Προς το περιεχόμενο

θα επρεπε να τασταρει???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια partcaster rockinger body και fender mim neck 9.5 radius στην οποια το μανικι ερχετε πιο λιγο ψηλα απο το κανονικο.εστω και ετσι σηκοθηκαν τα βαγονακια αρκετα ψηλα και λιγο φαγομα του τακουνιου (βερνικι κυριος) απο το μανικι ειναι ικανοποιητικα.

 

τωρα ο προβληματισμος μου ειναι στο οτι ενω τα βαγωνακια ειναι αρκετα ψηλα (περιπου 2 χιλιοστα στο 21 τατσο) και το playbility της κιθαρας εικανοποιητικοτατο για strat,στις 2 κατω χορδες σι και μι μου ψιλοτασταρει χωρις ομως να μου κοβει νοτα (ή να βγαινει ενοχλητικα στον ενυσχητη στα σηκοματα) απο το 3 ως και το 10 ταστο και στις 2 χορδες

 

βεβαια ειναι η πρωτη μου στρατ και δεν ξερω ποσο φυσηκο ειναι αυτο σε ενα μνικι 9.5 radius μια και στο παρελθων ειχα μονο 12αρια με XJ frets

 

την περασμενη εβδομαδα την πηρα απο σεταρησμα και συζητοντας το θεμα μου ειπε ο τεχνηκος οτι δεν γινετε

κατι παραπανω και οτι με ενα rockinger συγουρα θα ηταν καλητερα!!!!!

 

οποτε παω για ενα μανικι rockinger που βρεικα απο συνφορουμιτη στα μετρα μου?????

 

η να το θεορησω φυσηκο-αδιαφορ αφου δεν βγενει στον ενυσχητη???

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το μπράτσο είναι βαλμένο και ξυμένο σωστά και οι χορδές ακολουθούν το radius του μπράτσου και τα τάστα σου είναι κομπλέ

τότε σήκωσε λίγο ακόμα τα βαγονάκια ή άστο ως έχει απ τη στιγμή που παίζεις ok και δεν σ ενοχλεί στον ήχο γιατί να ασχοληθείς ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένας χρυσός κανόνας, είναι το σώμα και το μπράτσο να έρχονται από την ίδια πηγή, αν γίνεται. Όπως είδες, η εμπειρία δείχνει ότι κάποια "επέμβαση" χρειάζεται για να ταιριάξουν σωστά.

 

Τώρα για το ταστάρισμα, έλεγξε αν δεν το έχεις κάνει, το relief του μπράτσου. Αν είναι εντάξει, τότε δες και το nut (αν και δεν νομίζω). Τέλος, αν παίζεις με 9άρες χορδές το πρόβλημα θα είναι πιο έντονο.

 

Πάντως με σωστό στήσιμο, π.χ. δουλειά στα τάστα που 99% χρειάζεται, ένα 9,5άρι μπράτσο μπορεί να έχει πολύ χαμηλό action και μεγάλα περιθώρια για bends. Με την γλώσσα των αριθμών, 1.6-1,7mm action στη Μι καντίνι, στο 12ο τάστο και δυνατότητα να κάνεις bends 2 full steps οπουδήποτε στην ταστιέρα, δεν είναι καθόλου εκτός πραγματικότητας.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το συγκεκριμενο προβλημα με εχει ταλαιπωρησει παρα πολυ κατεληξα οτι αμα μπορεις να παιξεις και να μην εχεις σοβαρο προβλημα με τον ηχο.. καλυτερα να τασταρει παρα οι χορδες να ειναι στο θεο.. τις ειχα στο θεο και αναγκαστηκα να τις κατεβασω γτ δεν γινοταν να παιξω φυσιολογικα σαν κιθαριστας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με 9αρες παιζω αν και θα ριξω μια ματια για το 1.6-1,7mm action στη Μι καντίνι, στο 12ο τάστο που λες TGL και θα επανελθω αλλα ναι καλητερα θα ηταν αν ειναι σωμα και μανικι απο την ιδια πηγη αν και ισως καποιοι να διαφωνησουν,νωμιζω οτι θα το παρω το rockinger το μανικι που βρηκα εστω και για καβαντζα!!!! ;D ;D

 

παντος απο την φυση της σαν κιθαρα η στρατ εχει αρκετο action ετσι??? ::)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με 9αρες παιζω αν και θα ριξω μια ματια για το 1.6-1,7mm action στη Μι καντίνι, στο 12ο τάστο που λες TGL και θα επανελθω αλλα ναι καλητερα θα ηταν αν ειναι σωμα και μανικι απο την ιδια πηγη αν και ισως καποιοι να διαφωνησουν,νωμιζω οτι θα το παρω το rockinger το μανικι που βρηκα εστω και για καβαντζα!!!! ;D ;D

 

παντος απο την φυση της σαν κιθαρα η στρατ εχει αρκετο action ετσι??? ::)

 

Πρόσεξε, το action που είπα ισχύει αν το nut είναι κομμένο τέλεια! Αλλιώς, βάλε ένα capo στο πρώτο τάστο, και τσεκάρισε στο 17ο τάστο.

 

Όχι, 4/64" στο 12ο τάστο, ΔΕΝ είναι ψηλό action. Ουσιαστικά, αν ήταν πιο λίγο, μάλλον θα είχες πρόβλημα στα bends, στο να "πιάσεις" τη χορδή σωστά, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το συγκεκριμενο προβλημα με εχει ταλαιπωρησει παρα πολυ κατεληξα οτι αμα μπορεις να παιξεις και να μην εχεις σοβαρο προβλημα με τον ηχο.. καλυτερα να τασταρει παρα οι χορδες να ειναι στο θεο.. τις ειχα στο θεο και αναγκαστηκα να τις κατεβασω γτ δεν γινοταν να παιξω φυσιολογικα σαν κιθαριστας ..

 

καλα αυτο και αν δε μου περασε απ΄'το μυαλο!!

 

any way σιγουρα θα δωκημαστει το νεο μανικι και αν δεν δω διαφωρα δεν θα το αλλαξω απλα θα το κρατησω για να υπαρχει ισως και για καμια νεα partcaster που εχω κατα νου με H/H φαση.βλεποντας και κανοντας

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου