Προς το περιεχόμενο

LOGIC PRO X OVERLOAD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αγαπητοί,

Αποφάσισα να κάνω ένα upgrade αγοράζοντας ένα Mac Mini 2023(M2 pro,16G RAM,10 core CPU,16 core GPU),πριν χρησιμοποιούσα ένα MacBook pro(i5 επεξεργαστή,8G RAM,τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι😁)του 2016.Τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το Logic Pro όσα κανάλια και να έτρεχαν ή το Logic να τρέχει ταυτόχρονα με Spotify,YouTube κλπ.Χθες λοιπόν μου κόπηκε η χαρά οταν έτρεξα ενα project με 12 κανάλια στο καινουριο μου Mac Mini και απ’τα πρωτα δευτερόλεπτα μου έβγαλε το μνμ “Disk is too slow or system overload”.Εκανα λοιπον τα απαραίτητα(ψάξιμο στο YouTube)και πάνω κάτω λενε τα ιδια.Διαγραφή plugins μηπως κάποιο bugάρει κλπ.Το buffer size απο πάντα το εχω μόνιμα 256 χωρίς κανένα πρόβλημα.Αυτο που με ανησυχεί είναι η σκέψη οτι αν όντως έκανα upgrade ή μαλ**** που έσκασα 1600€ για το Mac mini.Να πω επίσης οτι δεν εχω εμπειρια απο τέτοια,χρησιμοποιώ τα βασικά,δεν κάνω μιξεις κλπ.Γραφω τις πηγές μου,τις στέλνω σε επαγγελματία κλπ.Πως γίνεται λοιπον στο ιδιο buffer size το Mac Mini να κλάνει πανω του;Αυτο δεν μπορώ να καταλάβω.Υποτίθεται είναι πιο δυνατό μηχάνημα.Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και δουλεύω σε PC, η γενική θεώρηση είναι ότι τα Silicon Macs είναι καλύτερα από τα Intel στο Logic.

 

To πιθανότερο είναι ότι τρέχεις κάποιο-α plugins που δεν είναι για για Apple Silicone αλλά μόνο για Intel και σου δημιουργούν προβλήματα. 

 

Πολλές εταιρείες διευκρινίζουν αν τα plugins τους τρέχουν και στις δύο CPUs ή έχουν διαφορετικές εκδόσεις.

 

Στη θέση σου θα ξεκινούσα κάνοντας freeze τα tracks μέχρι να βρω το πρόβλημα και μετά στο προβληματικό track ένα ένα αφαίρεση των plugins.

 

Τώρα αν το ότι φορτώνει ένα μη συμβατό plugin δημιουργεί πρόβλημα ακόμη κι αν είναι ανενεργό, δεν το ξέρω, ας μιλήσουν οι Mac users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι το Logic είναι νόμιμο, άρα αυτομάτως αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση, από εκείνες για τις οποίες ισχύει όντως αυτό που έγραψε ο kpeyos, ήτοι:

 

58 λεπτά πριν, kpeyos είπε

η γενική θεώρηση είναι ότι τα Silicon Macs είναι καλύτερα από τα Intel στο Logic

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

Να υποθέσω ότι το Logic είναι νόμιμο, άρα αυτομάτως αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση, από εκείνες για τις οποίες ισχύει όντως αυτό που έγραψε ο kpeyos, ήτοι:

 

 

Ναι δεν είναι σπασμένο.Ένας φίλος μου πέρασε μερικά plugins σπασμένα(Waves κάτι τέτοιο)αλλά και πάλι στο MacBook δεν είχα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jazzombie είπε

Ναι δεν είναι σπασμένο.Ένας φίλος μου πέρασε μερικά plugins σπασμένα(Waves κάτι τέτοιο)αλλά και πάλι στο MacBook δεν είχα πρόβλημα

 

Οπότε, προχωράς με τη διαδικασία ¨απενεργοποιώ plugins μέχρι να βρω τι φταίει". Γράψε μας πάντως ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

 

Οπότε, προχωράς με τη διαδικασία ¨απενεργοποιώ plugins μέχρι να βρω τι φταίει". Γράψε μας πάντως ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.

Έκανα την διαδικασία με τα plugins,συνεχίζει να βγάζει το μνμ.Μετά άνοιξα καινούριο project,έκανα export όλα τα κανάλια ένα ένα και τα περνούσα μέσα.Στο 5ο κανάλι μου έβγαλε παλι το μνμ.Μετά ανέβασα το buffer size στα 1024,ξανά τα ίδια.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω😥 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Jazzombie είπε

συνεχίζει να βγάζει το μνμ

 

Δεν είναι νορμάλ όλο αυτό. Εκτός Logic λειτουργούν όλα κανονικά; Υπάρχει κάποια ένδειξη ότι μπορεί ο δίσκος να έχει κάποιο πρόβλημα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Δεν είναι νορμάλ όλο αυτό. Εκτός Logic λειτουργούν όλα κανονικά; Υπάρχει κάποια ένδειξη ότι μπορεί ο δίσκος να έχει κάποιο πρόβλημα;

Οτιδήποτε άλλο κάνω όλα είναι οκ.Ανοίγω και το monitor να δω την CPU όλα είναι καλά.Το άλλο που σκέφτομαι είναι μην τυχόν φταίει το λειτουργικό.Μήπως να κάνω downgrade ή κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Jazzombie είπε

Μήπως να κάνω downgrade ή κάτι τέτοιο;

 

Όχι, δεν είμαστε εκεί (ακόμη).

 

Να κάνεις το εξής: βάλε ένα άλλο πρόγραμμα, π.χ. βάλε ένα reaper ή ότι σε βολεύει (όχι Garageband) και σκάρωσε ένα μικρό κομμάτι με 12+ audio tracks. Άραγε θα λειτουργήσει αυτό;

 

Επίσης, δε σε ρώτησα κάτι βασικό: λέει το Logic "ζορίζομαι" ΟΚ. Αλλά ακούς τίποτε περίεργο ή όλα λειτουργούν κανονικά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, trolley είπε

Επίσης, δε σε ρώτησα κάτι βασικό: λέει το Logic "ζορίζομαι" ΟΚ. Αλλά ακούς τίποτε περίεργο ή όλα λειτουργούν κανονικά;

Οχι είναι αθόρυβο.Ούτε κάνει ήχους παράξενους.Θα δοκιμάσω αυτο με το Reaper που ειπες 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου