Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για επιλογή audio interface


ex-cyclops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες help. Ψάχνω audio interface για το PC μου.

Απαραίτητα χαρακτηριστικά:

 

1) Χαμηλό latency και καλή ποιότητα ήχου.

2) 4 με 6 είσοδοι line για ηχογράφηση synths.

3) Προενισχυτή(ές) μικροφώνου/οργάνων (HiZ για κιθάρα ή μπάσο). 1 ή 2 φτάνουν και περισσεύουν.

4) MIDI I/O. 1 ζευγάρι είναι καλά.

5) Firewire ως πρώτη επιλογή, αν δεν υπάρχει κάτι, περιμένω προτάσεις και σε USB 2.0.

6) Μέχρι 350-400 το πολύ.

 

Έχω δει και μου καλοαρέσει το Edirol FA-101, το όποιο διαβάζοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά, θεωρώ ότι με μάλλον καλύπτει σε αυτά που ζητάω.

Στην πράξη όμως τι γίνεται;

Έχει στην κατοχή του κάποιος αυτό το interface ή έχει γνώμη σχετικά με την ποιότητα των converters του, τη σταθερότητα των drivers για WinXP ή Vista και πιθανόν κολλήματα ή άλλα τυχόν προβλήματα που δεν έχω υπόψη μου; ???

 

Περιμένω τις γνώμες σας, θενξ ε λοτ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και αυτή

http://www.thomann.de/gr/m-audio_firewire_1814.htm?sid=ff53f3484f4f8fdd706acb27fa2ac679

ή και αυτή

http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_610.htm

ή ακόμα και αυτή

http://www.thomann.de/gr/presonus_firepod.htm

γενικότερα έχεις αρκετές επιλογές σε αυτά τα λεφτά.

Εγώ μαλλον θα πήγαινα για την καινούρια M-audio.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως, υπάρχουν αρκετές επιλογές απ' ό,τι βλέπω. Θα ήθελα όμως και γνώμες για το interface της Edirol που αναφέρω στο πρώτο ποστ μου.

 

Επίσης να τονίσω ότι περισσότερο θα μου χρειαστούν αρκετές line είσοδοι και λιγότερο οι προενισχυτες μικροφώνων/οργάνων (2 φτάνουν). Με ενδιαφέρει η απόδοση για live παίξιμο VST instruments, επομένως το χαμηλό latency είναι κρίσιμο.

 

Θέλω να κάνω την πιο σωστή επιλογή. Έχω καιρό για να αποφασίσω, μάλλον κοντά στις γιορτές ή λίγο πιο μετά θα γίνει η αγορά.

 

Σας ευχαριστώ όλους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την tc έχουν γραφτεί καμπόσες ιστορίες τρόμου για τους drivers της, οπότε λίγο προσοχή. Αν είναι θα επανέλθω με προτάσεις που μου είχαν φανεί καλές

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχα ζήσει τα απίστευτα με Motu Interfaces θα σου πρότεινα την Ultralite. Η τελευταία γενιά έχει και DSP πάνω για realtime fx.

 

Τρομερή από άποψη δυνατοτήτων για την συγκεκριμένη κατηγορία τιμής.

 

Τώρα σε μένα προσωπικά έτυχαν τα εξής:

 

MOTU 828mkII FW No1: Long Story κυρίως λόγω (@*&^@^$*&# drivers. Πουλήθηκε second hand και πήρα RME Μultiface mkII. Τα καλύτερα 800 ευρώ που πλήρωσα ποτέ.

MOTU 828mkII FW No2: Ελαττωματικό PSU με το καλημέρα. Τα λεφτά πίσω.

MOTU Traveler: Μετά από ένα χρόνο λειτουργίας το LCD τα έφτυσε.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την tc έχουν γραφτεί καμπόσες ιστορίες τρόμου για τους drivers της, οπότε λίγο προσοχή. Αν είναι θα επανέλθω με προτάσεις που μου είχαν φανεί καλές

 

Συμφωνώ μαζί σου αλλά σήμερα διάβασα κάποια topic στο kvr όπου διάφορα μέλη συμφωνούσαν στο ότι η tc συμμάζεψε τους drivers.... και χάρηκα γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο τις τελευταίες μέρες..

 

Αν ισχύει αυτό θα είναι καλή φάση... αλλά ισχύει άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την TC Konnekt 24D.

Δεν εχω καποιο προβλημα, πρεπει ομως να εχεις καποιο σχετικα καλο,  λαπτοπ η PC για να εχεις και χαμηλο latency, κατω απο τα 10 ms.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ή ακόμα και αυτή

http://www.thomann.de/gr/presonus_firepod.htm

γενικότερα έχεις αρκετές επιλογές σε αυτά τα λεφτά.

 

 

Εγω αυτη εχω και μεχρι στιγμης με εχει βγαλει ασπροσπροσωπο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου αλλά σήμερα διάβασα κάποια topic στο kvr όπου διάφορα μέλη συμφωνούσαν στο ότι η tc συμμάζεψε τους drivers.... και χάρηκα γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο τις τελευταίες μέρες..

 

Αν ισχύει αυτό θα είναι καλή φάση... αλλά ισχύει άραγε?

 

Αν ισχύει θα κάνω τούμπες. Την είχα στα υπ' όψιν μαζί με presonus firepod και focusrite saffire! Να δύο προτάσεις

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου