Προς το περιεχόμενο

EHX LPB-1 mod γιά να κόψω μπάσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά, είμαι νέος στο ΝΟΙΖ, καί θα ήθελα βοήθεια στο παρακάτω θέμα:

 

Έχω ένα Electro-Harmonix nano LPB-1 Linear Power Booster το οποίο όταν ενεργοποιείται αυξάνει τα μπάσα, κάτι το οποίο δεν θέλω. Απ' ότι διάβασα στο Harmony Central, τα επιπλέον μπάσα είναι στοιχείο τού σχεδιασμού τού ήχου τού πεταλιού κι όχι κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα.

 

Διάβασα επίσης στο ΝΟΙΖ OD DIY project τού Τoneless ότι γιά να κόψουμε μπάσα από κάποιο κύκλωμα βάζουμε μικρότερης τιμής F πυκνωτή εισόδου (C1). Ο αντίστοιχος πυκνωτής C1 στήν περίπτωση τού LPB-1 λέει "104J 100V" ενώ στο NOIZ OD "0.22μF 16V". Στα διαγραμματα αυτά:

 

http://www.muzique.com/schem/lpb1.gif

και

http://fuzzcentral.ssguitar.com/schematics/lpbschem.gif

 

έχουν διαφορετικές τιμές τα C1. Τί γίνεται λοιπόν; Είναι στάνταρντ οι πυκνωτές ή αλλάζουν ανάλογα με το τί απόθεμα έχουν στις εταιρείες; Ο πυκνωτής πού θα βάλω θα πρέπει να είναι 100V; Και σε τί κατεύθυνση πειραματισμού με τις τιμές τών πυκνωτών θα πρέπει να κινηθώ ώστε να μην καταστρέψω ενδεχομένως το πετάλι;

 

Ευχαριστώ γιά την προσοχή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Μπορείς να μειώσεις το πυκνωτή εισόδου ή/ και εξόδου.

Ο πυκνωτής 104J, τον οποίον αναφέρεις, είναι 0.1mF.

 

Μπορείς να περάσεις απο ενα κατάστημα ηλεκτρονικών και απλά να ζητήσεις κάποιους πυκνωτές με μικρότερη τιμή.

 

Το πετάλι δεν πρόκειτε να πάθει τίποτα, εκτός και αν μετά απο κάποιες αφαιρέσεις-προσθέσεις υλικών, ξεκινά να χαλάει η τυπωμένη πλακέτα απο τις συνεχώμενες κολλήσεις.

 

Δοκίμασε αρχικά κάποιο πυκνωτή στα 0.01mF ή 0.047mF, στα 16V (όχι, δεν χρειάζεται να είναι 100Volt).

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτόν τον RC calculator:

http://www.muzique.com/schem/filter.htm

Θα σε βοηθήσει να υπολογίσεις εύκολα την συχνότητα κλίσης (corner frequency) του σημείου.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθαμα!!!

 

Εφτιαξα ενα κλωνο του LPB-1, βασισμενος στο πρωτο σχηματικο που εχω κατω.

 

Η απορια μου: οταν το ενεργοποιω, τα μπασα σα να μπουκωνουν, στην ατακα του ηχου, οπως "κλανει" το ηχειο(δεν ειναι το ηχειο μου, σιγουρα). Στα βρωμικα δε το καταλαβαινω, αλλα στα καθαρα ειναι ενοχλητικο...

 

Ειναι θεμα γενικα των LPB-1, οπως αναφερθηκε και πριν, ή παιζει τιποτα με την αντισταση 1ΜΩ που υπαρχει μεταξυ εισοδου και γειωσης? Εχω και αλλο σχηματικο(το δευτερο) στο οποιο δεν υπαρχει αυτη η αντισταση.

 

Να την ξηλωσω, ή να παιξω με τους πυκνωτες(θα δοκιμαζα απο μονος μου, αλλα τωρα ειναι δυσκολο λογω κολλησεων)?

EHXLPB1Turret-IvIark.png.c3c3852339142cd41eba9ea760a3fb70.png

lpb1.gif.c1b91d6f92b345adf078273b22f1dad4.gif

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου, έχοντας φτιάξει ένα κλώνο του, πιστέυω ότι το "fart" έχει να κάνει με τους πυκνωτές εισόδου κι εξόδου του LPB κι όχι με την αντίσταση πόλωσης εισόδου του 1MΩ που είναι καλό να υπάρχει.

Με το volume του LPB-1 πολύ χαμηλά, εξακολουθεί να μπουκώνει ο ήχος σου στα μπάσσα?

Εάν δεν το κάνει με χαμηλό volume, τότε πρέπει να μειώσεις τη χωρητικότητα του πυκνωτή εξόδου του LPB-1(αυτόν που πατά στο C collector ποδαράκι του τρανζίστορ). 

Εάν σε χαμηλή ένταση του vol, συνεχίζει να "κλάνει", τότε πρέπει να μειώσεις τη χωρητικότητα του πυκνωτή εισόδου του LPB-1. Από τα 150nF μπορείς να μειώσεις έως και στα 10nF και να δεις τις διαφορές.

Επίσης, παίζει να είναι και σχετικά φυσιολογική συμπεριφορά του ενισχυτή σου, καθώς αρκετοί ενισχυτές δεν αντέχουν το boost στα καθαρά και παραμορφώνουν. Με χαμηλά τ volume του LPB-1 μπουκώνει ο ήχος? Αν όχι, τότε δεν χρειάζεσαι πολύ boost στα καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον, δοκιμασα, και ειδα οτι κλανει και σε χαμηλοτερο μπουστ, ακομα και οταν το μπουστ βρισκεται σε επιπεδα μειωσης της εντασης :P.

 

Και προσεξα οτι τελικα οντως υπαρχει μπουστ στα μπασα γενικα. Οποτε μειωνω τον πυκνωτη εισοδου και βλεπουμε ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα είναι η είσοδος που "πέρδεται"... :D Υπάρχουν πυκνωτές έως και 2nF (πολύ μικρός) γι αυτό πάρε μερικούς για να πειραματιστείς. Τι μαγνήτες έχει η κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cort X6 ειναι η κιθαρα, και οι μαγνητες οι μαμισιοι (κατι mighty might).

 

Εκανα κατι δοκιμες τωρα στο Multisim, και ειδα οτι αμα βαλω για πυκνωτη εισοδου περιπου 20nF, το θεμα λυνεται. Ολα αυτα στην εξωμοιωση(και αμα χρησιμοποιησα σωστα το stectrum analyzer( ::))). Να δουμε και στην πραξη...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου