Προς το περιεχόμενο

Modelling!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο 16χρονος θα μείνει ενθουσιασμένος που έφτιαξε "ήχο Rectifier"  ;D ;D με τη Zoom των 100€ ε

Κάτι πάνω σε αυτό:

 

Ενώ συμφωνώ με τις απόψεις που διατυπώνονται καθώς και με το παραπάνω quote, γιατί όταν κάποιος αρχίζει και ψάχνει κάτι τέτοιο (π.χ. "να πάρω Line6 Spider 30 για μέταλ"), διατυπώνουμε μια εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη όπως "κανείς δεν παίζει μέταλ με κουβαδάκια" και συναφή;

Καταλαβαίνω προφανώς ότι όντως ο μέταλ ήχος θέλει ένα σκασμό τσιτωμένων watt και μια διακριτική καμπινούλα με την αγαπημένη συνταγή 4x12 αλλά τηρουμένων των αναλογιών, δεν θα βολέυε την κατάσταση και κάτι πιο modest όπως ο προαναφερθείς Line6;

 

Υπόψιν, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη περίπτωση στο μυαλό μου, απλώς παραθέτω κάτι ανακόλουθο που έχω παρατηρήσει κατά καιρούς. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα θες να εχεις αρκετες επιλογές χωρίς μπελάδες κλπ, τότε το modelling ειναι ακριβως αυτο πυ χρειάζεσαι.

Αν όμως θες να πετύχεις συγκεκριμένα πράγματα στο 100% τότε το modeling δεν αποτελεί σωστη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω προφανώς ότι όντως ο μέταλ ήχος θέλει ένα σκασμό τσιτωμένων watt και μια διακριτική καμπινούλα με την αγαπημένη συνταγή 4x12 αλλά τηρουμένων των αναλογιών, δεν θα βολέυε την κατάσταση και κάτι πιο modest όπως ο προαναφερθείς Line6;

 

Υπόψιν, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη περίπτωση στο μυαλό μου, απλώς παραθέτω κάτι ανακόλουθο που έχω παρατηρήσει κατά καιρούς. ;)

 

Το πρόβλημα φίλε Alchemist είναι ότι πολύ συχνά τείνουμε να προτείνουμε αυτό που θα μας φαινόταν καλό προσωπικά και όχι αυτό που πιθανώς χρειάζεται αυτός που ρωτάει.

 

Το λάθος έχει... φιλοσοφικές προεκτάσεις θα έλεγα, μιας και για τον εαυτό μας συχνότατα επιλέγουμε αυτό που θέλουμε και όχι αυτό που χρειαζόμαστε.  ;)

 

Ακόμα και αν πάμε σε πιο επαγγελματική εμπλοκή, είναι γεγονός ότι δουλειά κάνεις με ό,τι έχεις. Έχει αποδειχτεί κατά κόρον και διαχρονικά. Από κει και πέρα, κάποιος που θέλει (για παράδειγμα) μια ποικιλία κιθαριστικών ήχων, μια μεγάλη τονική παλέτα, γιατί παίζει (για παράδειγμα πάλι) σε μια μπάντα με ευρύ φάσμα διασκευών, θα έκανε πολύ καλά να πάρει ένα μοντελομαραφέτι παρά να κουβαλάει 3 ενισχυτές, 4 κιθάρες και ένα φορτηγό πεταλάκια σε κάθε live. Το 99.9% των ακροατών δεν πρόκειται να καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ έτσι κι'αλλιώς.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ΚΑΙ το real thing (Marshall, Boogie, 4x12, rack preams, rack effects και οτι πεταλια χρειαζομαι και μαλιστα απο .....εκεινη την εποχη) ΚΑΙ modelling (Tonelab SE). Βεβαια απο modelling ξερω ΜΟΝΟ αυτην που εχω και μια Line 6 (XT νομιζω) ενος φιλου και τιποτε αλλο.

Αν τεθει θεμα εγγραφης σιγουρα θα προτιμησω το real thing οπως και σιγουρα ομως θα δοκιμασω και το modelling. To εχω ηδη κανει με ΠΟΛΥ καλα αποτελεσματα.

Στα live, η Tonelab ειναι το καλλιτερο πραγμα που μου εχει συμβει. Εγγυηση. Μπορει να μην δινει ΑΚΡΙΒΩΣ οτι θα μου εδινε ο Marshall η o Fender μου με τα πεταλια αλλα αποφευγω ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΗ τη μανουρα (tap dancing, μακαροναδα καλωδιων και κινδυνος να χαλασει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ επαφη) και το κυριοτερο ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΩ το σπιτι μου.

ΕΠισης μου δινει αυτο που ψαχνω, ΚΑΛΟ (τον καλλιτερο) ΗΧΟ.

Αμα ψαχνεις να ακουσεις jcm800 με tube screamer και rotovibe ασ το καλυτερα. Αμα θελεις ομως να φτιαξεις ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ηχο και με τις γνωσεις σου να το απογειωσεις ακομη περισσοτερο τοτε σιγουρα το modelling ειναι thumbs up.

Δεν κουβαλας, το παιρνεις παντου, στηνεις και ξεστηνεις στο λεπτο (σου δινει και χρονο για γκομενες) και εχεις ΠΑΝΤΑ καλο ηχο, τον ηχο ΣΟΥ

 

Αυτα.... (κανα tube screamer παιζει?? :))

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα το modelling προσφερει ευκολια σε πολλα πρακτικα πραγματα, ομως οσον αφορα το feeling πανω στο «παιξιμο», τις δυναμικες και τη ζεστασια που μου προσφερει το αναλογικο δεν το εχω βρει ακομα εκει. H τεχνολογια εχει κανει σιγουρα σημαντικα βηματα εμπρος, εχει βοηθησει παρα πολυ (ειδικα σε computer music καταστασεις) και ελπιζω να εξελιχθει περισσοτερο.

 

Tην tonelab δεν την εχω τσεκαρει για να πω την αληθεια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα. Οχι απο "ιδεολογια". Απο καθαρη βαρεμαρα να ασχοληθω με... κουμπακια  ;D

Επισης φοβαμαι μηπως η μοδα αυτη οδηγησει τον τυπικο ηχο κιθαρας σε μουσικη απο ηλεκτρονικο παιχνιδι της δεκαετιας του 80 λογω των αμετρητων εφφε... ακραιο σεναριο, δε λεω, αλλα πολλα εχουν δει τα ματια μας...  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Orbital ειναι πως τα ....δουλευεις τα κουμπακια. Επισης ειμαι κατα καθε ειδους μοδας οταν δε μου ταιριαζει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη εκνευριζομαι με το γεγονος οτι το modelling αφορα το ποσο πιστα αναπαραγεται ενας ηχογραφημενος ενισχυτης. Δεν μου αρκει αυτο. Δε θελω ενα ηχογραφημενο ενισχυτη οταν παιζω μονος μου. Δε θελω ολο το δωματιο να το γεμιζει ενας σκασμενος εικονικος jcm800 ο οποιος ηχογραφηθηκε με ενα 421 off axis. Γιατι μετα απο αυτο θα βαλεις ενα απλο 15ρη valvestate κ μπορει το "ηχοχρωμα" να μην ειναι το αυθεντικο, αλλα ο ηχος βγαινει ωμος, παντοκατευθυντικος και τελικα ειναι ηχος πραγματικου ενισχυτη εστω και οχι καλου. Με αυτο εχω μεγαλο προβλημα. Ακομη κ οι ενισχυτες της line6 αναφερουν οτι αυτο που βγαινει απο το ηχειο was modelled with a 421 in on axis position. Λαθος!

 

Ειχα μια εκτεταμενη κουβεντα με τον andrew barta της tech21. Μου εμειναν δυο πραγματα. Πρωτον του αρεσει το ουζο! Δευτερον και ο ιδιος θεωρει τη συγχρονη αποψη του modelling ως digital snapshot ενος σπουδαιου ενισχυτη. Δηλαδη μια φωτογραφια, χωρις τριτη διασταση. Για αυτο και οταν πρωτο ακουσα το pod xt ειπα ωραιο, πως κλεινεις το mic? Μου ειπε επισης οτι για τα προϊόντα του χρησιμοποιησε 9 μικροφωνα που επιαναν απο ολες τις πλευρες οσο πιο τρισδιαστατο ηχο γινοταν.

 

Ωστοσο οπως ειπωθηκε, ειναι το live κ το recording. Ε εκει περιλαμβανεται ηχογραφημενος ενισχυτης κ τα μηχανακια αυτα μαλλον δινουν ρεστα. Εγω δεν ασχολουμαι με το αθλημα ιδιαιτερα. Ωστοσο σε στουντιο μου εβαλαν να ακουσω ηχογραφησεις πραγματικων ενισχυτων κ ηχογραφησεις modelled και μαλιστα σκετες χωρις τυμπανα κτλ. Δε μπορω σε καμια περιπτωση οτι μπορουσα να τις ξεχωρισω με σιγουρια η οτι υπερτερουσε εμφανως η μια μεθοδος εναντι της αλλης! Οποτε να η χρησιμοτητα.

 

Προσπαθωντας να δαμασω το pod xt(παιζω κιθαρα αργα το βραδυ μετα τη δουλεια σε ενα δωματιο 3 τετραγωνικα στο σπιτι, δε μου χρειαζεται ακριβως ενα marshall stack!) το δοκιμασα με ολες τις μεθοδους. Ακουστικα, full range ηχεια (υπολογιστη) και το power engine της tech21. Μονο με το τελευταιο κατι γινεται (επιτελους το χρησιμοποιησα με κλειστο το mic sim και ανοιχτο το cab sim) κ βγηκε ηχος που θυμιζε κιθαριστικο ηχο. Ωστοσο αν κ το ηχοχρωμα ηταν σωστο παλι...κατι ελειπε κ δεν ειναι το γνωστο ζαμπονακι...κ μαλιστα αυτο που απογοητευει εντελως ειναι μαλλο τα high gain του. Αλλα κουβεντα να γινεται.

 

Μενεις στο βουνο κ κατεβαινεις στην πολη. Τελος. Ολοι χρειαζονται ενα nissan navara για το χωμα και ενα smart για την πολη. Τελος. Καθε καλο σπιτι μαλλον πρεπει να εχει κ τα δυο.

 

Όλοι ομως περιμενουν τον ανθρωπο προγραμματιστη-τρελλαμενο κιθαριστα- που θα σφαξει τις λυχνιες μια κ καλη κ ας μην το εγκρινουν οι παλιοτεροι κ πιο ρομαντικοι. Γινεται να τα εχεις ολα; Ενισχυτη-πεταλιερα που παιζει τελεια σε ολες τις εντασεις μπορεις να τον σβηνεις και να τον κλωτσας χωρις να παθαινει τιποτα δε θελει συντηρηση κ ηχογραφειται τελεια χωρις κοπο;

Θελω να ελπιζω πως καποια στιμη ναι.

 

Ερωτηση: Ποιος ειναι ο ακριβοτερος solid state ενισχυτης combo που ξερετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερωτηση: Ποιος ειναι ο ακριβοτερος solid state ενισχυτης combo που ξερετε;

 

 

Ένας απ'αυτούς:

 

http://www.pritchardamps.com/pritchardamps.cfm

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου