Προς το περιεχόμενο

Jack Bruce: Led Zep Were Crap


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ αλλα ουτε η Ελλαδα ειναι το κεντρο κοσμου....

γενικα ειμαστε χωρα της κλαψομουνιας οποτε τραγουδια που αναφερει ο Tag ειναι λογικο να ειναι διασημα οπως κ το Belladona τον Ufo που μονο στο Ελλαδα ειναι γνωστο. Για αυτο κιολας μας επισκεπτονται οι Scorpions σχεδων καθε χρονο κ γεμιζουν τα γηπεδα.

 

Το Belladona ΕΙΝΑΙ κομματάρα και δεν καταλαβαίνω τη λογική ''μόνο στην Ελλάδα'' . Οι Scorpions είναι επίσης μεγάλο συγκρότημα και κάποιες χώρες έχουν μεγαλύτερη αδυναμία σε κάποια συγκροτήματα . Παντού συμβάινει αυτό και προσωπικά το κοινό της Αγγλίας ας πούμε δεν το έχω σε καμία εκτίμηση...

 

για 12χρονους οχι αλλα μεχρι τα 18 το πολυ.....

η μουσικη τους ειναι καθαρα για να χτυπηθεις κ να ξεσπασεις....

ειναι πολυ ομορφη αλλα ειναι για εκεινα τα δυσκολα χρονια της εφηβιας!

το βλεπω κ στην παρεα μου κ στους οσους γνωριζω οτι πολυ λιγοι ακουνε πλεον DP σπιτι τους(ενω ZP ολοι μας). Σιγουρα υπαρχουν πολλες εξερεσεις αλλα θα ειναι τυποι που ακουνε μονο Μεταλ κ Hard Rock γιατι αμα μεγαλωνοντας ακουσεις κ αλλες μουσικες πιο Prog, psychedelic οι DP σου φαινονται βαρετοι(εκτος εαν ανακαλυψεις τους 3 πρωτους δισκους που μεχρι τοτε κανεις δεν ειχε ακουσει....)

 

Είναι απίστευτα τραγικό να περιορίζεις σε ηλικίες τα μουσικά ακούσματα ! Πραγματικά δεν έχω ακούσει τίποτα χειρότερο ! Έχω πολύ μεγάλη γκάμα από Camel , Yes , Gong , Caravan , Rush  και..και..και , ΑΛΛΑ γιατί αυτό πρέπει να με περιορίζει στα ακούσματα και να ακυρώνει τους Deep Purple ?  ??? ??? ???

 

κ καλα εκανε βασικα οποιος ειναι μαγκας ας κλεψει κ εας κανει αυτα που κανανε!

 

Για τα κόκκινα γράμματα...έχω να πω...κρίμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε νομίζω ότι χωρά θέμα σύγκρισης μεταξύ Zeppelin - Purple.

Είναι κ τα δύο από τα επιδραστικότερα groups ever.

Το αν τα μεγαλύτερα τους hits είναι προιόν ληστείας, προσωπικά, δε με ενδιαφέρει.

 

Το γεγονός ότι κάθομαι στον καναπέ μου κ ακούω με πραγματική απόλαυση το Made In Japan ή το Live At Royal Albert Hall εν έτει 2008 μου αρκεί, ώστε να ανανεώνω την εκτίμηση μου σε αυτούς.

 

Ακούω κάποιους κ μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει λίγο το προσανατολισμό μας, υπεραναλύουμε σε βαθμό κακουργήματος το αν ο τάδε είχε ικανότητα ή τεχνική ενώ ο άλλος όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός μουσικός κλέβει...

 

Ο κακός μουσικός αντιγράφει...

 

Ο τέλειος μουσικός είναι απολύτως αυθεντικός...

 

Από το πρώτο έχουμε την "εξέλιξη", και από το δεύτερο το "κακέκτυπο"... Το ότι το τρίτο είναι απλά αδύνατον στις μέρες μας, ας μην το σχολιάσουμε, γιατί θα βάλω τα κλάματα πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Bluezlick λάθος - λάθος με παρεξήγησες γιατί δεν διαβασες καλά το πόστ μου...... πολύ πρίν... είπα οι Led Zeppelin είναι πιό εμπορικοί ελαφρώς από τους DP παγκοσμίως, αλλά στην Ελλάδα αν ρωτήσεις ένα μέσο άτομο που ακούει Ροκ, πιό πολλά τραγούδια ξέρει από DP παρά από Led Zepp. Απλά και μόνο για την αποκατάσταση.... της τάξης  ;) Δεν είπα το αντίθετο ...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός μουσικός κλέβει...

 

Ο κακός μουσικός αντιγράφει...

 

Ο τέλειος μουσικός είναι απολύτως αυθεντικός...

 

 

 

Το ίδιο σκέφτηκε και ο Iommi και έπαιξε το Paranoid, ωθούμενος από μιά γέφυρα στην μέση του Dazed and comfused των Led Zeppelin..... (έπαιζε πολύ αυτή η εκδοχή όταν είμασταν πιτσιρίκια και τα συζητάγαμε) Τώρα καλός - κακός - τέλειος ή και σύμπτωση..... τί να πείς!!! To Riff είναι πολύ.......... κτυπητό!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Riff είναι πολύ.......... κτυπητό!!!

 

Όντως, έτσι είναι...

 

Βέβαια, απολύτως original μουσικός δεν ξέρουμε αν υπάρχει, με τη λογική ότι όλοι από κάπου επηρρεάζονται, αλλά ήθελα να τονίσω τη διαφορά μεταξύ του "κλέβω" ένα ωραίο ριφάκι από Zeppelin, και φτιάχνω δικό μου κομμάτι, και του "το παίζω Zeppelin, στη θέση των Zeppelin"... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή στο κοκτείλ του θέματος που περιλαμβάνει zeppelin, purple και cream κάτι λείπει...

Και για να μπούν τα πράγματα στην θέση τους...

 

http://www.youtube.com/watch?v=wCQBbgb_Lvo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry γιά το off topic

Πολλα λείπουν φίλε μου darshan

π.χ ο Steve Winwood (κορυφαίος γιά μένα)

Αντε και 2 κομμάτια του από τα αγαπημένα μου (στο πρώτο με Clapton και Blind faith στο άλλο με Traffic)

 

http://www.youtube.com/watch?v=mUW1SGF7bR8

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=-q4LvXZNOuI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χωρις μισος και υπερβολες, οι Zep ηταν πολυ δυναμικο γκρουπ που απλως αρεσε πολυ, καλες συνθεσεις, καλα ροκακια , πουλησαν τρελα αλλα ως εκει, μην ξεχνατε πως οτι πουλαει δεν συμαινει πως ειναι και το καλυτερο, παρτε παραδειγμα την σημερινη εποχη. Οσο αναφορα τους Cream, αλλου ειδους μπαντα για μενα, δεν πρεπει να τα συγκρινουμε αυτα...ισως πιο 'ψαγμενες' συνθεσεις σε σχεση με τους προαναφερθεντες αλλα δεν αρεσαν ΤΟΣΟ οσο οι Zep τι να κανουμε. Σιγουρα παντως υπερεκτιμημενοι.

 

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου