Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει θέμα με τους drivers της Focusrite saffire pro40;


metal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θελα μια γνώμη και για presonus.

Ευχαριστω παντως για τη βοήθεια, δεν εχω λόγια...

 

Έχω δουλέψει το Firebox + την Firepod.

 

Σε Windows Tower με XP SP2(FW από SP1) και σε MacBook.

 

Αρχικά είχα πάρει την Firepod, την δούλεψα, διαπίστωσα ότι παίζει ΚΑΙ σταθερά και ότι μπορώ να συμβιβαστώ με τους preamps στην τιμή που κοστίζει η κάρτα. Με τους drivers κανένα πρόβλημα και στο XP Tower και σε ένα MacBook (Penryn based, ναι με τον διαολεμένο FW Controller).

 

Tελικά δεν χρειάστικα όλα τα I/O features της και αφού την είχα στην πένα την επέστρεψα και πήρα το FireBox, το οποίο λατρεύω ! No issues με το Firebox επίσης.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά κατέληξα στην M-AUDIO PROFIRE 2626 καθώς την βρήκα σε ενα μαγαζί στο κέντρο 60€ πιο κάτω από τον Thomann και επίσης με διαβεβαίωσαν οτι είναι απόλυτα σταθερή, οτι έχει πολύ καλή προενίσχυση και οτι την εχουν δοκιμάσει και αν τυχον έχει πρόβλημα στο pc μου θα μου την αλλάξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα τλκ την profire. Μου φαίνεται εξερετική προς το παρόν με καποια δοκιμή που έκανα. Έπαθα κατ'αρχην πλάκα με την αλλαγή στον ήχο των μονιτορ (m-audio bx-5). Πολύ καλή προενίσχυση με μηδενικό θόρυβο ακομα και με το giutar rig με distortion κλπ.

 

Όλα αυτά, σε συγκριση με μια terratec phase 26 που είχα μεχρι τώρα (ναι το ξέρω ειναι τραγικη η συγκριση!)

Επίσης η εγκατάστασή της μου φάνηκε γελοία μπροστά στον γολγοθά και τα κολλήματα της terratec...

 

Τέλος μια μικρή διόρθωση ή τιμή της είναι στα 540€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας της έρευνα για την saffire pro40 έπεσα εδώ http://forum.cakewalk.com/tm.asp?m=1508027&mpage=1&key=&#1508027

 

Στο τελευταίο post θα δείτε την επίσημη απάντηση της Focusrite σε ένα μέλος που επικοινώνισε μαζί τους σχετικά με ένα θέμα που είχε προκύψει για το chip που φοράει...

 

Η απάντηση

 

Hi Brian,

 

Thanks for your mail,

 

The Saffire Pro 40 uses the TC Dice II Jr chipset.

 

Let me know if I can be of any further assistance.

 

Best regards,

 

Mick Gilbert

Focusrite

 

??? Το γνωστό 'προβληματικό' να το πώ? chip

 

Ακόμα στο Θωμά η κάρτα λέει Availability of this item: on request

 

Κάτι ύποπτο συμβαίνει παιδιά!

Συνήθως o Θωμάς τα νέα δυνατά προϊόντα τα βγάζει μπροστά.

Μήπως υπήρξε κύμα επιστροφών?

metal μάλλον θα ακολουθήσω τα βήματα σου και ας είχα πει όχι πάλι maudio ... η βουρ για RME

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Την πήρα την κάρτα και προς το παρόν μου δουλεύει άψογα...

 

Ούτε ασχολήθηκα με τη firewire που φοράει ο υπολογιστής.

 

Την πάντεψα και με μία octopre και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις αγόρασα την Pro 40, 476 ευρώ σε 3 άτοκες από το Bon Studio. Την εχω ερωτευθει...ελπιζω μόνο να μη με απογοητεύσει ::)

<a href="http://lucas.gr/">Sound and Artwork</a>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω την γλυκοκοιτάω γιατί επέστρεψα μια χαλασμένη 2626 και επειδή θα αργήσουν κάνα μήνα ακόμη (+1 που ήδη περιμένω) να μου στείλουν καινούργια, σκέφτομαι μήπως πάω προς την Focusrite.

Tucano με τι την συγκρίνεις λέγοντας ότι την έχεις ερωτευτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και γω την γλυκοκοιτάω γιατί επέστρεψα μια χαλασμένη 2626 και επειδή θα αργήσουν κάνα μήνα ακόμη (+1 που ήδη περιμένω) να μου στείλουν καινούργια, σκέφτομαι μήπως πάω προς την Focusrite.

Tucano με τι την συγκρίνεις λέγοντας ότι την έχεις ερωτευτεί?

 

Αχ ο ερωτας...μη σας πολυλογω εχω ζητημα με την pro 40 και το midi driver, πολυ απλά δεν δουλεύει. Εχω ανταλλαξει emails με την Focusrite αλλα ακόμα δεν εχουν βρει το προβλημα.

 

Κατα τ'αλλα το audio driver δουλέυει 1 χαρα (ειχα μια M-Audio FW1814).

 

Tο μεγάλο τεστ θα ειναι το σάββατο και κυριακή 28 και 29 Μαρτίου που εχω live παράσταση χορου / installation με 2 ανοιχτα μικρόφωνα και 4 floor transducers (με DI boxes) ολα μέσα απο την pro 40 με Ableton Live 7...

 

Θα σας πω πως πηγε, η ελατε να δειτε απο κοντα:

 

http://www.lumi.gr

<a href="http://lucas.gr/">Sound and Artwork</a>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απέκτησα κι εγώ την Pro 40 αυτή τη βδομάδα, αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα με τον MIDI driver. Έχω συνδεμένο πάνω στο MIDI in της κάρτας ένα παλιό Roland XP50 και το δουλεύω και ως master keyboard, αλλά και οδηγώ ήχους του για ηχογράφηση στο Sonar. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα. Τι ακριβώς θέμα σου δημιουργεί;

Υπόψιν, υπάρχουν καινούργιοι drivers της κάρτας, επίσης υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση firmware. Με το καινούργιο software της Focusrite φορτωμένο (το παλιό Focusrite Saffire Pro40 Control έχει αντικατασταθεί από το Focusrite Saffire MixControl), βγαίνει ένα popup για νέα έκδοση firmware του μηχανήματος. Δοκίμασέ το, μπορεί να διορθωθεί.

 

Κατά τα άλλα, πρόκειται για ένα καταπληκτικό μηχάνημα κατ' εμέ.

Να έβρισκα και ένα φθηνό K2600RS να συνδέσω στις ADAT εισόδους...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απέκτησα κι εγώ την Pro 40 αυτή τη βδομάδα, αλλά μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα με τον MIDI driver. Έχω συνδεμένο πάνω στο MIDI in της κάρτας ένα παλιό Roland XP50 και το δουλεύω και ως master keyboard, αλλά και οδηγώ ήχους του για ηχογράφηση στο Sonar. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα. Τι ακριβώς θέμα σου δημιουργεί;

Υπόψιν, υπάρχουν καινούργιοι drivers της κάρτας, επίσης υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση firmware. Με το καινούργιο software της Focusrite φορτωμένο (το παλιό Focusrite Saffire Pro40 Control έχει αντικατασταθεί από το Focusrite Saffire MixControl), βγαίνει ένα popup για νέα έκδοση firmware του μηχανήματος. Δοκίμασέ το, μπορεί να διορθωθεί.

 

Κατά τα άλλα, πρόκειται για ένα καταπληκτικό μηχάνημα κατ' εμέ.

Να έβρισκα και ένα φθηνό K2600RS να συνδέσω στις ADAT εισόδους...  8)

 

Ok η pro 40, τόσο καιρό καποιο αλλο driver μου εκανε ζημιές.

 

Τωρα audio + midi δουλεύουν απλά...τέλεια  8)

<a href="http://lucas.gr/">Sound and Artwork</a>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου