Προς το περιεχόμενο

Αγορά εφφέ


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτας προς νακα πλευρα αλλα δεν τα βλεπεις ολα δυστυχως...

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=94302

 

και overdrive και distortion και καταπληκτικα εφφε και πιο καινουργιο απο το τα g major και g force (οχι οτι αυτα δεν ειναι καλα, αλλα αφου πας ολα σε ενα καλυτερα σε πιο πεταλιερα κατασταση πιστευω)... πανευκολο στη χρηση του και πιστεψε με δεν θα το μετανοιωσεις...

 

μακρυα απο line 6.... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που λέει (βασιζόμενο στην αναλογική τεχνολογία την χρησιμοποιεί για να δημιουργήσει ήχους Overdrive και Distortion ενώ η ψηφιακή τεχνολογία υφίσταται ώς βοηθητικό τμήμα που εμπλουτίζει και 'λειαίνει' τον παραγόμενο ήχο.) Ακούγεται σαν την χρυσή τομή

Είμαι σε σύγχυση τώρα…

Πρέπει να πάω εκεί πέρα με κιθάρα και ενισχυτή να του πω να μου τα βγάλει?

G-major και Jekyll & Hyde ή Nova System?

Το ζητούμενο είναι η ποικιλία σε εφφε, βρόμικα και καθαρά, και η ποιότητα τους

Ακούω και άλλες προτάσεις, είμαι όλος αφτιά.

Line 6…? κάτι παραπάνω για αυτό? Θάψετε ελεύθερα!… 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο εχω καταλαβει ομως το nova system δεν εχει αρκετο gain τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα....υστερει πολυ απο θεμα heavy καταστασεων....ειναι μεχρι hard rock κατασταση.....βεβαια δεν το εχω ακουσει απο κοντα αλλα απο τα video που εχω δει ειναι πολυ light....Ωραια γκαζια απο θεμα ποιοτητας αλλα λιγα,και δεν μιλαω να παιξεις death και τετοια αλλα ουτε whitesnake και satriani δεν φτανει καν....εαν καποιος αλλος εχει αλλη αποψη ας μου πει γιατι θελω να το ακουσω απο κοντα αλλα εαν ειναι ετσι δεν μου κανει....τουλαχιστον να φτανει την tonelab ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,επειδη σκεφτομαι να παρω και γω το nova system, μπορει καποιος που το εχει να με βοηθησει?

 

αν το δουλεψω στο send-return το ξεχναω το γκαζι η υπαρχει καποια συνδεσμολογια που μου διαφευγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις ένα GT10 που είναι πολυ φτηνότερο και εξαιρετικά ευέλικτο μηχάνημα ...

 

...και αν δεν βγάλεις καλό ήχο δεν θα φταίει το εφε  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν συνδεσεις το nova στο send-return ξεχνας τα γκαζια....

 

φτανει μια χαρα και για whitesnake και satriani και για πολλα αλλα... επειδη ειχα τη vox (και συνεχιζω να λεω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο μηχανημα) θα τολμησω να πω οτι στα δικα μου αυτια μαλλον το nova εχει πιο πολυ γκαζι (και πολυ καλυτερα εφφε) απο εκει και περα πηγαινε ακουσε το και αποφασισε...

 

και προς Θεου!!! τα βιντεακια του youtube κατα 99% δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως οφείλω να πω ότι με χαλάει λίγο που στο Nova δεν έκαναν το ίδιο με το G-System, να μπορείς δηλαδή με τη μέθοδο των 4 καλωδίων να συνδέεις το drive μπροστά στον ενισχυτή και τα ψηφιακά εφφέ στο effects loop (στην περίπτωση που θα ήθελε κάποιος να το συνδέσει έτσι).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν συνδεσεις το nova στο send-return ξεχνας τα γκαζια....

 

φτανει μια χαρα και για whitesnake και satriani και για πολλα αλλα... επειδη ειχα τη vox (και συνεχιζω να λεω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλο μηχανημα) θα τολμησω να πω οτι στα δικα μου αυτια μαλλον το nova εχει πιο πολυ γκαζι (και πολυ καλυτερα εφφε) απο εκει και περα πηγαινε ακουσε το και αποφασισε...

 

και προς Θεου!!! τα βιντεακια του youtube κατα 99% δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...

δεν διαφωνω οτι στο you tube δεν καταλαβαινεις πολλα αλλα για την tonelab ειχα καταλαβει οτι εχει γκαζι αρκετο....αυτο που δεν καταλαβα καλα ειναι ποιο μηχανημα εξακολουθεις να θεωρεις καλο απο τα δυο.?

παντως εγω την tonelab δεν την θεωρω καθολου κακη ...αντιθετως σε 5 λεπτα το πολυ εχεις αξιοπρεπη ηχο...εξαλλου στα video που ανεβαζω μονο ψευτικα δεν ακουγεται το γκαζι...και με την μπαντα κανεις δεν μου εχει κανει παραπονο ...αντιθετως ολοι γουσταρουν....

απλα εαν το nova ειναι καλυτερο θα κανω μια επιπλεον αγορα  ;D

μπορεις να με διαφωτισεις σε ποιο αναφερεσαι οτι ειναι καλο μηχανημα εσυ που εχεις και τα δυο?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν εχω πλεον τη vox... δυστυχως δεν εχω τα λεφτα να κραταω οτι περναει απο τα χερια μου... για τα δικα μου αυτια καλυτερο ειναι το nova.πολυ πιο καλα εφφε και πολυ πιο καλο και ευελικτο γκαζι. απο εκει και περα αν εισαι οκ με τον ηχο απο την vox γιατι να παρεις κατι αλλο? και δεν εννοεις πιστευω αν παρεις το nova να κρατησεις και τα δυο... αν ειναι για κατι τετοιο καλυτερα να κατσεις να σκεφτεις τι σου λειπει απο τον ηχο σου και να προσθεσεις κανενα δυο πεταλακια στη συλλογη σου.. η να πας σε καποια λυση rack μορφης ωστε με midi  να κανεις και αλλα πραγματα. αν σου λειπει πχ ενα δευτερο delay και ενα modulation ακομα κοιτα και προς κανενα rack unit. πιθανοτατα να στοιχισει πιο φθηνα και να μην γεμισεις με ενα σκασμο πεταλια στα ποδια. πρωτα απο ολα ομως κατασταλαξε στο τι ειναι αυτο που πραγματικα σου λειπει για να φτιαξεις αυτο που εχεις στο κεφαλι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν θελω rack γιατι βαριεμαι το κουβαλημα.....γι'αυτο πουλησα και τα πεταλια μου....δευτερον δεν θελω να δωσω την vox απλα θελω να δω εαν το nova ειναι αντξιο ή και καλυτερο ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου