Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή πιατινιών


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πρέπει να με έχει πιάσει η όρεξη για μετατροπές πάλι.

Μετά τα τύμπανα  , λέω να βάλω χέρι σε ένα Paiste 402 16'' crash , και ενα σετακι Zildjian Avenis hi hats 14'' προπολεμικά.

 

Χωρις να έχω την παραμικρή εμπειρία , σκέφτομαι να τρυπήσω το crash σε διάφορα σημεία-με διάμετρο σαν ένα μπαλάκι του πινγκ-πονγκ-(κατι σαν τα Sabian o zones αν τα έχετε υπ όψιν. Φαντάζομαι ότι ο ήχος θα πάει προς china με μακρυτερο sustain , και θα γινει ακόμα ποιό bright. Αυτά πάντα τα λέω με πάσα επιφύλαψη ως προς το αποτέλεσμα.

 

Τα hi-hat σκέφτομαι να τρυπήσω το πανω hh πάλι σαν το crash.

Το κάτω hh σκεφτόμουν να το κάνω απο 14'' 10''.

 

Κάτι μου λέει ότι επειδή τα hi hats είναι βαριά πιάτα , άλλη επιλογή που σκέφτομαι είναι να τα έχω σαν δεύτερα hh στο σετ αλλά να τα κάνω mini hi hats.

 

Ξέρω οτι η λογική θα έλεγε να τα αφήσω όπως είναι αλλα....... υπάρχει δάθεση για πειραματισμό μιας και σιγά σιγά αναβαθμίζω τα πιατίνια.

 

Για πείτε τίποτα ρε παιδιά μπας και αρχίσω τα μαστορέματα μου.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι με τις τρύπες θα κόψεις sustain και θα "σβήνουν" πιο γρήγορα. Μπορεί να βγει ενδιαφέρον ήχος, αλλά δεν θα μάθεις αν δεν δοκιμάσεις.

Μια άλλη ιδέα θα ήταν να τα σφυρηλατήσεις τυχαία σε διάφορα σημεία, μέχρι να ακούσεις κάτι που σ' αρέσει.

Πάντως, προσωπικά τα Avedis δεν θα τα πείραζα. Το ότι είναι παλιά δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά, και ενδεχομένως έχουν και κάποια συλλεκτική αξία.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έστειλα κάποιο mail .δέν ξέρω αν ήρθε!

 

Οσον αφορά τις μετατροπές είχαν πέσει στά χέρια μου κάτι 15ρια προπολεμικά σαν τα δικά σου  Α Zildzian  και τα είχα κάνει 14ρια . Ετσι ήταν ελαφρώς καλύτερα αλλα επειδή τότε είχα κολλήσει με κάτι Paiste 602 sound edge πού επειδή ειναι  "κατσαρά " στο κάτω μέρος δέν εγκλωβίζουν τον αέρα και έχουν απίστευτα δυνατό ήχο στο κλείσιμό τους, αποφάσισα να κάνω κάτι παρόμοιο καί επειδή δέν μπορούσα να τα κατσαρώσω γιατί ενας φίλος που το δοκίμασε πρίν απο μένα τα κατέστρεψε (σπάνε ευκολα πρέπει να είναι 80-20) έκανα δύο μεγάλες τρύπες στο κάτω μέρος μέ διάμετρο περίπου 4cm η κάθε μια  για να φεύγει ο αέρας  όπως είχα δει σε κατι UFIP της εποχής....

Τελικά το αποτέλεσμα ήταν πολύ αμφίβολο, μάλλον έγιναν χειρότερα...

Εχασαν τον χαρακτήρα τους...

Οταν σταμάτησα να παίζω τύμπανα τα χάρισα σε ένα φιλο και δέν τα ξανάδα...

Τώρα που τα αναφέρεις μου έκανε κλικ, μήπως τα πουλάς? Εχω κάτι MEINL για δώσιμο που αντέχουν στις δοκιμές.

 

Το άλλο ζευγάρι που έσπασε το βάλαμε σε ένα ψευτοτόρνο και το κάναμε Splash!

 

Αλλαγές στον ήχο θα πάρεις μόνο άν τα σφυρηλατήσεις αλλα θέλει τέχνη..

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haris

Οσον αφορά τα avendis έχεις δίκιο όσον αφορά την αξία τους. Τουλαχιστον σας ήχος να φανταστείς ότι τώρα που γράφουμε στο στούντιο μας χρησιμοποιώ τα Paiste 402 και να πω την αλήθεια μου αρέσει ποιό πολύ ο ήχος τους , είναι ποιό bright ενω τα avedis παραείναι dark για τα γούστα μου(κάτι δεν μου κάθεται καλά ρε γμτ).

Το crash όμως θα το προχωρήσω με τις τρύπες που λέγαμε μιας και το να το σφυρηλατήσω μου κάθεται κομματάκι δύσκολο.

 

@nasokosm

φίλε μου δεν έλαβα κανένα mail αλλά να πω την αλήθεια δεν σκεφτόμουν να τα δώσω. Θα τα φυλάξω σε μια γωνιά και θα τα παραδώσω στον κανακάρη μου(μετά απο αρκετά χρόνια-ειναι 1 έτους-).

Θα πάω το crash για τρύπημα αρχιζοντας απο λίγες τρύπες και έχοντας το εκεί με το σταντ του θα τρυπαέι και εγώ θα βαράω μέχρι να ακουστεί κάτι ενδιαφέρον.

Το σφυρηλάτημα μάλλον το αφήνω για τους παπούληδες της Πόλης που ξέρουν τι κάνουν.

 

Και για να δούμε την διαφορά στο crash θα ηχογραφήσω το πριν  και το μετά.

Απο το νέο έτος θα ανεβάσω το ντοκουμέντο.

 

Μένω λοιπόν στο crash.

Αν υπάρχουν και άλλες ιδέες you are more than welcome.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εbay ή κανά stagg 14 crash ή hihat απλά θέλει να πειραματιστείς. Κανείς δεν ξέρει τι και πόσο καλό μπορεί να είναι το αποτέλεσμα. Απλα για να μην φας τις μπαγκέτες για πρωινό βάλε το crash από πάνω και βλέπεις αναλόγως. Λόγω του πειραματισμού έγραψα για φτηνό πιατίνι. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου