Προς το περιεχόμενο

καιρος για εξελιξη...


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Beethoven, Sonata No. 32, 2nd movement (απο τα δύο, συνολικά:). Στην αρχη θα φανεί βαρετό... Εντάξει το δέχομαι. Για όποιον ΔΕΝ αντέχει, ας παει στο 06:30 ! ΤΖΑΖ! Εν ετη 1825 περίπου! Ή Ragtime αν προτιμά κάποιος! Παντως για έναν ΘΕΟΚΟΥΦΟ άνθρωπο, 200 χρόνια πριν, να γράφει κάτι τέτοιο! Εεεε. κάτι λέει για το ταλέντο του (και το εσωτερικό αυτί κλπ).

 

Rachmaninov! Prelude No. 5, G minor. Απίστευτη μουσική, τρελή μελωδία, δυναμικό παίξιμο, και γαμώτες πορώσεις!

 

http://www.youtube.com/watch?v=qAMLCDnCLzs

Grieg. Peer Gynt Suite No.1 op.46 (νομίζω). ... Βουκολικό!

 

Τώρα σοβαρά, αν θέλετε πιο πολλές λεπτομέρειες, CD list, ή προτάσεις για να αγοράσετε (γιατί αξίζει τον κόπο, λέω. Οι πληροφορίες που έχουν τα CD Μέσα, μαζί με την σαφώς καλύτερη ποιότητα σε ήχο, λένε πολλά. Τουλάχιστον για μένα), πείτε μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως για έναν ΘΕΟΚΟΥΦΟ άνθρωπο, 200 χρόνια πριν, να γράφει κάτι τέτοιο

 

Ειπαμε..Καζαντζιδης και Μπετοβεν δεν ξαναματαγινονται που να χτυπαμε τον αποτετοιο μας κατω (φανατικος..τι φανατικος δηλ...ΒΑΜΜΕΝΟΣ ...Μπετοβενικος ειμαι.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλο τι αρέσει, άλλο τι μπορεί να μελετήσει.

Ανθρωπος που δεν έχει σχέση με κλασσική και του λες ξεκίνα με Μπάρτοκ, Σοστακόβιτς και Στραβίνσκι (!!) ;

Αν το θεωρεις λογικό.....πάσο.

Προσωπικά δεν συμφωνώ, but you 're da man.

Μισό.

 

Αν ψάχνει να μελετήσει τότε έκανα λάθος.  :-[ Αλλα αν κατάλαβα καλά, ψάχνει να βρει κλασσικά κομμάτια που να γουστάρει.

 

Τέλος πάντων, έβαλα και πιο βατές επιλογές πιο κάτω... :)

 

Αν το καλοσκεφτείς πάντως. Τα παραπάνω, πλησιάζουν αρκετά προς αυτό που ονομάζουμε film music. Σε αντίθεση με τα μουντά κλασσικά κομμάτια (που αν και μου αρέσουν πολύ), που είναι μακριά απο τα ακούσματά μας. Πιο κοντά μου φάινεται ο Stravinsky, με την επιθετηκότητά του και με το σκληρό του άκουσμα, παρά ο Grieg με τη γλυκιά του μελωδία (που ήταν και στα στρουμφάκια, για όποιον θυμάται την αρχική σειρά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να ακουει οτι του αρεσει μια ζωη κολλημενος στο metal θα μεινει..

πολυ βιαστικο συμπερασμα και δεν μου αρεσει καθολου η ταμπελα του μεταλλα.

Γνωστές οι σχέσεις/απωθημένα/συμπλέγματα/κατάλοιπα των HM fαn με την κλασσική

μαλλον αυτοι που ακουν epic, power κτλ

ξεκινα να ακους popular μουσικη της ΠΡΟΚΟΠΗΣ & ασε τα..κλασσικα και τη τζαζ για μετα..

θελω να ακουσω κατι πιο συνθετο και πιο πλουσιο ηχητικα, οχι πιο απλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το μαεστρο να μιλησει ρε!...ακκορντακια,ε ακκορντακια! ;D ;D :) :)

 

Ούτε καν. Τις βασικές των ακκόρντων. :(

(αλλά τώρα που πήρα κάρτα ήχου στο σπίτι και δεν με βλέπει κανείς θα δείτε όλοι σας ρε. Next stop, world domination)

 

Nikolas, απίθανες συνθέσεις αναμφισβήτητα. Μερικές τις λατρεύω. Αλλά σκέφτεσαι ως λάτρης του είδους που τον άφησαν λυτό και όχι ως δάσκαλος που καθοδηγεί στα πρώτα βήματα έναν νεοφώτιστο. Είναι τόσο εύκολο να σου δώσω παραδείγματα στη ροκ, τζαζ κλπ που δεν θα το κάνω.

Ελπίζω ότι αντιλαμβάνεσαι τι λέω.

 

θελω να ακουσω κατι πιο συνθετο και πιο πλουσιο ηχητικα, οχι πιο απλο

 

Ωχ. Αυτό δεν έπρεπε να ειπωθεί...........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως να έχεις δίκιο, τι να πω.

 

Πάντως παραδίδω μαθήματα και πάντα προς τα εκεί πάω. Και σε παιδάκια (οκ, πάνω απο 10 χρονών) που τους κάνω πιάνο, και σε ανθρώπους που θέλουν να κάνουν σύνθεση και θεωρητικά κλπ.

 

Δε ξέρω... Ο αρχικός πόστερ θα μας πει αν του αρέσουν (το στυλ και η ιδέα προς... πιο "ανοιχτες"... μουσικής) ή όχι, και ότι κόλωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον αυτοι που ακουν epic, power κτλ

Οχι, όχι. Πάει πολύ πιο παλιά.  ;D

 

Νικόλα, μη μ' ακούς. Το είπα και το εννοώ. Ξέρεις καλύτερα και δεν επεμβαίνω. Απλώς επισημαίνω. Μπορεί να αντελήφθηκα και λάθος την αναζήτηση του φίλου. Σκάω. :-X

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μανια που εχουν ορισμενα ατομα που ακουν (και) metal κι εχουν ενοχες για αυτο, και ψαχνονται να ακουσουν πιο "σοβαρη" μουσικη.

Ακου αγορι μου οτι ΣΟΥ γαργαλαει καλυτερα το αυτι ΣΟΥ. Οταν και ΑΝ σου χτυπησει η κλασικη αλλα και οποιαδηποτε αλλη μουσικη την πορτα θα το καταλαβεις. Δε χαθηκε κι ο κοσμος ακομη κι αν δεν Σ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΝ η κλασικη. Σιγα τα λαχανα. Υπαρχουν τοσες πολλες μουσικες εκει εξω (που πολλες εχουν και κλασικη μεσα) για να ακουσεις.

ΑΝ θες ομως κλασικη μια προταση, η δικη μου ειναι να ακουσεις και λιγο Uli Roth, τον παλιο κιθαριστα των Scorpions και μετεπειτα Electric Sun ο οποιος εχει ασχοληθει ΠΟΛΥ με το θεμα. Δες το τελευταιο του "Under the dark sky", το "Metamorfosis" που ειναι οι 4 εποχες του Vivaldi παιγμενες απο αυτον αλλα και το ΣΟΥΠΕΡ 2cds "Transcendental Sky Guitar" που εχει ΠΟΛΥ πραμα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μανια που εχουν ορισμενα ατομα που ακουν (και) metal κι εχουν ενοχες για αυτο, και ψαχνονται να ακουσουν πιο "σοβαρη" μουσικη.

 

Κάπως έτσι ξεκινάει η "θεωρία" μου....... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου