Προς το περιεχόμενο

Ποιό πετάλι Wah ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες!

Σκέφτομαι μεσα στα Χριστούγεννα να κάνω δώρο στον εαυτό μου ενα πετάλι wah-wah.

Λόγω όμως των άπειρων επιλογών,πριν πάρω με την κιθάρα στο χέρι τους δρόμους,ρωτάω μήπως έχετε κάτι να προτείνετε..;

Το wah το θέλω κυρίως για γκάζια (με νοιάζει να έχει καλή απόδοση σε συνδιασμό με delay ώστε να βγάζει αυτόν τον ψυχεδελικό ήχο π.χ. στα solo του Vai),αλλα παράλληλα να είναι και ψιλοχαμαιλέων...

Επομένως προς τα που οδεύω; Morley,Dunlop,Vox?

Show me the way!

 

Ευχαριστώ για την υπομονή!

Cu

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunlop- Crybaby From Hell και γενικα μονο Dunlop. Τα αλλα δεν μου λενε τιποτα, ειδικα τα Morley "κοβουν" πολυ ηχο και ειναι ψοφια και αβολα (για μενα παντα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τέτοιου είδους "αόριστες" ερωτήσεις, επισύρουν και αόριστες απαντήσεις...απλώς για να γεμίζουμε σελίδες. Δεν μας λές τι κιθάρα έχεις, ούτε τι ενισχυτή...Παράδειγμα του τι θέλω να πώ. Έχω ένα morley...στους μονούς φεντεροειδείς μαγνήτες ακούγεται πολύ ωραία, στην Gibson είναι για πέταμα...πάρε την κιθαρούλα σου και πήγαινε για δοκιμές. Αλιώς πάρε το πρώτο που αντέχει η τσέπη σου, δοκίμασέ το στο setup σου, και εάν δεν σου κάνει...νάναι καλά το Noiz, κάποιος θα το πάρει και εσύ θα πάρεις κάποιο άλλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια (γιατί τώρα το θυμήθηκα). Δοκίμασα το Jam Wah με την κιθάρα και τον ενισχυτή του Jam και μου φάνηκε τέλειο...στο setup μου θα έπαιζε το ίδιο καλά? Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunlop- Crybaby From Hell και γενικα μονο Dunlop. Τα αλλα δεν μου λενε τιποτα, ειδικα τα Morley "κοβουν" πολυ ηχο και ειναι ψοφια και αβολα (για μενα παντα)

 

Τα RMC και Fulltone τα έχεις δοκιμάσει?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε marathon έχεις απόλυτο δίκαιο...Έχω λοιπόν μια Squier Stratocaster (Made in Korea) και είναι Anniversary model για τα 50 χρόνια που γιόρταζε η fender (όταν την είχα αγοράσει...). Φοράει τους active μαγνήτες EMG SA (αυτους του David Gilmour).

 

Ο ενισχυτής είναι ενας Marshall AVT50X Tribute 50W (made in UK).

 

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

θελω να βαλω στο 3ο μου Petalboard ενα wah

εχω ενα που με μονταρισε telegun κ ενα vox στα αλλα μου δυο Petalboard

θα θελα να παρω dunlop Cry Baby(κλασικη αξια) κ τα χαζευα αυτες τις μερες κ επεσα πανω σε αυτο

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=273&pmh=products/p_and_e_detail

 

με βολευει που δεν εχει διακοπτη μπορω να πειραξω κ το Q (κ αυτο πολυ καλο)

εχει κ boost(αυτο εαν ειναι καλο γιατι το wah θα το χρησιμοποιω σε Lead σημεια οποτε θα πρεπει να βγαινω λιγο πιο μπροστα)

 

ολα καλα μεχρι εδω η απορια μου ομως ειναι αυτο το boost που εχει ποσο καλα δουλευει? μπουσταρει τοσο το σημα ωστε να βγαινω μπροστα οχι μονο σε ενταση αλλα κ σε "καλες" συχνοτητες? τα τελευταια χρονια εχω σε καθε σετ μου ενα Clean booster οποτε θα θελα αυτο το boost που εχει το πεταλι να "προσπαθησει να αντικαστισει" το Clean boost ωστε να μην χορευω κλακετες  ;D

ευχαριστω προκαταβολικα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου