Προς το περιεχόμενο

Eλληνικά πετάλια κιθάρας στο εξωτερικό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την αρχή θέλω να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω ακούσει τπτ απο Telegun,

οπότε θα μιλήσω για τα άλλα 2 παιδιά και θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο

αντικειμενικός γίνεται (με τον CTC έχουμε φιλική σχέση).

 

Στα αυτιά μου είναι 2 εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Του Γιάννη είναι vintage reproductions κάποιες σαφώς βελτιωμένες,

με πολύ ποιότητα στην κατασκευή, άτυχο artwork που μοιάζει φτηνό δυστυχώς.

Ο Χρήστος απο την άλλη κάνει κάτι εντελώς δικό του,

νέα σχέδια, και με πολύ ποιότητα.

 

Δημιουργοί έξω υπάρχουν και στις 2 αυτές κατηγορίες,

με ονόματα μεγάλα π.χ. Analogman στην 1η

και Bjf στη 2η.

 

Οι τιμές βέβαια έξω δεν είναι πολύ προσιτές, σε ανάλογα πετάλια είναι υψηλώτερες

απο μεγάλα ονόματα του χώρου Fulltone, Analogman, Keeley..........

Υπάρχουν βέβαια ονόματα στα boutiques που είναι made in EU π.χ. DAM, Bjf, Mad Professor...

που οι τιμές είναι αρκετά υψηλές και έχουν πιάσει στο Αμέρικα λόγο

παραφιλολογίας γύρω απο το όνομά τους mojo κ.λ.π

 

Έυχομαι τα καλύτερα και στα 3 παιδιά, το αξίζουν.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

...πάντως πέρα από το "ρομαντικό" του πράγματος (όπως αυτό αντικατοπτρίζεται από τον τίτλο) θα πρέπει να δούμε και την αναγκαιότητα ύπαρξης ενός προιόντος, όπως και μια πιο αντικειμενική αξιολόγηση.....κυνικά :)

 

Δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν από τους 3 Ελληνες κατασκευαστές που αναφέρθηκαν, αλλά έχω δοκιμάσει το σύνολο σχεδόν των προιόντων τους (με βασική εξαίρεση τις κεφαλές του Telegun που πραγματικά θέλω να δοκιμάσω....αλλά μάλλον δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα)

Εχωντας υπ'όψη τον παράγοντα υποκειμενικότητα και προσωπικό γούστο (τόσο στον ήχο όσο και στην γενικότερη αισθητική του πράγματος) πιστεύω πως για να μπορέσει να "κινηθεί" κάτι και εκτός συνόρων θα πρέπει να μπορεί να παρουσιάσει κάτι σχετικά "καινοτόμο" ηχητικά πέρα από την "φάση" του mod σε μια υπάρχουσα υλοποίηση, να αποπνέει την αίσθηση ότι έχει προηγηθεί κάποιο στοιχειωδες R&D (και σε ότι αφορά το καθαρά ηχητικό μέρος αλλά και σε ότι αφορά την εν γένει σχεδίαση) και βέβαια κατασκευαστικά να αποπνέουν κάτι παραπάνω από DIY εφαρμογές.....

 

Καταλαβαίνω πως αυτά ίσως ακούγονται σαν "βολές" κατά του JAM......η αλήθεια είναι πως ενώ μου είναι αρκετά συμπαθής η δουλειά του, δεν θα μπορούσα να τα φανταστώ να κάνουν διεθνή "καριέρα"......και οι λόγοι είναι απλοί...

- Νομίζω πως το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας φάσης τύπου JAM είναι η δυνατότητα που δίνεται στον υποψήφιο αγοραστή να "φέρει" το πετάλι στα μέτρα του (ξεκινωντας όμως σχεδόν πάντα από κάποια υπάρχουσα υλοποιηση)...αυτό αν και πολύ θετικό και χρήσιμο για εμάς τους εγχωριους υποψήφιους αγοραστές είναι πρακτικά άχρηστο για την διεθνή αγορά (λόγω απόστασης, προβλημάτων συννενόησης κλπ κλπ ) αναιρεί την έννοια της καινοτομίας και ταυτόχρονα τον κατατάσει σε μια κατηγορία με υπερπληθώρα προσφοράς στην παγκόσμια αγορά (και ακόμη πιο πολύ σε στενό τοπικό επίπεδο διεθνώς...είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν πάρα πολύ αντίστιχοι κατασκευαστές σε κάθε ευρωπαική πρωτεύουσα)

 

- Η πιθανή ηχητική τους μοναδικότητα (την οποία ως βελτίωση μιας υπάρχουσας ιδέας δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω..ασχέτως γούστου) αναιρείται από τις (ατυχείς για μένα) ονομασίες που αυτόματα τα κατατάσουν στην κατηγορία των κλώνων (πχ Tube Dreamer )

 

- Το ίδιο ισχύει και για το γενικότερο design.....όσο και αν μου αρέσει το "χειροποίητο", και ειδικά τα σχέδια του Άγγελου....δεν παύουν να δίνουν (σε συνδυασμό με τα off the self κουτιά) μια DIY αίσθηση που αυτόματα τα τοποθετεί και στην αντίστοιχη (και υπερκορεσμένη διεθνώς) κατηγορία.

 

- Γενικά θεωρώ ότι ενώ σίγουρα έχει μια θέση στην εγχώρια αγορά προσφέρωντας καλά πετάλια σε προσιτές τιμές, δεν βλέπω χώρο για την συγκεκριμένη λογική σε διεθνές επίπεδο (με την λογική ότι υπάρχει υπερπληθώρα προσφοράς σε παρόμοιες υλοποιήσεις - και ηχητικά και κατασκευαστικά)

 

Σε ότι αφορά τα Telegun, αν και τελείως πέρα από τα γούστα μου ηχητικά, οφείλω να παραδεχτώ πως όντως μπορούν να καλύψουν μια ολοένα και αυξανόμενη ανάγκη (διεθνώς) για ένα High Gain πετάλι στην λόγική ήχου mesa rectifier, το οποίο όμως να συνεργάζεται αρμονικά με πληθώρα ενισχυτών.....επίσης κατασκευαστικά και σχεδιαστικά νομίζω ότι είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Νομίζω πως σε ένα συγκεκριμένο ηχητικό πεδίο θα μπορούσε όντως να πάρει μια πολύ καλή θέση σε σχέση με τον ανταγωνισμό διεθνώς.

 

Για τα crazytubecircuits έχω γνώμη κυρίως για το Doctor Boogie  αλλά επίσης νομίζω πως μπορεί να χαρακτηριστεί σαν "αρκετά" μοναδική σχεδίαση (...εντάξει όλα κάτι θα θυμίζουν πάντα ;)) και εξαιρετική κατασκευή....και γι'άυτό πιστεύω ότι θα υπήρχε θέση (και καλή) στην διεθνή αγορά αν και στον συγκεκριμένο "ήχο" υπάρχει υπερπληθώρα προσφοράς....    

 

 

Εννοείται πως αυτές είναι οι υποκειμενικότατες απόψεις μου και έχουν να κάνουν μόνο με την λογική του παρόντος θέματος, δηλαδή την δυνατότητα "καριέρας" στο εξωτερικό για τα συγκεκριμένα πετάλια...επίσης όπως θα καταλάβατε αναφέρομαι κυρίως στον "ευαίσθητο" χώρο του overdrive/distortion και όχι γενικότερα σε όλα τα πετάλια......για παράδειγμα θεωρώ το chorus του JAM εξαιρετικό και εξίσου ανταγωνιστικό με οτιδηποτε σε αυτή την κατηγορία τιμής και το crazytubecircuits delay εξαιρετικό. Έχω την εντύπωση επίσης πως αυτά που γράφω (είτε θετικά είτε αρνητικά) έχουν  σαφέστατα  μικρότερη σημασία από ενα οργανωμένο δίκτυο dealers, καλές δημόσιες σχέσεις, διαφήμιση, endoorsments κλπ κλπ...όπως βέβαια και από την γεωγραφική απομόνωση της Ελλάδας από την υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Ελπίζω να μην θεωρηθεί "κακοπροαίρετη" κριτική ή "γλύψιμο".......απλά η γνώμη μου ;)....πραγματικά θαυμάζω και τους 3 για την προσπάθεια τους, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη τους και εύχομαι να συνεχίσουν για πολύ καιρό αυτό που κάνου και να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα (γιατί χωρίς κέρδος...ωραία πετάλια δεν φτιάχνονται ;D ;D).

 

 

EDIT: βασικά αν είχα δει αυτά που έγραψε ο zappa δεν θα έγραφα όλο αυτό το κατεβατό γιατί νομίζω πως με καλύπτει......αν παρ'όλα αυτά το διαβάσατε.....καλή χώνεψη ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Telegun τον ξέχασα εντελώς και ήταν παράλειψη, σόρι.

 

 

Στα αυτιά μου είναι 2 εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Του Γιάννη είναι vintage reproductions κάποιες σαφώς βελτιωμένες,

με πολύ ποιότητα στην κατασκευή, άτυχο artwork που μοιάζει φτηνό δυστυχώς.

 

ΣΜΠΑΡΑΚΟΥΑΚ;;!; To να πεις ότι τα άρτγουορκς δεν σου αρέσουν είναι θεμιτό, αλλά ότι είναι άτυχα και ότι μοιάζουν φτηνά πάει πολύ!!  :o :o :o

 

Δημιουργοί έξω υπάρχουν και στις 2 αυτές κατηγορίες,

με ονόματα μεγάλα π.χ. Analogman στην 1η

και Bjf στη 2η.

 

Καλά, έξω γίνεται της μουρλής (στην κυριολεξία) αλλά ο Bjorn (τον φωνάζω με το μικρό του γιατί ήμασταν παραμεθόριο μαζί στα φυλάκια), κατά κόσμον ΒJF (ακριβώς το ίδιο με Mad Professor) δεν ανήκει τόσο στην δεύτερη κατηγορία όσο καπου ανάμεσα: φτιάχνει μεν τα γνωστά κλασσικά αλλά πατάει και στην πρωτοτυπία.

 

 

...πρακτικά άχρηστο για την διεθνή αγορά (λόγω απόστασης, προβλημάτων συννενόησης κλπ κλπ ) αναιρεί την έννοια της καινοτομίας και ταυτόχρονα τον κατατάσει σε μια κατηγορία με υπερπληθώρα προσφοράς στην παγκόσμια αγορά (και ακόμη πιο πολύ σε στενό τοπικό επίπεδο διεθνώς...είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουν πάρα πολύ αντίστιχοι κατασκευαστές σε κάθε ευρωπαική πρωτεύουσα)

 

Και όμως, επειδή ασχολούμαι πολύ σαν χόμπι με την διεθνή αγορά των πεταλιών, μπορώ να σου πω ότι θα εκπλαγείς με το μέχρι πού φτάνουν οι GASωμένοι όλης της υφηλίου να παραγγέλνουν τα πετάλια τους... Αυστραλία, Αμερική, Νέα Ζηλανδία, Βρετανία, Δανία...

 

- Η πιθανή ηχητική τους μοναδικότητα (την οποία ως βελτίωση μιας υπάρχουσας ιδέας δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω..ασχέτως γούστου) αναιρείται από τις (ατυχείς για μένα) ονομασίες που αυτόματα τα κατατάσουν στην κατηγορία των κλώνων (πχ Tube Dreamer)

 

Αυτό πράγματι την πρώτη φορά που είχα επισκεφτεί την σελίδα μου χτύπησε και μένα κάπως περίεργα. Από την άλλη, όλοι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους, δλδ ένας μπουτικάς θα το πει Fat Honey Saturator Boost κι ένας άλλος Little Green Juice ή δεν ξέρω κι εγώ πώς (τα ονόματα τα έβγαλα από το μυαλό μου). Όλοι όμως παραλλάσσουν το πιο ξετιναγμένο στην αντιγραφή πετάλι της ιστορίας. Οπότε ίσως κάποιος να πει ότι ένα πετάλι με όνομα Tube Dreamer δεν βρίσκεται σε καθόλου πιο μειονεκτική θέση λόγω ονόματος & κόνσεπτ από οποιοδήποτε άλλο tubescreamer clone. Aπό ήχο πάντως σκίζει...

 

- Το ίδιο ισχύει και για το γενικότερο design.....όσο και αν μου αρέσει το "χειροποίητο", και ειδικά τα σχέδια του Άγγελου....δεν παύουν να δίνουν (σε συνδυασμό με τα off the self κουτιά) μια DIY αίσθηση που αυτόματα τα τοποθετεί και στην αντίστοιχη (και υπερκορεσμένη διεθνώς) κατηγορία.

 

Και πάλι θα ήθελα να σημειώσω ότι αυτό που τα διαφοροποιεί κατά τη γνώμη μου είναι ακριβώς το artwork - εξαιρετικά λίγα έχω δει παγκοσμίως που να είναι τόσο ιδιαίτερα στο εξωτερικό τους, επομένως μπορεί να παίξει μπάλα εκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΣΜΠΑΡΑΚΟΥΑΚ;;!; To να πεις ότι τα άρτγουορκς δεν σου αρέσουν είναι θεμιτό, αλλά ότι είναι άτυχα και ότι μοιάζουν φτηνά πάει πολύ!!  :o :o :o

 

 

Απλά λέω οτι η ποιότητα της βαφής είναι φτηνή. Και το στύλ βαφής "Pollock" είναι αρκετές φορές ατυχέστατο,

μιας και τα χρώματα ενόνωνται μεταξύ τους και λασπώνουν δεν είναι καθάρα Landgraff στύλ.

Τα υπόλοιπα στύλ stencil απλά είναι αρκετά θαμπά για τα γούστα μου και δεν είμαι καθόλου fan,

τα stamps τα σπάνε όμως. ;D

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Και όμως, επειδή ασχολούμαι πολύ σαν χόμπι με την διεθνή αγορά των πεταλιών, μπορώ να σου πω ότι θα εκπλαγείς με το μέχρι πού φτάνουν οι GASωμένοι όλης της υφηλίου να παραγγέλνουν τα πετάλια τους... Αυστραλία, Αμερική, Νέα Ζηλανδία, Βρετανία, Δανία...

 

...δεν διαφωνώ....μην ξεχνάς πως και εγώ είμαι GASωμένος και μάλιστα σε ένα πολύ πιο ακριβό και περίεργο χώρο....έχω ψωνήσει από απίθανα μέρη και σχετικά άγνωστους κατασκευαστές....πάντα όμως καινοτόμες και μοναδικές (...εξωτικές κάποιες φορές) σχεδιάσεις.....όχι όμως πχ. τον κλώνο ένος 1176....κάθε πράγμα έχει τον χώρο του και την αξία του.

 

 

Αυτό πράγματι την πρώτη φορά που είχα επισκεφτεί την σελίδα μου χτύπησε και μένα κάπως περίεργα. Από την άλλη, όλοι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους, δλδ ένας μπουτικάς θα το πει Fat Honey Saturator Boost κι ένας άλλος Little Green Juice ή δεν ξέρω κι εγώ πώς (τα ονόματα τα έβγαλα από το μυαλό μου). Όλοι όμως παραλλάσσουν το πιο ξετιναγμένο στην αντιγραφή πετάλι της ιστορίας. Οπότε ίσως κάποιος να πει ότι ένα πετάλι με όνομα Tube Dreamer δεν βρίσκεται σε καθόλου πιο μειονεκτική θέση λόγω ονόματος & κόνσεπτ από οποιοδήποτε άλλο tubescreamer clone. Aπό ήχο πάντως σκίζει...

 

 

......δεν είναι ότι μου χτυπάει περίεργα...είναι οτι αυτόματα το κατατάσει σε μια πολύ συγκεκριμένη κατηγορία με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει εμπορικά.

Το αν ακούγεται καλά ή όχι είναι βέβαια υποκειμενικό...το πόσο πετυχημένο όμως είναι σαν κλώνος από τη στιγμή που ο κατασκευαστής του το βαφτίζει έτσι γίνεται λιιιιιιγο πιο αντικειμενικό ως κρίση

 

Και πάλι θα ήθελα να σημειώσω ότι αυτό που τα διαφοροποιεί κατά τη γνώμη μου είναι ακριβώς το artwork - εξαιρετικά λίγα έχω δει παγκοσμίως που να είναι τόσο ιδιαίτερα στο εξωτερικό τους, επομένως μπορεί να παίξει μπάλα εκεί.

...αυτό και αν είναι υποκειμενικό ;).....και ενώ θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι αφορά την δουλειά του Άγγελου που την θεωρώ εξαιρετική δεν θα συμφωνήσω σε σχέση με τα υπόλοιπα σχέδια και φυσικά τα κουτιά....

Τώρα από την στιγμή που η ιδέα έχει προυπάρξει και μάλιστα πολύ πετυχημένα (Z.Vex) νομίζω πως πιο πολύ ως μειωνέκτημα λειτουργεί παρά ώς υπέρ.....  

 

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γνώμη μου για τα εκπληκτικά πετάλια του electrictabs την έχω εκφέρει στο παρελθόν εδώ!

 

Η αλήθεια είναι ότι πλέον η αγορά είναι τεράστια και ίσως δεν υπάρχει επέκταση της φήμης των δικών μας πεταλιών λόγο και της μεγάλης διαφοράς του $ που έβαζε απαγορευτικό στους Αμερικάνους να ψωνίζουν από Ευρώπη. Πάντως αν ακολουθήσει κάποιος την πορεία του Jam σε μόλις 2 χρόνια θα δει ότι υπάρχει τεράστια ανάπτυξη και μέσα αλλά και έξω, με την έξω να αρχίζει σιγά σιγά να αποδίδει καρπούς.

 

Το θέμα είναι όμως τα παιδιά να μπορέσουν να κρατήσουν την φιλοσοφία που είχαν από την αρχή και να μην υπάρξουν αλλαγές (ποιοτικές κυρίως) λόγο επέκτασης και αύξησης της παραγωγής, όπως έγινε με άλλους και όπως γίνεται συνήθως γενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΜΠΑΡΑΚΟΥΑΚ;;!; To να πεις ότι τα άρτγουορκς δεν σου αρέσουν είναι θεμιτό, αλλά ότι είναι άτυχα και ότι μοιάζουν φτηνά πάει πολύ!!  :o :o :o

 

Εγώ πιστεύω οτι τα άρτγουορκς του αρέσουν, εμένα μου αρέσουν τουλάχιστον. Αλλά ναι, μερικά μοιάζουν φτηνά, ΌΧΙ λόγω του αρτ, σχεδίου, επιλογή χρωμάτων κτλ, αυτό μια χαρά είναι, δεν εννοώ αυτό μοιάζουν φτηνά. Απλώς η υφή της μπογιάς το κάνει να φαίνεται φτηνό. Το ίδιο ακριβώς πράμα (ίδια σχεδίαση χρώματα κτλ) στο πιο γυαλιστερό (με άλλο είδος μπογιάς ή αερογράφο πχ) θα φαινόταν αλλιώς. Σαν να τους λείπει κοντραστ και γυαλάδα ένα πράμα.

 

Σιγά την κριτική τώρα έτσι, απλώς λέω πως χτυπάει στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να "υπερασπιστω" τον JAM (οχι πως εχει αναγκη βεβαια...) αφενος δεν κανει μονο κλωνους αλλα κλωνους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ απο τα original πεταλια, αφετερου φτιαχνει ενα σχεδον ΜΟΝΑΔΙΚΟ προϊον δηλ. τα MULTIPEDALS τα οποια για εμενα ειναι και το δυνατοτερο σημειο του μια και προσφερουν σε κιθαριστες που μισουν τα καλωδιακια ,τα τροφοδοτικα και την ολη βαβουρα των ξεχωριστων πεταλιων αλλα και τις ψηφιακες πεταλιερες τη χρυση τομη.

 

Μονο και μονο που το σκεφτηκε αυτο ειναι αξιος συγχαρητηριων και νομιζω οτι εξω ΥΠΑΡΧΕΙ ζητηση για το συγκεκριμενο προϊον.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μη λέμε και ό,τι θέλουμε.

Το multipedal είναι μια ιδέα που υλοποίησε

πρίν κάποια χρόνια ο cornish αν θυμάμαι

καλά, σε μια tube pedalboard που έφτιαξε

για χάρη του gilmour και μετά και για αρκετούς

άλλους.

Για να μην είμαι άδικος κάποιοι κλώνοι είναι

καλυτεροι απο τα original πετάλια,

και το σχέδιο που είδα red much ήταν πολύ

καλό.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν με καταλαβες,καταρχην ο Cornish δεν εφτιαχνε τα multipedals μονο με δικα του κυκλωματα ( τα περισσοτερα ηταν απλα πεταλια BOSS τα οποια εβαζε μεσα στο "κουτι") ο JAM τα φτιαχνει.

 

Επισης ο Cornish πουλαει το φτηνοτερο multipedal του 3000 ευρω κατι που ο JAM σε διαβεβαιωνω δεν κανει  ;D

 

Με αλλα λογια ο JAM εχει ενα ΜΟΝΑΔΙΚΟ προϊον στην αγορα ΕΤΟΙΜΟ να αγοραστει απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ (εκτος κι αν θεωρεις οτι οποιοσδηποτε μπορει να μπει στη waiting list του Cornish & να πληρωσει μια περιουσια για 5 εφε.. ;D)

 

Το μονο αλλο multipedal που ξερω να κυκλοφορει ειναι το Carl Martin αλλα εχει 4 εφε ολα κι ολα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου