Προς το περιεχόμενο

patchbay αποριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εξης απορια:ειναι εφικτο να χρησιμοποιησω ενα patchbay για να δρομολογισω τα outs synthesizers και sound modules στα ιns της καρτας ηχου?Ηκαρτα ειναι η emu 0404 pci και δεν ειναι απαραιτητο να εισερχεται πανω απο ενα οργανο τη καθε φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαίως! Απλά θα συνδέσεις στο patchbay και τα ΙΝ της 0404 ώστε να κάνεις τις συνδέσεις που θέλεις από το patchbay και μόνο. Θα γλιτώσεις τα βάλε-βγάλε από την κάρτα και τα χύμα καλώδια από τα synth.

 

 

Μην πάρεις Behringer! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια  :)ξεχασα να προσθεσω οτι υπαρχει και ενα hardware fx alesis θα δρομολογηθει και αυτο επισης

 

Μην πάρεις Behringer! ;)

 

και ειχα στο μυαλο μου να παρω behringer  :P

γιατι το απορριπτεις??

 

εχει και καλη τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχαμε καλωδιομένο ολόκληρο στούντιο με 3 τέτοια μέχρι που γυρίσαμε σε αυτό

 

http://www.dv247.com/invt/47534/

 

(Το φέρνει και το Βοn studio.)

 

και ακούσαμε σωστά. Στο Behringer οι συνδέσεις είναι πολύ χαλαρές και μπαινοβγαίνουν εύκολα τα βύσματα δεν "κλειδώνουν" δηλαδή, ενώ υποβαθμίζει και ότι σήμα περνάει από μέσα του.

 

Αν δεν θες να διαθέσεις τόσα μπορείς να πάρεις και το Νeutrik από τον Θωμά

 

http://www.thomann.de/gr/neutrik_nyssppl1.htm

 

(δεν το έχω ακούσει) που φαντάζομαι ότι λόγω φίρμας και μόνο θα είναι καλύτερο ενώ έχει και παρόμοια τιμή. Όμως από προσωπική εμπειρία δώσε 60 παραπάνω και πάρε το Dbx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει patchbay που είναι γιά MIDI ΚΑΙ ΓΙΑ AUDIO 8 MID IIN/OUT καί 16 AUDIO IN/OUT .Φιάχνεις μέχρι 100 προγράμματα και δεν χρειαζεται να του λές που να στείλει με το να βγάζεις και να βάζεις καλώδεια,αφτό γείνεται με πλήκτρα που να στειλει midi &audio in/out.Tό PATCHBAY λέγεται ANATEK SMP-16.Εάν θέλεις έχω ένα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

για να μην ανοιγω νεο θεμα , και μετα απο καμποσο διαβασμα που εκανα , ομολογω πως δεν ξερω αν τα εχω καταλαβει ΣΩΣΤΑ...

 

οπως λοιπον και ο φιλος που ανοιξε το τοπικ ,

ετσι κι εγω εχω μια καρτα ηχου

(m-audio profire 610) , με 2 ενσωματωμενους preamps στους οποιους ειναι μονιμως συνδεδεμενα 2 πυκνωτικα μικροφωνα , λογω της υπαρξης phantom power.

 

στο πισω μερος υπαρχουν 2 balanced line inputs.

σε αυτες λοιπον εχω σκοπο να βαζω ,

 

1-2 sm57αρια (μεσω του m-audio dmp3 ή αλλου προενισχυτη)

stereo outputs απο 3 πληκτροφορα οργανα

την tonelab SE

εξοδο rack προενισχυτων κιθαρας

εξοδο rack προενισχυτη μπασσου (tech 21)

 

και πιθανον καποια απο αυτα να θελω να τα περασω απο

 

dbx 266 xl

alesis midiverb 4

ή καποιον αλλο προενισχυτη.

 

--------------------------------------------------------

 

ερωτηση:

 

1.

μπορω να τα εχω συνδεδεμενα ΟΛΑ μονιμως πανω στο υποψηφιο patchbay , και καθε φορα που θελω να ηχογραφησω κατι , να το routάρω απο το μπροστινο πανελ??

 

(δηλαδη,

θα "δωσω" απο τα patchbay outputs 1 & 2 μονιμως σημα στις 2 εισοδους της καρτας ,

και θα βαζω patch cables καθε φορα απο τα αντιστοιχα outputs του καθε οργανου , στο input 1 & 2 του patchbay?)

 

σωστα το εχω καταλαβει?

 

(να το χρησιμοποιω δλδ σαν line mixer ...)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου