Προς το περιεχόμενο

Παμε για ενισχυτακο?


Mean

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πάντως attenuator χρησιμοποιω γιατι δεν εχω pre amp gain.Δεν θα αναφέρω κάτι για τα watt αλλα σιγουρα αν είχες προβλημα με τον 10ρι τρανζιστορ με 8ρακι ηχειο  ???? με 2 χ 12 ισως εχεις ενα θέμα... βεβαια μπορεις να ακυρώσεις το ένα... Οπως κ να έχει κ 500watt να είναι,αν τον δοκιμάσεις μπορεί να σου κάνει μπορεί κ όχι,για μένα δεν ευθύνονται τα watt οσο η κατασκευή του για το αν θα παίζει χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα δεν περιμενω να ανοιξω στο 6-7 το λαμπατο με 2x12 και θα παω να δοκιμασω και να ακουσω.Γνωμες μαζευω μηπως καταφερω τους "μειωσω" ετσι ωστε να μην παω στο μαγαζι και δοκιμαζω 20 διαφορετικους ενισχυτες

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ελεγα πως ειναι παρα μα παρα πολυ ευελικτος...

 

μπορεις να τον δοκιμασεις στον τριμη,

αντιπροσωπος ibanez.

 

δες και τα specs στο site.

 

Aυτος ειναι τρανζιστορ, τον εχει ενας φνωστος και δεν ειναι πολυ μπλουζ ενισχυτης...

Επισης ο Τριμης δεν εχει πια την αντιπροσωπεια, δεν την εχει κανεις γιατι η Κετνερ ζηταει ελαχιστη παραγκελια 50χιλ ευρω, που ποιος θα πουλησει 80χιλ+ ευρω ενισχυτες Κετνερ στην Ελλαδα?!!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν περιμενω να ανοιξω στο 6-7 το λαμπατο με 2x12 και θα παω να δοκιμασω και να ακουσω.Γνωμες μαζευω μηπως καταφερω τους "μειωσω" ετσι ωστε να μην παω στο μαγαζι και δοκιμαζω 20 διαφορετικους ενισχυτες

 

2χ12 συνεπαγεται και με μεγαλο βαρος, ενω δεν κερδιζεις και πολλα πραγματα για μπλουζ ηχο.

Επισης, αν κατι παιζει καλα χαμηλα ή οχι εξαρταται κυριως απο την σχεδιαση του προενισχυτη και οχι απο τα βατ, οποτε δεν θα ξερεις εκτος και αν τα δοκιμασεις, ή αν μπουν κατοχοι του ενισχυτη που να του κανουν ιδια χρηση και να μας πουν τις εμπειριες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δεν εξυπακούεται ότι ένας λαμπάτος θα παίξει το ίδιο καλά σε χαμηλές εντάσεις με τις υψηλές. Άλλοι τα καταφέρνουν, άλλοι όχι. Η default λύση δεν είναι να τον χαμηλώσει κάποιος, είναι να αποκτήσει έναν ενισχυτή που τα καταφέρνει και χαμηλά. Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι πολύ πιο εύκολα θα τα καταφέρει ένας σε λογικά βατ παρά σε πολλά. Βέβαια, υπάρχουν και μερικοί με πολλά βατ που τα καταφέρνουν ωραία και σε εντάσεις σπιτιού, αλλά είναι λίγοι (πάλι δικιά μου άποψη).

 

Αν θες να κοιτάξεις περισσότερα για attenuator, κάνε(ι) ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ. Πολύ χονδρικά, τον χρησιμοποιούμε για να βγάλουμε overdrive ή distortion από τις λάμπες σε κοινωνικά φιλικές εντάσεις και όχι τόσο για τα καθαρά.

 

Ο Epiphone Blues Custom έχει θαυμάσιες εντάσεις σε οικιακά επίπεδα και τα 2 12ρια του τον βοηθούν να αποκτήσει έναν πολύ τρισδιάστατο ήχο. Οι διαστάσεις του από ότι θυμάμαι είναι πολύ παρόμοιες με αυτές ενός Vox AC30 με 2 12ρια. Περισσότερες λεπτομέρειες στο θρεντ που υποσχέθηκα να ανοίξω κάποια από τις επόμενες μέρες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, υπάρχουν και μερικοί με πολλά βατ που τα καταφέρνουν ωραία και σε εντάσεις σπιτιού, αλλά είναι λίγοι (πάλι δικιά μου άποψη).

 

 

Εχουν αρχισει να πληθαινουν, στα καθαρα ειδικα παιζουν πολοι καλα χαμηλα, καποιοι και στο γκαζια.

Το θεμα ειναι οτι πολυ κοσμος περιμενει σε μικρες εντασεις να φαει και την κλωτσια απο τον αερα που σπρωχνει το μεγαφωνο, να εχει και ογκο κτλ... ολα αυτα θελουν ενταση, δεν γινεται να τα εχουμε ολα δικα μας, παιζουν μεν πολυ καλα χαμηλα καποιοι ενισχυτες, αλλα το αυτι μας τους ακουει πιο γεματους σε μεγαλες εντασεις.

Επισης, πριν απογοητευθειτε με καποιον ανισχυτη, να υπενθυμησω οτι με διαφορετικες ρυθμισεις παιζουν καλα σε μικρες εντασεις, με αλλες ρυθμισεις σε μεγαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

το ποσο ΚΑΛΑ παιζουν καποιοι μεγαλοι ενισχυτες ΧΑΜΗΛΑ θα το καταλαβετε αν τους ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΤΕ.

 

ποτε μου δεν ειχα προβλημα να βγαλω ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ καθαρο ηχο σε ηχογραφησεις απο εναν καλο TWIN REVERB στο 2  (και φυσικα αυτο ισχυει και για τον ηχο οτιδηποτε πεταλιων βρωμας εβαζα πανω του) που δεν ειναι δα και ενταση κατεδαφισης. ;)

 

ο βασικος ενισχυτης στο σπιτι μου (οπου εχω και το...."studio" μου )  ειναι ενας 100αρης MESA BOOGIE Mark 1 (στο "2")

 

ο μυθος των "τιγκαρισμενων" λαμπατων ενισχυτων που παιζουν καλυτερα οταν τους ...ανοιξεις (βλεπε τερματισεις) αφορα μονο καποια ειδη μουσικης οπου το Power amp distortion ειναι βασικο (π.χ. blues) για τα περισσοτερα ειδη μουσικης ομως ενας καλος καθαρος λαμπατος ενισχυτης σε λογικη ενταση & 2-3 πεταλακια για βρωμα μια χαρα τα καταφερνουν .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και εγώ με κατοστάρη παίζω στο σπίτι μου, που δεν είναι καν στουντιο, και πρέπει να πω οτι στο 2-3 ο ήχος είναι απλά εκπληκτικός, δεν υπάρχει ανάγκη να πάει στο 7-8 για να παίξει καλά ο ενισχυτής.

Βέβαια για κάποιο λόγο αν τον έχω πιο χαμηλά 1-1,5 έχει την τάση να τζιτζικίζει λίγο στα βρώμικα. Αυτό όμως λύνεται ανεβάζοντας σε πολύ λογικά πλαίσια την ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου