Προς το περιεχόμενο

mexican jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι παιζει ρόλο και τι στυλ κομματιων παιζεις.Εγω που παιζω funk/soul me καθαρους ήχους και ογκο χωρις σλαποφλυαριες, δεν το αλλάζω με τιποτα!Σημασια ναι οντος εχει το μπρατσο και πως σου καθεται στο χερι και μετα ο ηχος.Εγω παντος δεν μπορω να παιξω καλα με κατι αλλο και εχω δοκιμασει αρκετα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω το Jazz είναι ένα κλασικό μπάσσο με πάρα πολλούς φίλους και σίγουρα παίζει σχεδόν σε όλα τα είδη μουσικής … δεν νομίζω ότι υπάρχει μπασσίστας που να μην έχει παίξει μαζί του! Τώρα όσον αφορά το μανίκι είναι θέμα χεριών και γούστου, αλλά σίγουρα δεν είναι το πιο άβολο και κουραστικό. Επίσης υπάρχουν χιλιάδες spare-parts (μαγνήτες, καβαλάρηδες, κλειδιά κτλ.) στην αγορά για Jazz ώστε να μετατρέψεις οποιοδήποτε Jazz σε κάτι μοναδικό για σένα … εάν είσαι πολυτεχνίτης και γουστάρεις τις μετατροπές!

 

Φυσικά υπάρχουν πολλά μπάσσα στην αγορά όπως αναφέρει ο supremo και για rock και κλασικό design (όπως αναφέρεις στο αρχικό σου post) εγώ θα πήγαινα σε Precision! Ρίξε μια ματιά και ebay (uk, germany ή italy από Ευρώπη) για κανένα Γιαπωνέζικο Fender … η ποιότητα κατασκευής (συγκριτικά με τα «ασταθή» Μεξικάνικα) είναι πρώτη (μιλάω εκ πείρας)!

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

precision και jazz έχουν διαφορά στο μπράτσο.Ομολογουμένως το μπράτσο του jazz είναι ίσως απο τα πιο άβολα και κουραστικά.

 

+1. Tα λεπτά μπράτσα τύπου jazz ενώ αρχικά φαίνονται έυκολα, γρήγορα και άνετα, μετά από λίγη ώρα κουράζουν το χέρι, μιάς και δεν στηρίζουν το χέρι όπως τα πιό χοντρά τυπου precision.

 

Βέβαια από την στιγμή που υπάρχουν άτομα που ορκίζονται σε μπάσα με μπράτσα-φλούδες όπως π.χ. τα περισσότερα σύγχρονα ibanez μπορώ να πω ότι όλα είναι σχετικά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου