Προς το περιεχόμενο

LOGIC PRO X OVERLOAD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασαμε1600 ευρώ mac mini που είναι για δουλειά γραφείου,βάλαμε το καλυτερο πρόγραμμα για παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής,με άφταστα synths ακόμη και απο αυτά του εμπορίου για να γράψουμε κιθάρες,μετά σπασμένα plugins μέσα στο logic,μετά είδαμε οτί ζορίζεται όταν το έχουμε ανοικτό και μαζί 3-4 σελίδες απο τον browser από πίσω,που αυτό απο μόνο του μπορεί να προκαλέσει ενα σωρό προβλήματα στo DAW  και μετά καταλήξαμε να το πετάξουμε έξω για να βάλουμε Pro Tools.

 

Για πύργο ελεγχου αεροδρομίου είμαστε,να μην μείνει φτερό για φτερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MGs είπε

Αγορασαμε1600 ευρώ mac mini που είναι για δουλειά γραφείου,βάλαμε το καλυτερο πρόγραμμα για παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής,με άφταστα synths ακόμη και απο αυτά του εμπορίου για να γράψουμε κιθάρες,μετά σπασμένα plugins μέσα στο logic,μετά είδαμε οτί ζορίζεται όταν το έχουμε ανοικτό και μαζί 3-4 σελίδες απο τον browser από πίσω,που αυτό απο μόνο του μπορεί να προκαλέσει ενα σωρό προβλήματα στo DAW  και μετά καταλήξαμε να το πετάξουμε έξω για να βάλουμε Pro Tools.

 

Για πύργο ελεγχου αεροδρομίου είμαστε,να μην μείνει φτερό για φτερό.

Τι εννοείς δουλειά γραφείου;Εχω ηχογραφήσει σε επαγγελματικά στούντιο της Αθήνας και στο ενα είχαν ενα MacBook Pro σαν το δικό μου απλα με μεγαλύτερο internal disk και στο αλλο με ενα Mac mini νομιζω του 2016.Η δουλεια έγινε σουπερ,υπαρχει και στο YouTube αν θες.Σε ενα DAW εχω την εντύπωση οτι μπορω γραψω οτι όργανα θελω,υπάρχουν κιθαρίστες που χρησιμοποιούν το Ableton.Δεν χρησιμοποιώ κανενα browser και κανενα app,στο στούντιο μου πάω για ένα λογο και μόνο.Απ’οτι φαινεται εισαι γνωστής του αντικειμένου οποτε αν θες να βοηθήσεις ευχαρίστως να σε ακούσω,αν θες απλά να κάνεις τον προφέσορα υπάρχουν και άλλα threads.

Φιλικά πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MGs είπε

μετά σπασμένα plugins μέσα στο logic

 

Αυτό πως προέκυψε; Εγώ ρώτησα αν είναι νόμιμο και ο άνθρωπος απάντησε.

Επίσης πως ξέρουμε ότι παίζει ηλεκτρονική μουσική (που σιγά μην είναι το Logic το "καλύτερο" γι' αυτή τη δουλειά);

Α, και τα σύγχρονα Mac Mini δεν είναι για "δουλειά γραφείου".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To Studio One δουλεύω εγώ. Δε νομίζω ότι πλέον θεωρείτε "ανερχόμενη δύναμη" όπως γράφτηκε πριν, αυτό ίσως να ίσχυε μέχρι καμιά 5ετία πιο πριν. Σήμερα θεωρείτε το πιο εύχρηστο DAW για τη home χρήση που θα του κάνει το 95% των χρηστών. Όλα drag & drop και πολύ πιο ευκολονόητο για κάποιον που ξεκινά από την αρχή από οποιοδηποτε άλλο DAW. 

 

Tα ProTools, Logic & Cubase έχουν λειτουργίες και καλύτερο workflow για πολύ σοβαρές παραγωγές, για 100αδες tracks, μίξεις surround κλπ κλπ κλπ, αλλά για κάποιον που θέλει να κάνει μια μίξη και mastering σε πιο απλά πράγματα είναι bloatware. 

 

Aν ασχολούμουν με dance βέβαια θα επέλεγα Ableton ή BItwig μην πω ακόμη και FL Studio. Έχουν μια καμπύλη μάθησης αλλά πραγματικά αξίζουν και με το παραπάνω τον κόπο. 

 

@MGs Όπως και να 'εχει ο OP έχει μια χαρά έγκυρες απορίες, κι επειδή είναι και μέλος που δε συμμετέχει στον καθημερινό χαβαλέ μπορεί κάτι γραμμένο πιο άκομψα να παρεξηγηθεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Σήμερα θεωρείτε το πιο εύχρηστο DAW για τη home χρήση που θα του κάνει το 95% των χρηστών

 

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν έγραψα ότι είναι "ανερχόμενη δύναμη" για να το υποτιμήσω. Αντίθετα.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασα πίσω,δέν κάνω λάθος.Και για ανοιγμένο browser μαζι με το Daw γίνεται λόγος και για σπασμένα plugins.

 

Δέν χρειάζεται να είσαι προφέσορας,αυτά έχουν αναφερθεί και η λύση που προτείνεται θα είναι προσωρινή,αφού αν ακολουθήσουμε το ίδιο μοτίβο,σιγουρα θα έχουμε εκ νέου πρόβλημα.

 

Το μηνυμα που λαμβάνεις,συνήθως έχει να κάνει όχι  με τον μόνιμο αποθηκευτικό χώρο του συστήματος,αλλά με 2 άλλους παράγοντες,την επεξεργαστική ισχύη και την προσωρινή μνήμη.

 

Π.χ ένα σπασμένο plugin που καθυστερεί έστω και στο ελάχιστο να φορτωθεί στην μνήμη,κατα την διάρκεια ένος playback η render μπορεί να το εμφανίσει,καθώς και πολλά άλλα.

 

Ενα νέο install του logic,χωρίς την εγκατάσταση πρόσθετων 3d part vst/plugin/φακέλων και η δοκιμή νέων εγγραφών,όπως κανονικά πρέπει να γίνονται,με κλειστά τα πάντα εκτός του daw,δέν νομίζω να είχε κανένα πρόβλημα.

 

Με λίγα λόγια δέν φταίει το Daw,είτε το συστημα δέν έχει στηθεί σωστά για ήχο,είτε λάθος ρυθμίσεις/συμπεριφορές του χρήστη το επηρεάζουν,το mac mini μπορεί να κάνει εργασίες ήχου,οπως και οποιοδηποτε υπολογιστικό σύστημα,αλλά δεν έχει την αρχιτεκτονική,την επεξεργαστική ισχύη και τις ταχυτητες ενός macbook pro ακόμη και αν τα specs είναι ίδια η και μεγαλύτερα απο αυτό,δέν γνώρισα ποτέ επαγγελματία κιθαρίστα να γράφει στο ableton,το FL Studio παραμένει το πιό γρήγορο και καλύτερο για να ξεκινήσει κάποιος στην ηλεκτρονική μουσική. 

 

Διαφωνώ σε όλα παιδιά,μήν παρεξηγείτε τον τρόπο γραφής μου,απλά πως να το περιγράψω,αν με προσλάμβανε ένα κόμμα για εκπρόσωπο τύπου θα κολλούσα 1 ένσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!Ευχαριστω για την απάντηση MG🤘Πριν μερικές ωρες έκανα downgrade απο Sonoma σε Ventura.Ήταν η πρώτη μου απόπειρα για κάτι τέτοιο και τελικά τα κατάφερα με καλά αποτελέσματα.Αφου εγινε το downgrade κατεβασα Logic και κατευθείαν του φόρτωσα το μεγαλύτερο project που εχω(31 κανάλια audio και 10 MIDI)χωρίς να τα κανω bounce.Τα άφησα επίτηδες ετσι για να «κουράσω»λιγο παραπανω το μηχάνημα.Τελικα ολα δούλεψαν ρολόι χωρίς κανενα προβλημα.Αρα το πόρισμα ειναι οτι έφταιγε το λειτουργικό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzombie είπε

Αρα το πόρισμα ειναι οτι έφταιγε το λειτουργικό;

Περισσότερς πιθανότητες θα εδινα στον συνδυασμό του Sonoma με την version των Waves plugins που έχεις κάνει install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου