Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα, σκάει το nickel απο τα στεφάνια


johnny_dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια, έχω το σέτ μου σένα κλασικό χώρο για πρόβες (όχι στούντιο) το οποίο είναι σε όροφο.Βρίσκεται εκεί γύρω στους 3 με 4 μήνες.Περίπου πριν κανά δύο μήνες παρατήρησα μικρά στίγματα πάνω στα στεφάνια κ ειδικότερα πιο πολλά στου ταμπούρου.Νόμιζα πως είναι βρωμιά η κάτι σαν λεκές , όμως γρήγορα κατάλαβα πως το στεφάνι πετάει το νίκελ. Ειχα τα τύμπανα σε άλλο χώρο πριν και για αρκετό καιρό χωρίς να παρουσιαστεί ποτέ τέτοιο πρόβλημα.Δεν είναι παλιά , τα έχω γύρω στα 4 χρόνια , ενδεικτικά το μοντέλο tama starclassic performer(αποκλείοντας έτσι το ότι μπορεί να φταίει το θέμα της κακής ποιότητας των τυμπάνων).Αυτό που λογικά φταίει είναι η υγρασία η δν ξέρω.....help!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασία λογικά θα δημιουργούσε πρώτα στίγματα μαυρα και μετά στα ίδια σημεία εστίες σκουριάς. Αυτό γίνεται ή ξεφλουδίζει το νίκελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ακριβώς το περιγράφεις στίγματα κ μετά εστίες σκουριάς...βασικά για τα ξύλα φοβάμαι πιο πολύ...ειναί αρκετά σοβαρός λόγος για να αλλάξω χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=361432d6676fae0728e7960df5b58ad1&sw=hoop

Αρχιζουν απο 10 ευρω,μπορεις και απο drumstore να παραγγειλεις.Η οποιοδηποτε αλλο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ λεπτό σύρμα κουζίνας που δεν χαράσει(το γράφουν στις συσκευασίες) και με τρίψιμο με μπράσσο φεύγουν εκτός εαν είναι βαθιά η δάβρωση. Ειδάλλως αντικατάσταση όπως λέει ό φίλος από πάνω. Εαν ο χώρος έχει πολύ υγρασία πάρε συσκευή που καρακρατά την υγρασία. Υπάρχει σχετικό θέμα στον τομέα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα τρίψεις με το σύρμα πέρνα τα με αντισκωριακό με ένα πανί απο πάνω να φύγει η σκουριά. Αν δν γίνει τπτ αντικατέστησε τα. Όμως κοίτα το θέμα με την υγρασία στο χώρο σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Λογικά είναι επιφανειακή σκουριά και θα φύγει. Η επικάλυψη είναι χρώμιο - και όχι νίκελ -που δεν διαβρώνεται βαθιά τόσο εύκολα.

Το βασικό είναι να διαπιστώσεις αν υπάρχει όντως υπερβολική υγρασία στο χώρο, που αν ισχύει θα έχεις κι άλλα προβλήματα μακροπρόθεσμα, και στα ξύλα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου