Προς το περιεχόμενο

Carvin guitars έρευνα αγοράς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξέρετε τίποτα για carvin κιθάρες.Επειδή κάνω έρευνα αγοράς για καινούργια κιθάρα σκέφτηκα να κοιτάξω και αυτές.Πάντως στο site δεν ελεγαν και πολλά συν τις άλλοις είναι και πολύ φτηνές και έλεγα μήπώς δεν αξίζουν?Μ'ηπως ξέρετε επίσης ποιο μοντέλο παίζει ο tony macalpine?http://www.carvin.com/products/guitar.php?ItemNumber=DC400.Στην Ελλαδα ποια αντιπροσωπεία φέρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σχεδιάζω να δώσω γύρω στα 2000-2500.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τις έχει παίξει να που πεί γνώμη!

πολυ καλες για αυτο που προοριζονται αν και δε θα ελεγα οτι ειναι φθηνες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ απλά κοίταξα στο site και είδα ότι η ακριβότερη είχε 1000 κάτι εκτός αν δεν κοίταξα καλα που είναι και το πιθανότερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ απλά κοίταξα στο site και είδα ότι η ακριβότερη είχε 1000 κάτι εκτός αν δεν κοίταξα καλα που είναι και το πιθανότερο :)

Ειναι σχετικα φθηνες,οχι ομως για'μας εδω.

Δεν πωλοuν direct στην ελλαδα αλλα μεσω αντιπρ.Οποτε παει πολu το μαλι.

Παντως στο eba βρισκεις αριστες DC127 με + -900 USD

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νάκας πια...και οι καλές (neckthrou) δεν είναι φτηνές.

Πολύ καλές κιθάρες ! Είχα παίξει στην Αμερική με μία DC127 (neck trhough) και αργότερα στην παλιά αντιπροσωπία (πριν την κλείσει ο marathon  :-X). Οι μαγνήτες δεν με ενθουσίασαν, στην Αμερική είχες αρκετές επιλογές μαγνητών της Carvin με τρέμολο (floyd rose) ή χωρίς.

Δοκίμασε μία στον Νάκα (τιμές Ελληνικότατες).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να σου πώ τις δικές μου εντυπώσεις απο τις CARVIN.

 

Όπως θα έχεις δεί ήδη η CARVIN βγάζει αρκετά μοντέλα και σου δίνει τη δυνατότητα μέσα απο ένα αρκετά μεγάλο κατάλογο να κάνεις customize το μοντέλο που θα σε ενδιέφερε και να το φέρεις πολύ κοντά στις δικές σου ανάγκες/προτιμήσεις.

 

Έχω μία DC 127C η οποία θα χρονίσει σύντομα,η συγκεκριμένη είναι με maple λαιμό throu alder σώμα,με quilted maple καπάκι και OFR τρέμολο,τα υπόλοιπα μπορείς να τα δεις και στη σελίδα τους,έχω παίξει επίσις με μία DC 400C και μία bolt-on που δεν θυμάμαι το μοντέλο αυτή τη στιγμή,αλλά θα σου μιλήσω κυρίως για αυτή που έχω.

 

Είναι μια πραγματικά ευέλικτη κιθάρα,μπορείς να παίξεις για μένα οποιοδήποτε  είδος μουσικής έχει ανάγκη μια ηλεκτρική κιθάρα,στη δική μου περίπτωση με 2 humbuckers ένα τριθέσιο επιλογέα και 2 mini switches για coil split δίνει τη δυνατότητα 8 διαφορετικών "ήχων".

 

Και για να μπώ στο ηχητικό κομμάτι της κιθάρας,σε πολλούς αρέσει να ακούνε ακόμα και μια ηλεκτρική κιθάρα,και ακουστικά,για να βγάλουν τα συμπεράσματα τους έχοντας και αυτή την εικόνα,η CARVIN ακουστικά είναι αρκετά κομπρεσαρισμένη,σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι,είναι όμως ηλεκτρική κιθάρα και αυτό που μετράει για μένα είναι πως ηχεί plugged.

 

Με βάση τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης κιθάρας,είναι neck throu άρα περιμένει κανείς πιο γεμάτες νότες κυρίως στις μπάσες χορδές,λίιιγο περισσότερο sustain απο μία bolt on (αυτό δεν είναι κανόνας) και βέβαια όχι το σκάσιμο μια βιδωτής κιθάρας...και είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

 

Αυτά σε συνδυασμό με τα συγκεκριμένα ξύλα (maple,alder,ebony) και αυτό το "κομπρεσάρισμα" που θα έλεγε κάποιος,δίνουν ένα definition στις νότες σε όλες τις περιοχές της ταστιέρας,παίζοντας ακόμα και με αρκετό gain,που δεν το βρήκα/είχα σε άλλη neck throu που είχα,όπου ο ήχος κάπως "λάσπωνε" στα δικά μου αυτιά.

 

Οι μαγνήτες της τώρα,είναι για μένα το μοναδικό μελανό της σημείο,οι συγκεκριμένοι (C22N/C22B) για να μην παρεξηγηθώ,σε καμία περίπτωση δεν είναι χάλια,αλλά είναι λίγο θορυβώδεις για humbuckers και αρκετά πριμαριστοί για τα γούστα μου,προσωπικά άλλαξα τον bridge,κράτησα τον neck γιατί μου αρέσει η χροιά του.

Αυτή η πατέντα που έχουν στους μαγνήτες τους με τους 12 μικρούς πόλους σε κάθε πηνίο (για σηκώματα) ναι μεν ακούγεται ενδιαφέρον σε καθαρό κανάλι αλλά με αρκετό γκάζι (hard rock) βρωμίζει κάπως.

 

Απο playability είναι πολύ βολική,το μανίκι της ούτε πολύ λεπτό ούτε και ρόπαλο,25" scale,είναι στο μέσο όρο βάρους.

Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή,πραγματικά δεν έχω βρεί το παραμικρό ψεγάδι,δεν είναι και καμια χθεσινή εταιρεία άλλωστε.

 

Τσέκαρε οπωδήποτε το forum της εταιρείας,θα μάθεις πολλά πράγματα για τις CARVIN.

 

Τώρα όσον αφορά τις τιμές που λες,προφανώς είδες τι ισχύει στην Αμερική,οι Ελλήνικες τιμές είναι διπλάσιες απο αυτά που βλέπεις.

 

Αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι ο Τσιτιρίδης,τώρα αν πρόσφατα την πήρε ο Νάκας δεν το γνωρίζω.

 

Μιας και είσαι στη φάση έρευνας αγοράς θα σου πρότεινα να τις τσεκάρεις οποσδήποτε για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

 

Στα είπα λίγο μαζεμένα,ελπίζω να βοήθησα κάπως  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Serviani, τί προσπαθείς να μας πεις εδώ;;

 

Και για να μπώ στο ηχητικό κομμάτι της κιθάρας,σε πολλούς αρέσει να ακούνε ακόμα και μια ηλεκτρική κιθάρα,και ακουστικά,για να βγάλουν τα συμπεράσματα τους έχοντας και αυτή την εικόνα,η CARVIN ακουστικά είναι αρκετά κομπρεσαρισμένη,σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι,είναι όμως ηλεκτρική κιθάρα και αυτό που μετράει για μένα είναι πως ηχεί plugged.

 

Ότι η κιθάρα unplugged ακούγεται...κομπρεσαρισμένη;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου