεις πρωτον!

Ενισχυτη ειχα εναν marshall μικρο απο τους φορητους...les paul θελω επειδη μου αρεσουν οι Gretsch και συγκεκριμενα τρελαινομαι για white falcon & penguin. Μολις ειδα τις τιμες ομως τα παιξα!

Κυριως επαιζα  blues k jazz και τωρα θελω να ξεκινησω και λιγο ροκ... ;D

 

Βασικά ρε Νίκο (στα λέω εδώ γιατί αύριο μπορεί να τα ξεχάσω) πάνε στο music leader (δίπλα από το ωδείο) και δοκίμασε έχει 2-3 Πάυλους epi αλλά νομίζω δεν έχει custom και σίγουρα όχι Black Beauty που θες εσύ :(

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manz, το θεμα δεν ειναι η δοκιμη θα ερθει Δευτερα/Τριτη αυτος που σου ειπα στο μυνημα και θα δοκιμασω...περισσοτερο για εμφανιση/αντοχη/moneyvalue τελος παντων αναρωτιεμαι...

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου