Προς το περιεχόμενο

SSL Duende


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικόδημε, Out Of darkness, Superfunk, και τα άλλα παιδια,

ψήνομαι, αλλά θέλω γνώμες,

το θέμα απλό

 

http://www.solid-state-logic.com/music/duende/Classic/index.asp

 

αας ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/ssl_duende_mini.htm

 

Κι εγώ αν γίνεται θέλω ενημέρωση σχετικά και με αυτό. Δηλαδή πως χρησιμοποιείται αυτό; Εγω εχω μια alesis firewire multimix. Πως μπορώ να την συνδιάσω με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνδέετε και ανοίγετε τα plugins της ssl. Σαν την uad και την powercore είναι.

 

Τα plugs της λένε πολλοί ότι είναι καλά, αλλά προς το παρόν είναι πολύ λίγα. Θα προτιμούσα την uad με την ποικιλία αναγνωρισμένων σε αξία plugs που έχει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση είναι απλή. Συνδέεις τα καλωδιάκια, και ανοίγοντας το πρόγραμμά σου (Nuendo, Cubase, Sonar, whatever...) βλέπεις τα εφε όπως όλα τα υπόλοιπα, με τη διαφορά ότι δεν τρώει επεξεργαστική μνήμη από τον υπολογιστή. Σαν την Powercore έαν πράγμα.

Φίλε μου η Uad έχει πολύ καλό ήχο αλλά ένα μεγάλο μειονέκτημα (Για τα δικά μου πάντα γούστα).....είναι εσωτερική.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/ssl_duende_mini.htm

 

Κι εγώ αν γίνεται θέλω ενημέρωση σχετικά και με αυτό. Δηλαδή πως χρησιμοποιείται αυτό; Εγω εχω μια alesis firewire multimix. Πως μπορώ να την συνδιάσω με αυτό;

 

το DUENDE δεν είναι κάρτα ήχου. Λειτουργεί ανεξάρτητα από το τί καρτα ήχου έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DUENDE δεν είναι κάρτα ήχου. Λειτουργεί ανεξάρτητα από το τί καρτα ήχου έχεις

 

Θα συνδεθεί δηλαδή άσχετα με την κάρτα ήχου μου, σε κάποια άλλη firewire είσοδο και θα αναγνωριστεί απο το nuendo ως plugins..? Καλή φάση.. δεν τα εχω ψάξει αυτά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...ενδιαφέρουσα περίπτωση η Duende......αν σου αρέσει η λογική της SSL (ή έστω ένα ελαφρύ άρωμα SSL στην προκειμένη ;D ;D) σε ότι αφορά το eq και το compression...βέβαια για πολλούς (όπως εγώ) το channel eq είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός input module (αναλογικού) και δεν έχουν ιδιαίτερη χρησιμότητα από εκεί και πέρα....σε ότι αφορά την ποιότητα των plugins αυτή σίγουρα είναι σε υψηλό επίπεδο (στα αυτιά μου καλύτερο από το αντίστοιχο πακέτο της waves) αλλά και πάλι.....

όπως και στην περίπτωση της UAD προωθούνε αυτή την τελείως χαζή λογική "χτίστε μια ssl (Neve για την UAD) κονσόλα στον υπολογιστή σας" η οποία δυστυχώς απλά δεν υφίσταται ούτε στο ελάχιστο(μακάρι δηλαδή να ήταν έτσι τα πράγματα....)...μια αναλογική κονσόλα είναι πολλά παραπάνω από την (πετυχημένη ή αποτυχημένη) προσομείωση ενός μικρού τμήματος της...είναι τα input modules, τα διαφορετικά gain stages, η αλληλεπίδραση των διαφόρων τμημάτων της, το routing της, ο τρόπος που κάθε τμήμα της υπεροδηγήται, τα summing amps κλπ κλπ....

 

Σε ότι αφορά το buss compressor αυτό σίγουρα είναι η πιο πειστική "μεταφορά" του αυθεντικού comp της 4000 αλλά προσωπικά προτιμώ το 1980 Classic Compressor της URS πουμου φέρνει στο μυαλό μεταγενέστερες εκδοχές του κλασσικού VCA buss comp (πχ Allan Smart με crush)....αυτό είναι θέμα γούστου ;)

 

Πριν κάνα χρόνο έψαχνα κάποιο buss comp plugin και σκεφτόμουνα σοβαρά να την πάρω.....αφού εξέτασα όλα τα ενδεχόμενα (Duende, waves, URS) και μελύπη μου ανακάλυψα πως η duende δεν υποστηρίζει XP64 κατέληξα στην URS (1980)....εκ των υστέρων μου φαίνεται πως η URS θα ήταν ούτως ή άλλως η επιλογή μου .

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικοdemos πες δυο πράγματα και για την UAD. Δηλάδή πχ. έχεις 5 vst instruments Μαζί, 2 κιθάρες με aplitube, φωνές με άπειρα plugins realtime και κρατάει το latency στα 3ms χωρίς κολλήματα? Πες κατι τέτοιο σε στυλ αποδοσης να δουμε τι παίζει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενδιαφέρουσα περίπτωση η Duende......αν σου αρέσει η λογική της SSL (ή έστω ένα ελαφρύ άρωμα SSL στην προκειμένη ;D ;D) σε ότι αφορά το eq και το compression...βέβαια για πολλούς (όπως εγώ) το channel eq είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός input module (αναλογικού) και δεν έχουν ιδιαίτερη χρησιμότητα από εκεί και πέρα....σε ότι αφορά την ποιότητα των plugins αυτή σίγουρα είναι σε υψηλό επίπεδο (στα αυτιά μου καλύτερο από το αντίστοιχο πακέτο της waves) αλλά και πάλι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου