Προς το περιεχόμενο

Αγορά εφφέ


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσέκαρε το DIGITECH GSP1101

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_gsp1101.htm

 

και εφφε και παραμόρφωση

 

μαζί με αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_control_2.htm

 

το μόνο που χρειάζεσαι μετά είναι μια καμπίνα ή ένα ηχείο(έχει cab simulation)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το μόνο που χρειάζεσαι μετά είναι μια καμπίνα ή ένα ηχείο(έχει cab simulation)

 

Μήπως χρειάζεται και έναν τελικό ενισχυτή? (λέω εγώ)  ;) :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τη γνώμη μου από όσο το μελέτησα το θέμα το G-major και Jekyll & Hyde είναι μάλλον η επιλογή μου για να έχω τα εφφε στο loop

και τα γκάζια από έξω, αν και δεν είμαι σίγουρος, το πρώτο που θα δοκιμάσω θα είναι αυτό μόλις πάω.

Για το line 6… το πόσταρα στο πρώτο post γιατί είναι και προ ενισχυτής… για να λέτε μάπα κάτι θα ξέρετε αλλά πίτε μου και μένα!.

Το g-major είναι και προενιχυτής η θέλει προενίσχυση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το g-magor δεν έχει προενίσχυση, μόνο εφφέ. Το digitech GSP1101 από την άλλη έχει και προενίσχυση. Βασικά, και γω είχα το ίδιο πρόβλημα και ψαχνόμουν. Τελικα κατέληξα στη λύση digitech. Γενικά, νομίζω οτι είναι πιο καινουριο το digitech και γιαυτο ισως πολλοι να μην το ξέρουν για να σου πουν. Κοίτα όμως για reviews και σε ξένα forum. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρα προσωπικη αποψη->>> ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ LINE6 !!!

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρα προσωπικη αποψη->>> ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ LINE6 !!!

 

Φιλε εχω μια απορια,μηπως θα μπορουσες να μου τη λυσεις (και οποιοσδηποτε αλλος);Δεν το λεω ειρωνικα,πραγματικα την εχω...γιατι παρα πολλα ατομα ενω λενε "μακρια απο line6" παρα πολλα ατομα παλι χρησιμοποιουν line6 (ενω θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν χιλιες δυο αλλες εταιρειες);Δεν το εχω καταλαβει πραγματικα...εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ειναι πρωτοπορα στο θεμα modeling (το οποιο δεν κοστιζει τοσο πολυ οσο το "real thing") και στο πολυ απλο,οτι δηλαδη ειναι θεμα γουστου του καθενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω καταλαβει πραγματικα...εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ειναι πρωτοπορα στο θεμα modeling (το οποιο δεν κοστιζει τοσο πολυ οσο το "real thing") και στο πολυ απλο,οτι δηλαδη ειναι θεμα γουστου του καθενος...

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω ένα κομματάκι, γιατί και εμένα με ενδιαφέρει το modeling ( στις κιθάρες εννοώ). Επειδή είμαι λάτρης των midi και πιστεύω ότι ήδη (σαν ακροατές) δεν καταλαβαίνουμε εάν ακούμε πραγματικά ή σαμπλαρισμένα όργανα ενδιαφέρθηκα και εγώ για τις κιθάρες Line6. Η λογική μου λέει ότι ένα τέτοιο προϊόν, που βασίζεται στη τεχνολογία, δεν έχει μέλλον. Γιατί η τεχνολογία ξεπερνιέται πολύ γρήγορα, ενώ το real thing ανεβάζει αξία με το πέρασμα του χρόνου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω ένα κομματάκι, γιατί και εμένα με ενδιαφέρει το modeling ( στις κιθάρες εννοώ). Επειδή είμαι λάτρης των midi και πιστεύω ότι ήδη (σαν ακροατές) δεν καταλαβαίνουμε εάν ακούμε πραγματικά ή σαμπλαρισμένα όργανα ενδιαφέρθηκα και εγώ για τις κιθάρες Line6. Η λογική μου λέει ότι ένα τέτοιο προϊόν, που βασίζεται στη τεχνολογία, δεν έχει μέλλον. Γιατί η τεχνολογία ξεπερνιέται πολύ γρήγορα, ενώ το real thing ανεβάζει αξία με το πέρασμα του χρόνου

 

+5000000000000000000000000

προσωπικα δεν χρησιμοποιω line6, και παλι προσωπικα προτιμω με τα λεφτα που θα δωσω για ενα modelling εφφε π.χ. παραμορφωσης  να αγορασω π.χ. εναν φτηνο ενισχυτη, να του διαλυσω τον κωνο(!) και να εχω παραμορφωση. Θα ειναι προσωπικος ο ηχος και μονο και μονο γι' αυτο ειμαι υπερ του...ασε που γενικα ειμαι analog... εννοω και digital ειμαι εκει που πρεπει, αλλα οχι σαν αυτους που κανουν καταχρηση των ψηφιακων μεσων...

 

α, και για να στην λυσω εντελως:πολυ απλα προκειται για προσωπικες γνωμες.Δεν νομιζω ποτε το ιδιο ατομο που αγορασε line6 να λεει "μακρια απο Line6". Εκτος κι αν πρωτα αγορασε και μετα μετανιωσε. Ενας φιλος μου ειχε μια yamaha κιθαρα και ψηφιακο ενισχυτη line6. Αγορασε γκιμπσον ΛΠ απο Θωμαν... και αναγκαστηκε ν' αλλαξει ενισχυτη πολυ απλα επειδη στον line6 ακουγοταν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως η Γιαμαχα.Ασε που, προσωπικη γνωμη, ο ψηφιακος  ηχος μπορει αρχικα να ειναι εντυπωσιακος, αλλα αργα η γρηγορα το αυτι θα κατακαβει την ρηχοτητα του...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εποικοδομητικά post… έτσι κατάλαβα και εγώ τη παίζει με το line6

είναι μπλιμπλικι..ε?. δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, έχω δοκιμάσει άλλα τέτοια όμως.

Αν και τα ψηφιακά δεν είναι όλα μπλιμλικια, το g-major ακούγετε καλό στα βιντεακια,

άκουσα καλό chorus, αλλά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα έτσι.

Όπως λέει και ο marathon ότι αγοράζω, το αγοράζω με κριτήριο

τη διαχρονικότητα, πρώτα από όλα το αφτί όμως.  

Και εγώ το real thing ψάχνω ρε παίδες…

Θέλω να φτιάξω τον ήχο που ονειρεύομαι από τότε που έμπλεξα με την ηλεκτρική,

που να μην είναι μπλιμπλικι, να είναι καθαρή ακόμα και η βρόμα από ανεπιθύμητα noise, να είναι λεπτομερείς, ζεστός και με βάθος ο ήχος.

Πρέπει να βάλω μπρός τον αντιπαθητικό τύπο που μπαίνει μέσα στα μαγαζιά,

Κάθετε δυο ώρες, δοκιμάζει τα πάντα, και φεύγει χωρείς να πάρει τίποτα, ;D Και άκρη δεν θα βρω το ξέρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου