Προς το περιεχόμενο

Πεφτει το σημα στον ενισχυτη, τι φταιει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Εχω ενα θεμα που το παθαινω καιρο ,οχι συνεχεια αλλα το παθαινω και τωρα με το τουιν το εχω παθει και σελαιβ .Πανω απο μια φορα στο ιδιο λαιβ κιολας.

 Λοιπον εκει που ολα ειναι καλα και τουμπανο ,ξαφνικα το σημα στον ενισχυτη εξασθενει και γινεται ενα τπτ ενα χρατσ χρουτσ .Σαν να παιζω στο 3 και να πεφτει στο κατω απο ενα και με χαλια ηχο.

 Στην αρχη νομιζα οτι ειναι τα καλωδια ,τα αλαξα πηρα ακριβα ,το ξαναπαθα ,μετα νομιζα φταιει το τροφοδτικο απο τα πεταλια οτι δεν καλυπτει τα 8 πεταλια μιας και ειναι 1000mA,εβαλα one spot στα 1700mA το επαθα παλι χθες.

 Μαλιστα το παθαινει οταν ο ενισχυτης παιζει σε προβαδικες εντασεις ,λαιβ και οχι στο σπιτι αν και το επαθα και σπιτι κανα δυο φορες.

   Νομιζα ειναι φτυσμενο το τουιν αλλα οταν το παθαινει και βαλω καρφι την κιθαρα σε αυτον παιζει τουμπανο .Αρα λεω ειναι το πενταλμπορντ.

 Τα πεταλια μου ειναι ολα καινουργια αν εξαιρεσεις το wah(που νομιζω προκαλει το προβλημα ,αλλα δεν ξερω πως)και το marshall bb2 στο οποιο εχω αλαξει το awitch γιατι ειχε χαλασει και δεν ειναι true bypass βασικα δεν ξερω αν ηταν κιολας απο την μανα του.

  Χθες λοιπον αποφασισα να παρακαμψω το Wah και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν το παθαινει και συνεχεια για να μπορω να απομονωσω το προβλημα.To wah μου ειναι το κλασικο dunlop.

  Μπορει καποιος να βοηθησει ,σημερα εχω λαιβ και το Wah ειναι πεταλι που το γουσταρω καργα σε μερικα σημεια.Μπορω να βγω και χωρις αυτο αλλα θελω αν μπορεσω λιγο να τα χωσω σε κανα δυο θεματα.

 Ευχατιστω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια σπάνε χορδές κάθε φορά που παίζεις, μία σου κάνει νερά ο ενισχυτής...δεν κάνεις καναν εξορκισμό καλύτερα??  ;D ;D ;D

 

Νομίζω πάντως οτι στην θέση σου θα έπαιζα χωρίς wah, είναι καλύτερα να μην ακουστεί κάτι σε live παρά να ακουστεί λάθος. Όπως επίσης καλού-κακού βρές μια άκρη να έχεις και ένα δεύτερο ενισχυτή back-up..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μου πρωτεραιοτητα ειναι να αλαχθουν οι λαμπες.Γενικα απο οτι θυμαμαι παθαινε κατι διαληψεις το σημα πριν ακομα παρω τα αλλα πεταλια και το τουιν ,Οταν επαιζα με ενα Wah και δυο ντραιβ.Γι'υτο λεω μπας και φταιει το Wah.Αλλα τι να εχει αφου παιζει κανονικα σαν πεταλι .Τεσπα .Οντως ολο στραβωμαρα παιζει τελευταια.Μακαρι να ειναι οι λαμπες γιατι ειναι αρχαιες και θελουν αλαγη,αλλ ακομα παιζουν.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα θα παιξω με ενα Ντεβιλ στο μαγαζι .Τι λενε αυτοι ,λενμε σαν ενισχυτες?Αρα εκει θα δω αν μου κανει νερα η πεταλιερα ή το Τουιν.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν παίζεις με εφφέ και σου βγάζει πρόβλημα και παίζεις καρφί και δεν σου βγάζει πρόβλημα, τότε το πρόβλημα δεν είναι στον ενισχυτή.

 

Το να σου ρίχνει ένταση είναι κλασικό δείγμα οτι οι λάμπες θέλουν αλλαγή, αλλά αν δεν στο κάνει όταν παίζεις καρφί στον ενισχυτή, τότε μάλλον δεν είναι αυτό.

 

Τους devil δεν τους ξέρω, αλλά όταν δεν έχεις άλλες επιλογές, μια χαρά είναι  ;)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τα καλωδιακια που συνδεουν τα πεταλια σου μεταξυ τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τα καλωδιακια που συνδεουν τα πεταλια σου μεταξυ τους.

 

+1

 

Ενισχυτή Ντέβιλ ή Ντεβίλ?

Αν εννοείς Fender Blues ή Hot rod Deville τοτε εννοείται ότι είναι κομπλέ.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καρντάση, ηγώ δεν είμαι σουλίστ και βιρτουόζος σα και σένα, αλλά τόσα χρόνια μια Τέλε καρφί σε έναν ενισχυτή έχω και ξέρω ΠΑΝΤΑ αν κάτι πάει στραβά, τι φταίει.

Τι τα θες αυτά τα ΜΠΕΤΑμπορντ πως τα λες και τα γουάααααααααααα. Τα μωρά άστα ζμπιτ να κλαίνε μόνα τους.

 

Έβλεπα τις προάλλες ταύτο- το οποίο είναι συμπαθέστατο- και φρίκαρα με τα παλουκάρια. Ούτε οδηγός F1  δεν έχει τόσα ματζαφλάρια να χειριστεί. Δλδ ημαρτόνε λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε  το Dunlop  απο  κατω.

Παρε σπρει επαφων  και ψεκασε τον ποδοδιακοπτη  εσωτερικα.

Μην ανησυχεις,υγρο περναει...

Πατα  τον για  on/off και ψεκαζε.Ελεγξε οτι  λειτουργει και στις  2 περιπτωσεις

πριν  ξαναβιδωσεις το  καπακι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου