Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικροφωνου για ηχογράφηση ηλεκτρικής απο ενισχυτη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εμενα ο συνδιασμος condenser (για ωραιες υψηλες συχνοτητες) & ribbon (για ογκο & Presence) εχει γινει ο αγαπημενος μου (δυναμικα mics εχω σταματησει πλεον να χρησιμοποιω για κιθαρες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εμενα ο συνδιασμος condenser (για ωραιες υψηλες συχνοτητες) & ribbon (για ογκο & Presence) εχει γινει ο αγαπημενος μου (δυναμικα mics εχω σταματησει πλεον να χρησιμοποιω για κιθαρες)

 

+1 στον υπερφανκ...ilike

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις συστημα ηχογραφησης που να  μπορει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να δινει στο ενα mic phantom power & στο αλλο οχι (τα ribbon χαλανε με το Phantom power) & επιτρεπει ταυτοχρονη εγγραφη 2 καναλιων ΝΑΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...υπαρχει κ το ribbon tis superlux το οποιο δουλευει ΜΕ phantom power...ara ακομα και το προβλημα της ευαισθησιας καποιων μικροφωνων ribbon υπο συνθηκες που καποιος εχει η δεν εχει και στα 2 inputs που μπορει να διαθετει phantom.....ξεπερνιεται ετσι... ;) ;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ενδιαφέρομαι για πυκνωτικό και κοιτούσα το m-audio luna μπορεί κάποιος να μου πει κάτι γι΄αυτό το μικρόφωνο???είναι καλό??θα άξιζε να το προτιμήσω σε σχέση με το Rode NT1 A?

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yπαρχει κ αλλη μια εταιρεια η οποια κατασκευαζει φθηνα καλα μικροφωνα ,η karma...ξερει κανεις ποιος (και...αν...) τα φερνει στην Ελλαδα??Εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτη την εταιρεια....βγαζει κ ribbon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω αυτό το θέμα, έχοντας διαβάσει ενδελεχώς αρκετά από τα θέματα που εμφανίζονται στο search, τα οποία δεν με οδήγησαν σε ασφαλή συμπεράσματα  :(

 

Κ ξεκινάω κατευθείαν: Shure SM57 ή κάποιο άλλο μικρόφωνο;

Το budget μου είναι περιορισμένο (μέχρι 150ε) και οι απαιτήσεις μου συνοψίζονται στο εξής: απλές ηχογραφήσεις κάποιων ιδεών ή jams πάνω σε backing tracks ακουστικής κ ηλεκτρικής κιθάρας.

Με ενδιαφέρει, να πάρω κάτι κλασικό κ δοκιμασμένο.

 

Ο ενισχυτής μου είναι ένας Peavey Royal 8 (με 8" μεγάφωνο)  ::)

 

Η αγορά κάρτας ήχου θα επακολουθήσει σε δεύτερο χρόνο όμως, οπότε ας περιοριστούμε στο μικρόφωνο για τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου