Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

ναι σιγουρα 8O 15χρονοι μεταλλαδες οπως ο STING' date='BERNARD EDWARDS,KAROL KING,PAUL MC CARTNEY,PAUL SIMENON,MARK DIRNT,ROGER GLOVER,ROGER WATERS,FLEA (στον τελευταιο δισκο),& το 70% του συγχρονου rock....

 

γενικα το ηλεκτρικο μπασο ξεκινησε να παίζεται ΜΟΝΟ με πενα (για αυτο αλλωστε ολο το 50'ς rock n roll & η soul εχουν "πενατα" παιξιματα) & σιγα-σιγα στα μεσα των 60'ς (με την εφευρεση των roundwound xoρδων) "μπηκε" & η τεχνικη με τα δακτυλα.

 

και τα δυο ειναι ωραια & χρησιμα & εχουν εντελως διαφορετικο ηχο,ενας πραγματικος μπασιστας πρεπει να ξερει να παιζει ΚΑΙ με τα δυο :wink:[/quote']

 

 

Έλα τώρα SUPERFUNK! Είναι δυνατόν να ισχύουν αυτά που λες;

 

Το μπάσο ξεκίνησε να παίζεται με πένα; Mercy!!! Τα 50's rock roll παίζονται με πένα; Τα 50's rock roll παίζονται με κόντρα μπάσο. (Όταν βγήκαν)

Και μιλάμε για μπασίστες μπασίστες. Όχι για τον Paul McCartney ή για μπασίστες που κάποιος στο γκρούπ έπρεπε να παίξει μπάσο και ο κλήρος έπιασε σε αυτούς, όπως οι περισσότεροι που αναφέρεις.

 

Η soul έχει πενάτα πεξίματα; Θα μας δείρουν!

 

Btw πάρε μια φωτογραφία του BERNARD EDWARDS τη στιγμή που διαλέγει με τι πένα θα παίξει:

 

nard96.jpg

 

Για να καταλήγουμε το παίξιμο με πένα σημαίνει μειωμένη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του μπάσου και έλλειψη τεχνικής.

Κοίτα να δεις: Υπάρχουν ντραμίστες που παίζουν κουνώντας όλο το βραχίονα. Αυτό δε σημαίνει τα ντραμς παίζονται έτσι. Υπάρχουν κιθαρίστες που κατεβάζουν την κιθάρα κάτω κάτω και παίζουν. Επειδή αυτοί παίζουν έτσι δε σημαίνει ότι παίζουν και σωστά.

 

Η παρακάτω φωτογραφία δείχνει τι εννοώ. (Έχει πρώτο πλάνο και έναν από τους μπασίστες που αναφέρεις.)

 

mark0014.jpg

 

Για να απαντήσω σε σένα λοιπόν αλλά και στο φίλο kourosava, που ξεκίνησε την κουβέντα, ένας πραγματικός μπασίστας πρέπει να ξέρει να παίζει με τα δάκτυλα. Και τα πιο τεχνικό παίξιμο, με τις περισσότερες δυνατότητες γίνεται με τα δάκτυλα. Kαι το μπάσο, και σα μετεξέλιξη του κόντρα μπάσου, είναι φτιαγμένο για να παίζεται με τα δάκτυλα. Το ότι πολλοί μπασίστες εφαρμόζουν την τεχνική παιξίματος με πένα δε σημαίνει τίποτα. Κατά τεκμήριο είναι το πιο άτεχνο παίξιμο. Και αυτή τη γνώμη έχω και για τους μπασίστες που ανέφερες ως παράδειγμα, εξαιρουμένου βέβαια του μακαρίτη της πρώτης φωτό, όπου προφανώς κάνεις λάθος.

 

Φιλικά (και μόνο)

 

Δημήτρης

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αν και ειμαι ασχετος με το θεμα σε οσες συναυλιες jazz/fusion εχω παει και εχω δει και live αλλα και απο dvd κτλ(και εχω παρακολουθηση πολυ πραμα..)..,δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑ μπασιστα να παιζει με πενα..δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο απλα λεω τι βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσο παίζεται μόνο με δάκτυλα. Μπάσο με πένα παίζουν οι συμπαθείς κατά τα άλλα δεκαπεντάχρονοι μεταλλάδες.

 

ναι σιγουρα 8O 15χρονοι μεταλλαδες οπως ο STING' date='BERNARD EDWARDS,KAROL KING,PAUL MC CARTNEY,PAUL SIMENON,MARK DIRNT,ROGER GLOVER,ROGER WATERS,FLEA (στον τελευταιο δισκο),& το 70% του συγχρονου rock....

 

γενικα το ηλεκτρικο μπασο ξεκινησε να παίζεται ΜΟΝΟ με πενα (για αυτο αλλωστε ολο το 50'ς rock n roll & η soul εχουν "πενατα" παιξιματα) & σιγα-σιγα στα μεσα των 60'ς (με την εφευρεση των roundwound xoρδων) "μπηκε" & η τεχνικη με τα δακτυλα.

 

και τα δυο ειναι ωραια & χρησιμα & εχουν εντελως διαφορετικο ηχο,ενας πραγματικος μπασιστας πρεπει να ξερει να παιζει ΚΑΙ με τα δυο :wink:[/quote']

 

+1.000.000.000

 

 

kourosava...

Μπορεις να παρεις κατι πολυ φτηνο και σχετικα καλο, οπως http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-176923.html

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wasted_sunsets:

 

Διακρινω μια "κολλημενη" φιλοσοφια (απο μερους σου) ως προς το θεμα που εξελισεται!!!

 

Γιατι??? Προφανος δε σε ξερω καθολου, αλλα μου δεινεις την εντυπωση καποιου που εχει (ξεκινησε) λιγο καιρο πριν να ακουει "τεχνικη" μουσικη οπως jazz, soul, progressive κτλ. και εχει πειστει οτι ειναι το ανωτερο σκαλοπατι και ολα τα αλλα ειναι μ@#$%ιες!!!!!

 

ΔΕΝ πρεπει να εισαι προκατελημενος με οτιδηποτε!!!! (αν δεν εχεις δικη σου εμπειρια)ακομα και εκτος μουσικης...

 

φιλικα και μονο.... 8) 8) :lol: :lol: :roll: :roll:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα ρε Wasted μη κολας!(& ο Bernard παιζει,η μαλλον επαιζε ο μακαριτης ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ με πενα (τον εχω δει 5 φορες ζωντανα!!)

 

Στο 50% σχεδον των σοουλ δισκων στα 60'ς μπασο επαιζε η CAROL KAYE μονο με πενα & φλατ χορδες!!(η οποια κατα τη γνωμη μου μαζι με 3-4 αλλους ειναι η κορυφαια μπασιστρια ολων των εποχών....)

 

http://www.carolkaye.com/

 

Στο αλλο 50% ...επαιζει ο James Jamerson

γνωστος και ως ο ΘΕΟΣ του μπάσου (& αυτος ΜΟΝΟ με πενα...)

 

επισης για τα 50'ς αναφερομουν σε οσους μπασιστες πρωτοαρχιζαν να χρησιμοποιουν το ηλεκτρικο μπασο...οχι για τους "ορθιους"... :roll:

ΚΑΙ τα 2 παιξιματα ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ (παιξε εσυ πανκ ή στακατο ροκ με τα δαχτυλα & γράψε μου...)

Τα παντα εξαρτωνται απο το κομματι,αλλα κομματια θελουν στακατο παιξιμο με αττακα και αλλα βαθυ κλασσικο ήχο..

Εκτος & αν θεωρεις μπάσο μονο το σλάπ & τα σκυλοφιουζιον σολα... :lol:

& να με συγχωρει η χαρη σου αλλα ο ROGER WATERS & o STING ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ μπασίστες...μη τρελλαθουμε κι ολας...

 

p.s η 2η φωτο σου ειναι λαθος αυτος ειναι ο Mark Hopus & oxi o Mark Dirnt

 

να μια φωτο απο το φιλαρακι μου (τον οποιο επειδη γνωριζω προσωπικα μπορω να σου διαβεβαιωσω οτι παιζει ...παπαδες με τα δακτυλα αλλα επειδη η μουσικη που παιζει το ΕΠΙΒΑΛΕΙ με το γκρουπ του παιζει με πενα...)

 

photo3.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wasted sunsets μου θυμίζεις τα εφηβικά μας χρόνια με τις απόψεις σου.

η κιθάρα παίζετε με δάχτυλα η με πένα??

κάποιοι λένε πως η ηλεκτρική παίζετε με πένα, η κλασσική με δάχτυλα και η ακουστική και με τα δυο.

ποιος μπορεί να περιορίσει τα όργανα και να βάζει κανόνες και νόμους?

πλέον έχουν γίνει τα πάντα και όλα έχουν δικό τους ηχόχρωμα..

όντως μπάσο με πένα ξεκίνησαν να παίζουν αποτυχημένοι κιθαρίστες της punk αλλά πλέον εχει καθιερωθεί και αυτό το παίξιμο διότι έχει δικό του χαρακτήρα και ταιριάζει καλύτερα σε κάποια είδη μουσικής..

Υ.Γ 1) δεν θα μπορούσα να ακούσω guns'n'roses παιγμένα με δάχτυλα..

2) και ο roger waters (pink floyd) με πένα έπαιζε καθώς και ο session που είχαν μέχρι πρότινος

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

φανταζεσαι ο μπασόσαυρος ΜΑΝΙ να επαιζε το Rickenbacker του (ισως το μονο μπασο που υποχρεωτικα πρεπει να παιζεται με πενα :lol: ) με τα δακτυλα στους Primal Scream?

H ο αλλος μπασισταρας των Stranglers με τον εκπληκτικο πενάτο ήχο του που απλά ΔΕΝ μπορει να βγει με τα δάκτυλα.

Ειναι καθαρα θεμα μουσικης..αν παίζεις βρετανικη ποπ ή πανκ θα πρεπει να παίξεις με πένα για αυθεντικο ηχο, αν παιζεις με τους Mahavisnu Orchestra εννοειται οτι θα παιξεις με τα δακτυλα...

 

παντως αυτο το κόλλημα με τα ..δακτυλα ειναι ακομα ενα αποκλειστικο κολλημα των ελληνων μπασιστων...τι εχω τραβηξει κατα τη διαρκεια ηχογραφησεων για να τους ξεκολλησω & να παιξουν με πενα εκει που απαιτειται δεν περιγράφεται,ουτε να τους ζητουσα να φορεσουν μινι φουστα & τακουνια δεν θα εκαναν τετοιο θεμα... :lol:

 

(ισως ομως και να φταίνε τα....ωδεία.. :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok παιδιά, δε θα το συνεχίσω άλλο ούτε θέλω να σας επιβάλλω τις απόψεις μου. Προσωπικές μου εκτιμήσεις είναι αυτές, δεν είναι υποχρεωτικό να τις δεχθείτε. Νομίζω όμως ότι είναι γενικότερης αποδοχής, τουλάχιστον με όσους μπασίστες έχω συναναστραφεί μέχρι τώρα, και με όσους μου έδειξαν πως παίζεται το όργανο.

 

I believe I made my point.

 

Κατά τα άλλα φιλία πάνω από όλα, και τα κολλήματα για τους κολλημένους μόνο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχη βαλε 40αρες χορδες & αργοτερα ανεβαζεις σε 45αρες για καλύτερο ηχο...

 

Επειδή θα τα πάρω ολα απο τον <<Θωμά-ν>>, μπορείς να μου βρείς τις 40αρες να τις παραγγείλω?

 

(Βρήκα τελικά ποιό μπάσο θα πάρω)

http://www.thomann.de/thoiw2_thomann_bassset_b15_prodinfo.html?sn=28cd66a76e0739cbfe15ccf171145b52

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου