Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Audio Interface και Midi Clavie


Astroman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Earthlings!

 

Ενα ξαδερφάκι μου θέλει να αγοράσει ένα audio iface και του πρότεινα το ALESIS MultiMix 8 USB:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3104&products_id=4544

 

Υπάρχει όμως ένα θέμα...το audio interface θα το χρησιμοποιεί και σαν κάρτα ήχου μιας και δεν έχει κάποια αξιοπρεπή κάρτα (on board) και θέλει να χρησιμοποιεί ενα Midi Clavie της MAudio που έχει ήδη στην κατοχή του για VST plugins.

 

Με ρώτησε λοιπόν εάν θα μπορέσει με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσει το midi clavie μέσα απο το audio interface.

Δηλαδή να συνδέει το clavie με usb στον υπολογιστή και να χρησιμοποιεί για κάρτα ήχου απο το DAW το audio interface. 

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή να του προτείνουμε κάτι άλλο'?

 

Thanx!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα!!! Απλα θα ενωσει σε ενα usb το interface και σε ενα αλλο το midi κλαβιε???? Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν καταλαμβενω

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει με όλα τα audio interface.

Αν θέλει να πάει σε τέτοια λύση (κονσόλα-κάρτα) καλύτερα να πάρει το multimix 8 Firewire (40 κάτι ευρώ παραπάνω)

καθώς θα του δίνει περισσότερα inputs για ηχογράφηση και χαμηλότερο latency για να παίζει Real time τα VSTi με το κλαβιέ του.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Again!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Βασικά νόμιζα πως θα τον περιόριζε μόνο στην ηχογράφιση audio!

 

...όσο για το firewire θα του το προτείνω, αλλά δεν ξέρω εάν το υποστηρίζει το mobo του!

 

 

Thanx again!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δουλευει σαν καρτα ηχου...δηλ κουμπονεις μικροφωνο η κιθαρα πανω και ηχογραφεις...ΚΑΝΟΝΙΚΑ..τα υπολοιπα ειναι πραγματα που αμα διαθεσεις λεφτα τα περνεις..οπως μια προενισχυση...δεν ξερω αμα εχει το keyboads αυτο προενισχυση...αλλα κανεις δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,μαγκες.Ειμαι ο ξαδερφος του astroman για τον οποιο γινεται η κουβεντα.Αν και καθυστεριμενα μολις εγινα μελος στο noiz και ομολογω οτι εχω μεινει με το τι μπορεις να δεις και να μαθεις εδω.Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

Ειδατε τι ειναι να εχεις καλο σοι?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου