Προς το περιεχόμενο

καιρος για εξελιξη...


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αρκει αυτο δυστυχως γιατι αν ειναι να ακουει οτι του αρεσει μια ζωη κολλημενος στο metal θα μεινει..

 

χρειαζεται και μια καθοδηγηση η σημερινη νεολαια γιατι εχει ξεστρατησει απο τις ..παραδοσιακες αξιες ,τα ηθη και τα εθιμα.. >:( ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Beethoven

 

ο κορυφαίος όλων

άκου το 3ο κονσέρτο για πιάνο και ορχήστρα

τα κουαρτέτα εγχόρδων του (πχ. Rasoumovsky)

συμφωνίες, την αρχή της 9ης, όλη την 7η,

τι να πρωτοπώ

 

Grande fugue, απο τα τελευταία του

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είμαστε όλοι.......

Βρε σεις μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος και του ξεφουρνίσατε όλοι τις αγαπημένες σας μουσικές.

 

Γνωστές οι σχέσεις/απωθημένα/συμπλέγματα/κατάλοιπα των HM fαn με την κλασσική. Κακό δεν είναι.

 

Λοιπόν η μικρή και ταπεινή μου άποψη. Δεν ξεκινάς από Μότσαρτ. Πριν τρέξεις πρέπει να μπουσουλήσεις.

Αρα ξεκινάμε χρονολογικά αφού έτσι παρακολουθούμε και την εξέλιξη του είδους. Βέβαια έτσι αρχίζεις και ακολουθείς την εξέλιξη της δυτικής κλασσικής μουσικής, αφήνοντας έξω βυζαντινή πολυφωνικότητα και ανατολικές συνθέσεις. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Θα έλεγα να ξεπερνούσες Μεσαίωνα,εισαγωγή στη πολυφωνικότητα και Γρηγοριανούς ύμνους και να προχωρούσες στην Αναγέννηση. Βαρετή ενίοτε αλλά απλή δομή και σε βάζει προκαταρκτικά στην κλασσική.

Μετά βαδίζεις στην Μπαρόκ. Εάν αποφασίσεις να ξεκινήσεις κάπου σύνθετα και νά "κάτσεις" καιρό, η εποχή του Μπαρόκ είναι ιδανική. Purcell, σχολή του Μανχάιμ, Αλμπινιόνι, Χαίντελ και ειδικά Μπάχ (αδυναμία μου ειδικά τα Βραδεμβούργια και τυγχάνουν προτίμησης και στους ΗΜ κύκλους) είναι ιδανικοί (ο μετέπειτα Βιβάλντι ανήκει κατ εμέ στην Κλασσική περίοδο). Η Κλασσική περίοδος είναι πιο πολύπλοκη με καταπληκτικούς συνθέτες που όλοι γνωρίζουμε αλλά ..... a step at a time.

Σαν αυτά απορροφήσεις, εδώ είμαστε και για περαιτέρω προτάσεις.

 

Καλή μελέτη.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό δεν είναι.

 

μωρε ειναι....πως δεν ειναι... ;D (ισως τα πιο φρικτα πραγματα που εχω ακουσει στη ζωη μου προερχονται απο τη...μιξη των δυο αυτων ειδων ;D ;D ;D) ...

 

;D

 

ειναι το...στομφωδες του πραγματος παντως που ελκυει τους μεταλλους στην κλασσικη,δεν εξηγειται αλλοιως... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για είναι κακό; Και τέλος πάντων στα βαθιά αμέσως! Κολυμπάει ο άνθρωπος... Κολυμπάει ;)

 

Πάμε λοιπόν! youtube, και έχει ο Θεός ;)

 

Shostakovich, Symphony No. 10, 2nd movement. Πιο heavy metal στην κλασσική μουσική ΔΥΣΚΟΛΑ γίνεται.

 

http://www.youtube.com/watch?v=LMAIag5IPDg

Μessiaen, Vingt Regards sure L'enfant Jesus! Για σόλο πιάνο. Ότι πιο πόρωση μπορεί να υπάρξει σε σόλο πιάνο! Ο πιανίστας είναι απίστευτος (και, btw, έχω και το DVD! Άρα το youtube επιμορφώνει και διαφημίζει)

 

http://www.youtube.com/watch?v=LTSSIzBxIwg

Stravinsky, Firebird suite (edited awfully, but...). Εικόνες απο την Fantasia 2000, της disney με μουσική του μπαλέτου του Stravinsky, Firebird, του 1919. Νομίζω πως για είσοδο στην κλ. μουσική τα κινούμενα σχέδια (τέτοιου επιπέδου) έχουν νόημα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=hUCpCimC2f4

Paul Dukas, The Sorcerors Apprentice. Το ποιήμα του Goethe, σε μουσική του Dukas (ένα απο τα πολύ λίγα έργα που βγήκαν στο φώς, αυτού του συνθέτη), και εικονες της disney (πάλι). Ελάχιστον editing στη μουσική, αυτή τη φορά (σε αντίθεση με το παραπάνω, που είναι πετσοκομένο), και μια αρκετά καλή εκτέλεση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=3ueEpQobZB8

Και κάτι αργό, και όχι ΤΟΣΟ δυνατό. Bela Bartok, Μusic for Strings, Percussion and Celesta. Αριστουργηματικό έργο που στηρίζεται στη χρυσή τομή και στην ιδέα της φούγκας. Και για όποιους ενδιαφέρονται, να και μια ανάλυση:

SolomonNew_100prcnt.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αρκει αυτο δυστυχως γιατι αν ειναι να ακουει οτι του αρεσει μια ζωη κολλημενος στο metal θα μεινει..

 

Διαφωνώ ριζικά με αυτό. Αν θες να ακούσεις κάτι άλλο πέραν της οποιαδήποτε μουσικής θα το ακούσει. Εγώ από black πήγα άνετα σε ηλεκτρονικά, δίχως να με καθοδηγήσει κανείς.

 

Απλά αν κάτι σου κάθεται καλά το ακούς. Αν έχεις παροπίδες, ότι και να σου πούνε στο βρόντο θα πάει

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι το...στομφωδες του πραγματος παντως που ελκυει τους μεταλλους στην κλασσικη,δεν εξηγειται αλλοιως... ;D ;D

 

Εξηγείται. Εχω αναπτύξει μία θεωρία αλλά θα προσβληθούν κάποια παιδιά (και χωρίς λόγο).

 

Αλλά παρόλα τα κιτσαριά που έχουν ξεπηδήσει από τον "συγκερασμό", επιμένω. Κακό δεν είναι. Τουλάχιστον ξανοίγεσαι, ψάχνεσαι, τολμάς και εκτίθεσαι. Οχι σαν εμένα.......

 

 

για είναι κακό; Και τέλος πάντων στα βαθιά αμέσως! Κολυμπάει ο άνθρωπος... Κολυμπάει ;)

 

Αντε βρε Νικόλα που είσαι και άργησες. Στο γήπεδό σου παίζουμε.

Ασε τα Utub (μουσική είναι όχι κλιπ) και πες απλές (και όχι Μπάρτοκ και συναφή) προτάσεις. ΝΑ μαθαίνουμε και όχι να κόβουμε δρόμο

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αντε βρε Νικόλα που είσαι και άργησες. Στο γήπεδό σου παίζουμε.

Ασε τα Utub (μουσική είναι όχι κλιπ) και πες απλές (και όχι Μπάρτοκ και συναφή) προτάσεις. ΝΑ μαθαίνουμε και όχι να κόβουμε δρόμο

Mα...

 

Πώς να μοιραστώ καλύτερα ΗΧΟΥΣ απο το ubtub? Στο κάτω κάτω, μπορώ να δώσω μια λίστα με 100 (λέω τώρα) κομμάτια και άντε βρείτε τα. Τώρα σε 25-30 λεπτάκια, έχετε ακούσει αυτά που έιπα να σώσω σε λινκς (για αρχή) και μετά αποφασίζεται. Αν θέλετε και άλλα, δίνω και άλλα, και λέω που να βρείτε CD, links κλπ. Αν όχι όχι... ;)

 

Όσων αφορα το τι (Bartok), θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω με εσένα, σχετικά με το απλό κλπ. Ακριβώς γιατι είναι μουσική. Δε χρειάζεται κάτι αν είναι απλό για να αρέσει. Ειδικά σε ανθρώπους που μπορεί να μην έχουν ιδέα απο συμφωνία/διαφωνία (χωρίς να εννοώ τίποτα για εσένα ή οποιονδήποτε). Τα παιδιά μου γουστάρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, όλα τα παραπάνω (5 και 3 χρονών). Παλιοί μου καθηγητές στο ωδείο (ΝΑ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΡΕ!  ;D ;D ;D), τα βρίσκανε υπερβολικα, παράφωνα κλπ. Εγώ τα βρίσκω... μουσική (γουστάρω κι όλας).

 

Δώσε μου 10 λεπτά και να πιάσω και πιο "κλασσικά" κομμάτια, τότε γιατι, έχεις και το δίκιο σου, μονοπλεύριασα!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο τι αρέσει, άλλο τι μπορεί να μελετήσει.

Ανθρωπος που δεν έχει σχέση με κλασσική και του λες ξεκίνα με Μπάρτοκ, Σοστακόβιτς και Στραβίνσκι (!!) ;

Αν το θεωρεις λογικό.....πάσο.

Προσωπικά δεν συμφωνώ, but you 're da man.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το μαεστρο να μιλησει ρε!...ακκορντακια,ε ακκορντακια! ;D ;D :) :)

 

εξω απο την πλακα τωρα θεωρω πολυ πιο σημαντικο να ....."ημερωσουμε" πρωτα τα γουστα του παλικαριου με ΚΑΛΗ  "popular"  μουσικη και μετα να παμε στα δυσκολα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου