Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν κύριοι, αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο μπάσσο.

Για όσουν δεν θυμούνται, προ μηνών, τον Ιούλιο είχα αγοράσει το IBANEZ SR300DX. Έπεσα με τα μούτρα στην θεωρία και πράξη και μπορώ να πω οτι επιτέλους παίζω. (Αφού μου έκαναν και πρόταση να παίξω σε μαγαζί, αλλα δεν γουστάρω γιατί παίζουν λαϊκά και νησιώτικα.)

 

Εχω σκοπό να θυσιάσω 1.500-2.000 ευρώπουλα για ενα αξιοπρεπές όργανο.

 

Έπαιξα με ενα fender πριν λιγο καιρό, δεν θυμάμαι μοντέλο, και έπαθα τραμπάκουλο!

 

"Ακούω" προτάσεις........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα χρηματα που διαθετεις ειναι παρα πολλα οποτε οι επιλογες σου ειναι παρα πολλες δηλ. οι εξης 3 :lol:

 

1.FENDER JAZZ BASS

2.FENDER PRECISSION

3.MUSIC MAN STINGRAY

 

ολα τα αλλα μπασα ειναι χαμενος χρονος & κοπος κατα την ταπεινη μου γνωμη... :lol:

 

χτυπα ενα καλο version απο τα παραπανω (4χορδο φυσικα!) & ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ

 

υγ.με τα λεφτα αυτα μπορεις να αγορασεις & καποιο vintage οργανο (69-75) που θα αποδειχτει αργοτερα & καταπληκτικη επενδυση,οποτε μη το ψαχνεις & πολυ TRIA μπασα υπαρχουν (αν εισαι ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ βεβαια & οχι σολιστας :lol: ) τα 3 παραπανω αναφερομενα.Τα κανουν ολα & συμφερουν :wink:

 

παντως αν δεν θες να τα σκασεις χοντρα με καμμια 600αρα χτυπα απο τον Θωμα την FENDER HIGHWAY version των 2 αυτων μοντελλων η την sub version του ΜΜ,ειναι φανταστικες!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(lurking off)

 

Είναι δύσκολο να προτείνω κάτι χώρις λίγο περισσότερες λεπτομέρειες για το στυλ, τον ήχο και το playbility του οργάνου που ψάχνεις... Σίγουρα καλό είναι να παίξεις με όσα περισσότερα όργανα μπορείς εώς ότου καταλήξεις τουλάχιστον στο ποιο "κάθεται" καλύτερα στον τρόπο που παίζεις.

 

 

Όπως εχει πει και ο Victor Wooten, καλό όργανο είναι το "διάφανο" όργανο που δεν στέκεται σαν εμπόδιο ενδιάμεσα από εσένα και αυτά που θέλεις να εκφράσεις...

 

 

Γενικά πάντως σε αυτά τα χρήματα έχεις άπειρες επιλογές από "vintage" ύφους όργανα (Fender Jazz, Sadowsky Metro, Lakland Skyline κλπ) εώς μοντέρνου "πριμάτου" ήχου για ρυθμικό παίξιμο (Odyssey του Ιωαννίδη, Marleux, Fender Victor Bailey Jazz, Musicman, Warwick και πολλά άλλα).

 

 

 

Περί 5χορδων, 6χορδων και πως μόνο όσοι παίζουν με Fender Jazz & Precision είναι πραγματικοί μπασσίστες, πιστεύω ότι εμπίπτουν στην σφαίρα του χιουμορ! Με χαρά θα το συζητούσα σε άλλο thread!

 

 

 

Περιμένω περισσότερες λεπτομέρεις φίλε kourosava για να μπορέσω να σου κάνω συγκεκριμένες προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx.

Τον άλλο μηνα θα ανέβω Αθήνα για κατι δουλειές και επι την ευκαιρία να αγοράσω και το μπάσσο. Βασικα, θέλω να τα δοκιμάσω πρώτα.

Πές μου κανένα μαγαζί όπου μπορώ να τα κάνω ένα test drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα περισσοτερα μαγαζια στην Αθηνα θα βρεις "ικανες" συλλογες μπασων.

Ξεκινα απο Καγμακη,Διαμαντοπουλο,Ζοζεφ για Fender & Music Man (κοιτα ομως και τα μεταχειρισμενα στην ΧΕ μερικες φορες εχει πραγματικα τεφαρικια σε JB & P bass)

 

Περί 5χορδων, 6χορδων και πως μόνο όσοι παίζουν με Fender Jazz & Precision είναι πραγματικοί μπασσίστες, πιστεύω ότι εμπίπτουν στην σφαίρα του χιουμορ! Με χαρά θα το συζητούσα σε άλλο thread

 

τι!!??υπαρχουν και 6χορδα :?: :lol: πω,πω δεν μπερδευεστε ρε παιδια :!: :?: :lol:

ενταξει συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ & οσοι παιζουν με MUSIC MAN ειναι πραγματικοι μπασιστες!!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπή μεταχειρισμένα υπάρχουν καμιά φορά και στο Jimmy's Rock Stuff στην Χαρ. Τρικούπη κοντά στον Ζοζέφ

 

 

τι!!??υπαρχουν και 6χορδα :?: :lol: πω,πω δεν μπερδευεστε ρε παιδια :!: :?: :lol:

ενταξει συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ & οσοι παιζουν με MUSIC MAN ειναι πραγματικοι μπασιστες!!! :lol: :lol:

 

 

:lol: Και που να δεις τελευταία που είναι της μόδας τα 7, 8, 9χορδα (non-doubled) 8O !!! Στο τελευταίο CD της Vanessa Williams (φωνάρα με ωραίο... εξώφυλλο :wink: ) παίζει ο Al Caldwell (sp?) με 11χορδο MIDI τέρας!

 

 

Πάντως είπαμε εμείς οι μπασσίστες πως από τη στιγμή που δεν μπερδεύονται οι κιθαρίστες με τις 6 χορδές, τι στο καλό... εύκολο θα είναι :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το SUPERFUNK ότι οι επιλογές σου είναι 3, αλλά αυτά αρέσουν σε μένα (και το SUPERFUNK :) ). Μιας και θα κατέβεις βόλτα στα μαγαζιά θα έλεγα να κάνεις το εξής: Ψάξε στο internet μοντέλα όσο το δυνατόν περισσότερων εταιριών σε αυτά τα λεφτά και πέρνα να τα κάνεις test drive.

 

Επίσης έχεις ξεκαθαρίσει τις ανάγκες σου για ήχο και παίξιμο (τεχνικά)? Τί ακριβώς είναι αυτό που ψάχνεις δηλαδή. Το Ibanez σου σ'άρεσε ή θα το πετάξεις στο τζάκι? Θα σκεφτόσουν κάτι ιδιαίτερο (περισσότερες χορδές, unique features, άταστο κλπ.). Πες μας κάτι παραπάνω.... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχεις ξεκαθαρίσει τις ανάγκες σου για ήχο και παίξιμο (τεχνικά)? Τί ακριβώς είναι αυτό που ψάχνεις δηλαδή. Το Ibanez σου σ'άρεσε ή θα το πετάξεις στο τζάκι? Θα σκεφτόσουν κάτι ιδιαίτερο (περισσότερες χορδές' date=' unique features, άταστο κλπ.). Πες μας κάτι παραπάνω.... :wink:[/quote']

 

O ήχος που ζητάω, θα προσπαθήσω να το πω με λόγια, ... θέλω να είναι καθαρός και μαλακός.

Το Ibanez δεν πρόκειται να το πετάξω σε κάποιο τζάκι η σε κάποια γωνιά. Είναι οτι πρέπει για εξάσκηση και για πρόβες.

Παραπάνω χορδές, άταστα και διαστημικά πράγματα δεν θέλω.

Με λίγα λόγια θέλω να παίζω λίγα, σωστά και καθαρά. Μην ξεχνάς οτι είμαι αρχάριος ακόμα και έχω πολύυυυυυυ δρόμο ακόμα. Αργότερα που θα αναπτύξω την τεχνική μου ίσως αρχίσω να βλέπω παραπέρα....σε πιο πολλές χορδές κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει δεύτερη σκέψη όταν στο μυαλό έρχετε η λέξη μπάσο:

110-52-10-05.jpg

Όλα τ'άλλα είναι γαρνητούρες! :wink:

Music man sting ray, με 3eq οπωσδήποτε και maple neck 2 φορές οπωσδήποτε. Μπές στο παρακάτω site και κάντο όπως σου αρέσει http://www.ernieball.com/mmonline/build/build_stingray.php Βέβαια λίγο δύσκολα θα το βρείς όπως το θές ετοιμοπαράδοτο, αλλά μπορεί να σταθείς και τυχερός, όπως κι εγώ, με λίγο ψάξημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχεις ξεκαθαρίσει τις ανάγκες σου για ήχο και παίξιμο (τεχνικά)? Τί ακριβώς είναι αυτό που ψάχνεις δηλαδή. Το Ibanez σου σ'άρεσε ή θα το πετάξεις στο τζάκι? Θα σκεφτόσουν κάτι ιδιαίτερο (περισσότερες χορδές' date=' unique features, άταστο κλπ.). Πες μας κάτι παραπάνω.... :wink:[/quote']

 

O ήχος που ζητάω, θα προσπαθήσω να το πω με λόγια, ... θέλω να είναι καθαρός και μαλακός.

Το Ibanez δεν πρόκειται να το πετάξω σε κάποιο τζάκι η σε κάποια γωνιά. Είναι οτι πρέπει για εξάσκηση και για πρόβες.

Παραπάνω χορδές, άταστα και διαστημικά πράγματα δεν θέλω.

Με λίγα λόγια θέλω να παίζω λίγα, σωστά και καθαρά. Μην ξεχνάς οτι είμαι αρχάριος ακόμα και έχω πολύυυυυυυ δρόμο ακόμα. Αργότερα που θα αναπτύξω την τεχνική μου ίσως αρχίσω να βλέπω παραπέρα....σε πιο πολλές χορδές κ.τ.λ.

 

τοτε ακολουθησε ΑΚΡΙΒΩΣ την συμβουλη μου ειλικρινα στο λεω υστερα απο χρονια στα ...στουντιο & τα παλκα (πως λεμε χρονια στα..καραβια :lol: ) οι σοβαρες επιλογες ειναι ΜΟΝΟ αυτες (σε ολα τα αλλα...κατι..λειπει η κατι δεν ..παει καλα...)

 

για να στο πω και ..αγγλιστι...μονο οι 3 παραπανω επιλογες REALLY CUT THE MUSTARD...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου