Προς το περιεχόμενο

Modelling!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ συμφωνώ με τις απόψεις που διατυπώνονται καθώς και με το παραπάνω quote, γιατί όταν κάποιος αρχίζει και ψάχνει κάτι τέτοιο (π.χ. "να πάρω Line6 Spider 30 για μέταλ"), διατυπώνουμε μια εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη όπως "κανείς δεν παίζει μέταλ με κουβαδάκια" και συναφή;

 

Καταλαβαίνω προφανώς ότι όντως ο μέταλ ήχος θέλει ένα σκασμό τσιτωμένων watt και μια διακριτική καμπινούλα με την αγαπημένη συνταγή 4x12 αλλά τηρουμένων των αναλογιών, δεν θα βολέυε την κατάσταση και κάτι πιο modest όπως ο προαναφερθείς Line6;

 

Eίπες ακριβώς την μαγική λέξη: τηρουμένων των αναλογιών! Αν κάποιος τον θέλει για την κρεβατοκάμαρα, για την πρόβα ή ακόμη και για ένα λαϊβάκι, κανένα πρόβλημα. Το κακό είναι όμως ότι όποιος ρωτάει για μέταλ, συνήθως περιμένει ηχητικά ένα καρμπόν από τα αγαπημένα του άλμπουμ, και ως εκ τούτου κάτι πολύ παραπάνω από αυτό που καταφέρνει με έναν Line 6 ή με ένα Μέταλ Ζώον καρφί πάνω σε έναν τόσο δα ενισχυτή. Δυστυχώς, μετά απορεί γιατί δεν πέτυχε τον ήχο των Μετάλικα...  ;D

 

 

Για να γυρίσω πίσω στο θρεντ, το μόντελινγκ είναι θεόσταλτο δώρο και για έναν ακόμη λόγο: γιατί ακριβώς επέτρεψε τον πειραματισμό με χιλιάδες διαφορετικούς ήχους (ακόμη και μεταλλικούς), που για να τους προμηθευτεί κάποιος θα χρειαζόταν δεκάδες χιλιάδες ευρώ και ένα στούντιο στη... Σελήνη για να μην ενοχλεί τους γείτονες.

 

Για να πούμε και της στραβής πεταλιέρας το δίκιο, αν κάποιος πάρει κάποια στιγμή μια, θα ερωτευθεί 2-3 preset που θα φτιάξει και θα πει "ΑΥΤΟ τον ήχο θέλω, πώς θα τον αποκτήσω;" και από κει και πέρα αρχίζει το κυνήγι του τόνου με τα ανάλογα μηχανήματα... Σημαντικό είναι ότι θα έχει δοκιμάσει ο ίδιος διαφορετικά είδη καθαρού και distortion, και δεν θα τα έχει μόνο ακούσει στα αγαπημένα του άλμπουμ. Μεγάλη διαφορά από το ένα στο άλλο. "Κακές" οι πεταλιέρες αλλά ας αναγνωρίσουμε ότι γαλούχησαν & γαλουχούν παίχτες και παίχτες...

 

Και για αυτό το πλεονέκτημα θα πρέπει να ευγνωμονούμε την ανάπτυξη της ψηφιακής τεχνολογίας, γιατί τέτοια παιχνίδια συνδυασμών δεν υπήρχαν καν πριν από πχ. 20 χρόνια. Και ναι, πιστεύω ακράδαντα ότι θα έρθει μια στιγμή που θα τα έχουμε όλα, απλά ακόμη και τότε θα υπάρχουν νοσταλγοί του παρελθόντος που θα παλεύουν με λυχνίες, βινύλια και αναλογικά συνθ! Ίσως γιατί την καταβρίσκουν!  ;D

 

 

(Πρέπει να έχω σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ από ποστς σήμερα - αργία βλέπετε και κρύο έξω...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η αληθεια ειναι οτι οι καθε λογης πεταλιερες εδωσαν ευκαιρια στο ευρυτερο κοινο να εξερευνησει ενα κοσμο δυσκολα προσβασιμο και να ανοιξει ενα καινουργιο κεφαλαιο. σιγουρα κουβαλανε πολλα αρνητικα (πχ οχι πολυ καλη ποιοτητα ηχων παντα) αλλα προσφερανε και πολλα θετικα(πχ μικρος ογκος, πολυ πιο οικονομικες). απο την αλλη εχουμε ορκισμενους πεταλακηδες και ρακακηδες (καινουργιες λεξεις) οπου ολοι εχουνε επειχηρηματα να υποστηριξουνε την επιλογη τους...

 

το βασικο ομως ειναι ενα...τιποτα δεν ειναι καλο η κακο αν ξερεις να το χρησιμοποιεις... αλλα τελικα οι πιο πολλοι απο εμας εχουμε χαθει στο κοσμο με τα κουμπακια (ειτα αυτα ειναι πεταλια ειτε πεταλιερα ειτε rack ειτε ολα μαζι) προσπαθωντας να φτιαξουμε τον ηχο του "ταδε"...καποιοι χανονται στις πεταλιερες και στην προσπαθεια να εχουν τον ηχο των ονειρων τους καταληγουνε σε 3-4 preset (δικα τους η του εργοστασιου) και ειναι "κοντα αλλα οχι ακριβως" σε αυτο που θελανε... καποιοι αλλοι χανονται πανω απο τα πεταλια τους... βαζουνε, βγαζουνε αλλαζουνε σειρα... και τελικα καταληγουνε και αυτοι να ειναι "κοντα αλλα οχι ακριβως"... στα rack μια απο τα ιδια... χασιμο στα κουμπακια με το ιδιο αποτελεσμα..."κοντα αλλα οχι ακριβως"..αν ψαξεις και στις 3 κατηγοριες υπαρχει ενα μεγαλο κοινο στοιχειο... τρωνε πολυ ωρα στο ψαξιμο αλλα οχι στο παιξιμο... παρτε τον εξοπλισμο οποιουδηποτε κιθαριστα (η μουσικου γενικοτερα) και προσπαθηστε να παιξετε αυτα που παιζει. ξερετε (?) ποιο ειναι το αποτελεσμα.. παντα θα ειστε "κοντα αλλα οχι ακριβως". γιατι απλα την ωρα που επρεπε να παιζετε σκαλιζατε κουμπακια... μην πατε μακρυα. δειτε καποια απο τα τερατα της μουσικης κιθαριστικης ιστοριας. παιζουνε με ελαχιστα εως καθολου πεταλια-πεταλιερες. δεν ητανε κανενας απο αυτους πιο κουτος η φτωχος. αλλα παιζανε!!! δοκιμαστε να πεταξετε ολα τα κουπακια απο τη ζωη σας για λιγο. αφηστε μονο τη κιθαρα και τον ενισχυτη και αρχιστε να παιζετε. αν μετα απο ενα μηνα σου λειπει καποιο εφφε τοτε πολυ πιθανο ειναι να το χρειαζεσαι. οταν το προσθεσεις στην αλυσιδα ομως φροντισε να το ξεζουμισεις να το μαθεις ΚΑΛΑ!!! αν φτασεις σε αυτο το σημειο και νοιωθεις οτι χρειαζεσαι και κατι αλλο βαλε ενα ακομα... ενα βημα καθε φορα, αργο και σταθερο αλλα σιγουρο... ετσι και θα παιζεις πιο πολυ και θα αξιοποιεις οτι εχεις...και οταν κοιταζεις τα τερατα της εποχης μας με τα 1579652 rack και 165846511564 πεταλια σκεψου οτι τα πιο πολλα ειναι για ενα και μοναδικο ηχο (βλεπε petrucci ((θεος)) αλλα εχει ενα 2*90 mesa+cabs+ 2* triaxis μονο για το καθαρο του, και ολα αυτα επι 2 για να εχει και back up)... ε δεν ειμαι ο petrucci για να θελω να φτιαξω το ιδιο rig. θα ημουνα ευτυχης βεβαια να το ειχα για δικο μου αλλα δεν μπορω να εχω απαιτηση απο ενα combo mesa που εχω να βγαλω τον ιδιο ηχο. μπορω ομως να μελετησω και να βελτιωσω το παιξιμο μου με την ελπιδα οτι καποτε θα παιζω τα μισα απο οτι αυτος ( και ο καθε petrucci)

 

τελειωνοντας γιατι εγραψα πολλα, η γνωμη μου ειναι...

 

αφηστε τα πολλα κουπακια και παιξτε..ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους οταν θα τα εχετε πραγματικα αναγκη... και να θυμαστε το ακριβο ισως να ειναι φτηνο καποιες φορες, γιατι απλα δεν θα μπεις στην διαδικασια να το αλλαξεις

 

Σπυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL ακριβως! Κ λεω θα βρεθει καποιος να ξερει τους pritchard?Εχεις ακουσει? Μολις παω Αμερικη αν μπορεσω λεμε τωρα θα ακουσω ενα...Καποτε ηταν κι ο vetta ακριβος αλλα τωρα...κατατρακυλησε καπως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL ακριβως! Κ λεω θα βρεθει καποιος να ξερει τους pritchard?Εχεις ακουσει? Μολις παω Αμερικη αν μπορεσω λεμε τωρα θα ακουσω ενα...Καποτε ηταν κι ο vetta ακριβος αλλα τωρα...κατατρακυλησε καπως...

 

Δυστυχώς δεν τους έχω ακούσει από κοντά, μόνο από clips. Οι συγκεκριμένοι πάντως αποδεικνύουν γιατί δεν πρέπει να έχουμε συγκεκριμένα κολλήματα ("αν δεν είναι λάμπα πέτα το"  ::) ::) ::)).

 

Ωστόσο δεν μπορούν να θεωρηθούν modelling με την τυπική έννοια. Ο Vetta τώρα είναι μια από τις περιπτώσεις που έλεγα παραπάνω, είναι κατανοητό νομίζω ότι άλλα είναι τα κυκλώματα και το software σε έναν Vetta και άλλα σε ένα Pocket Pod  :) ;).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν χρησιμοποιω  modeling ενισχυτων(γιατι να το κανω αφου εχω το real thing & υπομονετικους γειτονες? :)) νομιζω οτι στις ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ μπορει να κανει θαυματα.

 

Live τωρα προσωπικα εχω τοσο πολυ συνηθισει τον λαμπατο μου ενισχυτη να μου...γαργαλα τα αυτια που δεν νομιζω να το χρησιμοποιησω ποτε (εξαλλου ειναι τοσο μικρος και ελαφρυς ο ενισχυτης μου που δεν τιθεται θεμα κουβαληματος)

 

Τωρα προσωπικα δεν θεωρω modeling τη χρηση ψηφιακων εφε απο μια οποιαδηποτε πεταλιερα μια και αυτα ...modeling του...τραντζιστορατου modeling που κανουν τα παραδοσιακα πεταλια κανουν....(αν το σκεφτουμε και τα κλασσικα τραντζιστορατα πεταλια "αντιγραφουν" φυσικους ηχους που  θα χρειαζονταν μια περιουσια & πολυ κοπο & χρονο για να τους πετυχουμε,π.χ. τα overdrive αντιγραφουν τιγκαρισμενους ενισχυτες,τα delay τεραστια σπηλαια,τα reverb πελωρια reverb tanks,τα univive & rotor τα αυθεντικα leslie κ.ο.κ) προσωπικα πιστευω οτι εχουν εξελιχθει τοσο πολυ που πλεον τα ΠΡΟΤΙΜΩ απο τα αναλογικα μια και ειναι εξαιρετικα παραμετροποιησιμα και ετσι μου κανουν τη ζωη ευκολη αφου τα ταιριαζω ακριβως σε καθε "εφαρμογη",ειδικα στον τομεα του eq (ειμαι φανατικος οπαδος της αποψης οτι "τα παντα ειναι eq") απλά δεν συγκρινονται με τα αναλογικα.

 

Ενα καλο (η και κακο οπως το βλεπει κανεις) χαρακτηριστικο του modeling ειναι οτι μεσω αυτου ξεχωριζουν οι χρηστες που ΞΕΡΟΥΝ τι κανουν απο αυτους που ΔΕΝ ξερουν τι κανουν... ;D και ετσι φαινεται η προσωπικοτητα,το γουστο  και ο "χαρακτηρας" του καθε χρηστη και τελικα η μοναδικοτητα του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου