Προς το περιεχόμενο

Μερικές συμβουλές για το σεταπ μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος.

Το συγκεκριμένο βιντεάκι το είχα εντοπίσει κ εγώ αρκετό καιρό πριν.

Να ξεκαθαρίσουμε οτι δεν είμαι υπέρμαχος των 2000++ ευρω = ποιότητα + ήχος.

Αλλά μου φαίνεται ότι είναι λίγο παραπλανητικά όλα αυτά τα βιντεάκια.

Σκεφτείτε οτι στην καλύτερη περίπτωση που δεν τα φτιάχνει η gibson/epiphone τα φτιάχνει κάποιο κατάστημα το οποίο αφ ενός διαφημίζεται κ αφ ετέρου διαφημίζει τις κιθάρες που έχει προμηθευτεί από τις gibson/epiphone κ σκοπό έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερες πωλήσεις.

Προσωπικά τείνω να πιστεύω οτι το καλύτερο μέτρο σύγκρισης για βιντεάκια απο youtube είναι αυτά από απλούς κατόχους των μοντέλων.(και αυτά πάλι με κάποια επιφύλαξη)

Δε θέλω να υποβαθμίσω σε καμία περίπτωση τις gibson/epiphone (ούτως ή άλλως την custom θα την αγόραζα) απλά θέλω να πω ότι ο τύπος στο βίντεο σίγουρα τουλαχιστον στην περίπτωση της επι δεν παίζει "καρφι" ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά: σε καμία περιπτωση δεν σχηματίζουμε γνώμη από Harmony Central, ΥοuTube κλπ. αλλά δοκιμάζουμε οι ίδιοι ό,τι επιθυμούμε να αγοράσουμε, και αν αυτό δεν είναι εφικτό κάνουμε τα πάντα για να το καταφέρουμε.

 

Τα τεχνικά μέσα της ηχογράφησης αλλοιώνουν τόσο πολύ τον ήχο (στις ελάχιστες φορές που είναι της προκοπής), καθιστώντας τον τόσο απελπιστικά αστάθμητο παράγοντα που δεν αξίζει να το συζητήσω καν (πιστεύω). Και βεβαίως, πάντα λείπει το σημαντικότερο στοιχείο: η κατ'ιδίαν επαφή και δοκιμή. Επομένως ξεχάστε μια και καλή βίντεο κλπ., δίνουν μονάχα ένα μακρινό "φάντασμα" της πραγματικότητας. Καλά για χάζεμα αλλά τίποτα παραπάνω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεχνικά μέσα της ηχογράφησης αλλοιώνουν τόσο πολύ τον ήχο (στις ελάχιστες φορές που είναι της προκοπής), καθιστώντας τον τόσο απελπιστικά αστάθμητο παράγοντα που δεν αξίζει να το συζητήσω καν (πιστεύω). Και βεβαίως, πάντα λείπει το σημαντικότερο στοιχείο: η κατ'ιδίαν επαφή και δοκιμή. Επομένως ξεχάστε μια και καλή βίντεο κλπ., δίνουν μονάχα ένα μακρινό "φάντασμα" της πραγματικότητας. Καλά για χάζεμα αλλά τίποτα παραπάνω.

 

+4711

 

Το χειρότερο με το youtube είναι ότι οι διάφοροι "τεμπέληδες" που κάνουν τα βιντεάκια χρησιμοποιούν το απαράδεκτο μικρόφωνο της κάμερας...  ::)

 

Εντάξει, μπορεί να είναι και έλλειψη γνώσεων ή απλά να μην ενδιαφέρονται (ή να μην χρειάζεται, κάποιες φορές), όμως ο σωστός τρόπος να το κάνεις είναι όπως κάνει το proguitarshop στα demo του: ξεχωριστή ηχογράφηση καλής ποιότητας, ταυτόχρονα με τη βιντεοσκόπηση και μετά συγχρονισμός τους.

 

Νομίζω ότι και κάποιος συνφορουμίτης το είχε επιχειρήσει πριν καιρό με άριστα αποτελέσματα.

 

Ο,τιδήποτε άλλο είναι στην καλύτερη περίπτωση αόριστα ενδεικτικό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστω  για όλες τις συμβουλές ,

 

Μάλλον εχω καταλήξει σε ενα καλό σετ απ και αλλαγή μαγνητών της spuier μου

 

Γι' αυτό θέλω αν μπορεί κάποιος να προτείνει συγγεκριμενους μαγνήτες για Faτ strat (SSH kai oxi SSS) και καποιον καλο μαστορα για set uπ στην αθήνα.

 

Θελω ήχο για grunge/proggresive/post/hard rock! (πολλά εε?? :P)

 

Δώστε τα φώτα σας!!

Οποιδήποτε διαφορετική πρόταση ειναι ευπροσδεκτη.

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά της epi ακόμα παιζει αλλα μετα τα χριστουγεννα... Οποτε μαλλον το τελευταιο του κομματι θα το δώσει ο thomann... :-\

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε κανεναν καλό μάστορα ρε παιδια για σεταπ (στην αθήνα) και τι τιμες παιζουν, μην με πιασουν κ κότσο..

 

(Superfunk πολυ καλο το αρθρο για το σετιν απ αλλα αν τα δοκιμασω θα την διαλυσω την δικια μ  ;D ;D)

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τείνω να πιστεύω οτι το καλύτερο μέτρο σύγκρισης για βιντεάκια απο youtube είναι αυτά από απλούς κατόχους των μοντέλων.(και αυτά πάλι με κάποια επιφύλαξη)

ο κατοχος ειναι κατοχος ομως. προσπαθει να δικαιολογησει την επιλογη του και θα αναφερει μονο τα προτερηματα του οργανου, αδιαφορωντας για τα μειονεκτηματα. ειμαι σιγουρος οτι μετα απο ενα χρονο δεν θα εχουν την ιδια αποψη. προσωπικα οσα reviews του harmony central εχω διαβασει κινουνται γυρω στο 9, ισως να ετυχε βεβαια.  πιστευω ομως οτι αν καποιος δεν μεινει ικανοποιημενος δεν θα διατυμπανιζει την λανθασμενη επιλογη του, αν και τετοια reviews χρειαζομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν γένει συμφωνώ με το Μπίχλα, ότι δηλαδή οι περισσότεροι θα υποστηρίξουν την επιλογή τους σε ένα review, όμως προσωπικά έχει τύχει να διαβάσω ουκ ολίγες κριτικές που θάβουν προϊόντα στο harmony central.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που πολλοί παίρνουν ακόμη στα σοβαρά τα user reviews του Harmony Central, πολύ περισσότερο δε και για να διαμορφώσουν γνώμη για μια μελλοντική αγορά. Δεν χρειάζεται τόσο κριτικό πνεύμα και εμπειρία για να καταλάβει κάποιος ότι μεσα σε αυτό το τσίρκο, μονάχα η μια στις δέκα κριτικές αξίζει να διαβαστεί, και αυτή κάνει μπαμ από τα δέκα χιλιόμετρα. Πολύ περισσότερο αποπροσανατολίζουν παρά διαφωτίζουν. Τα'χουμε ξαναπεί εδώ, για να μην τα ξαναγράφω κάνω quote μερικά από αυτά:

 

η αξιοπιστία των γραφόμενων στα user reviews του Harmony Central είναι σχεδόν μηδενική, και ότι χρησιμεύει μόνο στο να βλέπεις γνώμες από άγνωστους και τυχαίους που δεν γνωρίζεις την πείρα τους, κι ότι είναι καλό απλά για να διαβάζεις εντελώς αντιφατικές εντυπώσεις, και βεβαίως όχι για να κοιτάς τις βαθμολογίες...

 

Για το Harmony Central τα'χουμε ξαναπεί... Η αξία των γραφομένων ισοδυναμεί με τα SMS που περνούν σαν crawl από τις οθόνες των τηλεοπτικών αθλητικών προγραμμάτων: κάθε καρυδιάς καρύδι μπορεί να γράψει το μακρύ και το κοντό του. 85 πετάνε κοτσάνες ΙQ ραδικιού, 15 λένε κάτι αξιόλογο. Και οι τελευταίοι (σε κάποιον που ξέρει) κάνουν μπαμ.  ;) Για τις "βαθμολογίες" δεν το συζητώ καν.

 

Πολλοί βάζουν με αστεία ευκολία 10ρια ή άσσους, και μάλιστα πολλοί γράφουν ύμνους μόλις μετά την πρώτη ώρα με τον ενισχυτή, χωρίς να τον έχουν ακούσει ουσιαστικά καθόλου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου