Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μπάσο και μου είπαν οτι πρέπει να πάρω μπάσο που να παίζετε με τα δάχτυλα και οχι με πένα, καθότι θέλω να παίζω ελληνικά και ρόκ. Λόγω του οτι δεν τον πολυ εμπιστεύομαι αυτον που μου το είπε, μπορεί να μου πει κάποιος αν αληθεύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου κούρο

 

Καταρχήν όλα τα μπάσσα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για τους δύο τρόπους παιξίματος (πένα δάκτυλα).Αυτό που ίσως πρέπει να αλλάξει έιναι το μέγεθος των χορδών (τουλάχιστον για κάποιον αρχάριο) και για δάκτυλα να χρησιμοποιήσει 42αρες για ευκολία.Αντίστοιχα πρέπει να γίνει και διαφορετικό setup στο όργανο.

 

Προσωπική γνώμη για αγορά μπάσσου.Το g&l tibute l2000

είναι απίστευτο όργανο και ακούγεται απιστευτα απίστευτα απίστευτα.Η σχέση δε τιμής απόδοσης είναι απίστευτη κάνει γύρω στα 800 και ακούγεται αντίστοιχα καλά με όργανα με 1800 ευρώ.Μειονέκτημα η χαμηλή μεταπωλητική αξία μιας και ο κόσμος δεν ξέρει την εταιρία αλλά σιγά μην το πουλήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου analog.... :)

 

800 είναι πολλά για μενα αυτη την στιγμή. Σκέφτομαι για αρχή να πάρω κάτι φθηνό και αργότερα βλέπω. Είδα στου

Thomann κατι προσφορές που έχει σε set και λέω να πάρω κάτι τέτοιο. π.χ. http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=2&SUCHBEGRIFF=bass+set&x=14&y=6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καθόλου άποψη για αυτά τα μηχανήματα.Α! σε αυτή την κατήγορία ίσως αξίζουν κάποια yamaha είχα παίξει ένα και ήταν αρκετά αξιοπρεπές αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό ρίξε μια ματιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oλα τα μπάσα παίζονται & με πενα & με δάκτυλα :wink:

ξεκινα με κατι φθηνο να δεις αν σου παει το οργανο & μετα συνεχίζεις με κατι καλύτερο.

στην αρχη βαλε 40αρες χορδες & αργοτερα ανεβαζεις σε 45αρες για καλύτερο ηχο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν αποπροσανατολίζω λίγο τη συζήτηση :lol: αλλά επειδή ακούστηκαν και οι δυο απόψεις, τελικά το μπάσο παίζεται μόνο με δάχτυλα ή και με πένα? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα δαχτυλα απλα εχεις περισσοτερο ογγο και πιο γεματο ηχο..με την πενα πιο πολυ ατακα.το μπασο παιζετε κ με τα δυο.εξαρτατε απο το τι ηχο θελεισ καθε φορα κ το τι παιζεις κ εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσο παίζεται μόνο με δάκτυλα. Μπάσο με πένα παίζουν οι συμπαθείς κατά τα άλλα δεκαπεντάχρονοι μεταλλάδες.

 

ναι σιγουρα 8O 15χρονοι μεταλλαδες οπως ο STING,BERNARD EDWARDS,KAROL KING,PAUL MC CARTNEY,PAUL SIMENON,MARK DIRNT,ROGER GLOVER,ROGER WATERS,FLEA (στον τελευταιο δισκο),& το 70% του συγχρονου rock....

 

γενικα το ηλεκτρικο μπασο ξεκινησε να παίζεται ΜΟΝΟ με πενα (για αυτο αλλωστε ολο το 50'ς rock n roll & η soul εχουν "πενατα" παιξιματα) & σιγα-σιγα στα μεσα των 60'ς (με την εφευρεση των roundwound xoρδων) "μπηκε" & η τεχνικη με τα δακτυλα.

 

και τα δυο ειναι ωραια & χρησιμα & εχουν εντελως διαφορετικο ηχο,ενας πραγματικος μπασιστας πρεπει να ξερει να παιζει ΚΑΙ με τα δυο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_mb222t_prodinfo.html?sn=28cd66a76e0739cbfe15ccf171145b52

εγω πηρα αυτο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα λεφτα που εδωσα

(λεφτα... :D )

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου