Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες! 

 

Θα ήθελα τις τετραπέρατες γνώσεις σας παρακαλώ στο να με βοηθήσετε να αγοράσω μια ηλεκτροακουστική κιθάρα! 

 

Να πω 2-3 πράγματα, καταρχήν μαθαίνω ηλεκτρική κιθάρα, κυρίως rock / blues,  έχω μια fender player series stratocaster που αυτό είναι το main και το μόνο οργανο μου. Υπήρχαν όμως οι φορές που απλα ήθελα να πιάσω μια ακουστική και να παίξω εκεί κάποιο κομμάτι, Ελληνικό π.χ. που μου αρέσουν αρκετά παλιά κυρίως κομμάτια, όπως επίσης και οι φορές που ερχόταν σπίτι μου κανενα φιλαράκι κιθαρίστας και λέγαμε "ε ρε να είχαμε μια ακόμα κιθαρούλα τώρα να παίζαμε μαζί!

 

Έτσι λοιπόν πήρα μια Yamaha F310 με λιγο κατι παραπάνω απο 120 ευρώ και έτσι όπως την πήρα την πούλησα, δεν ξέρω εαν φταίει που έχω συνηθήσει στην ηλεκτρική μου που είναι όργανο άλλης κατηγορίας τιμής, αλλα ενώ ο ήχος της μου φαινόταν ΟΚ, το παίξιμο ηταν σχεδόν "αποκρουστικό" σαν να σου έλεγε άσε με ήσυχη στο stand μου για ομορφιά. Οταν ακουμπούσε η χορδή στο τάστο ήταν σαν να ένιωθες το φθηνό τους μέταλλο να φθείρεται σε κάθε άγγιγμα, χωρίς υπερβολές και δεν είμαι κανένας που παίζει σαν τον godzilla, πολυ "χαλαρό" είναι το παίξιμο μου. Επίσης, το σχήμα της το κλασσικό dreadnought χωρίς καν cutaway μου φάνηκε σαν να κρατάω κοντραμπάσο ερχόμενος απο την stratocaster μου. 

 

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, θα ήθελα μια κιθάρα όχι dreadnought, με cutaway, να μην δώσω όμως και παραπάνω λεφτά απο 700 που έδωσα για την stratocaster μου, καθώς δεν είναι καν το main οργανο μου η ακουστική. Α, και να έχει και pickups καλο θα ήταν εφόσον θα δώσω τόσα λεφτά! Παίρνω κάποια αξιόλογη με 700 ευρώ? Έχω βρεί αυτην εδώ που είναι και κουκλί:  https://www.thomann.de/gr/takamine_gn75cewr.htm  

 

Επίσης, παρατηρώ οτι με αυτό το budget δεν παίρνω made in Mexico οπως η strat μου αλλα όλες είναι made in China. Made in Mexico η φθηνότερη που βρήκα είναι στα 1000 ευρώ https://www.thomann.de/gr/taylor_114ce_walnut_2017.htm  και μετά μία στα 1130 ευρώ made in Japan https://www.thomann.de/gr/takamine_p1nc_pro_series.htm

 

Ας πούμε αποφασίζω να κανω λίγο καιρό υπομονή να ξεφύγω λίγο απο το budget των 700 ευρώ, αξίζει αυτή η διαφορά των 300-400 ευρώ για να πάρει κάποιος ενα όργανο made in Mexico η Japan? Έπίσης, έτσι όπως το σκέφτομαι, ακουστική κιθάρα θα αγοράσω μια φορά και αυτήν θα έχω για "μια ζωή" γιατι όπως είπα δεν ειναι το main οργανο μου, ενω ηλεκτρική πολύ πιθανόν να πάρω κάποια Αμερικάνικη οταν βελτιωθώ κι άλλο, ξέρουμε όλοι πως πάει δυστυχώς 😅 Απο την άλλη όμως αξίζει 1100 ευρώ κιθάρα χωρίς να είναι καν το main όργανο μου?

 

(Η takamine των 700 ευρώ επίσης μου αρέσει με ΠΟΛΥ περισσότερο απο τις 2 ακριβότερες σε εμφάνιση, γενικά δεν μου αρέσει το natural χρώμα αλλα δεν υπάρχει και κάτι άλλο mexico η japan κοντά σε αυτά τα λεφτά, οπότε εάν αξίζουν τόσο πολύ σε σχέση με την φθηνότερη takamine τότε αναγκαστικά θα συμβιβαστώ με το χρώμα τους)

 

Συγνώμη αν κούρασα με το κατωσέντονο μου και ευχαριστώ προκαταβολικά. Επίσης, καλές γιορτές σε όλους!

Επεξεργασμένο από dj_pns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι φαίνονται έτσι κι αλλιώς πολλά λεφτά αν δεν είναι το βασικό σου "αγώνισμα" ΑΛΛΑ αν το 700άρι μπορεί εν καιρώ να γίνει χιλιάρικο, ξεκίνα έτσι.

Σκέφτομαι κυρίως τις ούμπερ σέξι Yamaha (ειδικά τις μη-dreadnought, εδώ μάλλον έχουμε τον ίδιο ωροσκόπο) που μπορούν να βρεθούν εκεί γύρω. Δεν είναι οι μόνες βέβαια.

 

Μια στοιχειώδης ακουστική κιθάρα είναι επένδυση για την ψυχή, τί να λέμε. Κι αν αργότερα θες ή πρέπει να τη δώσεις, αν μιλάμε για solid back & sides-καλή εμφανισιακή κατάσταση-άντε και μάρκα που να μετράει, θα φύγει αργά ή γρήγορα και εσύ το μόνο που θα έχεις πάθει θα είναι ένα πολύ λογικό "νοίκι" για το διάστημα της συμβίωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ECC803s είπε

Ξέρω ότι φαίνονται έτσι κι αλλιώς πολλά λεφτά αν δεν είναι το βασικό σου "αγώνισμα" ΑΛΛΑ αν το 700άρι μπορεί εν καιρώ να γίνει χιλιάρικο, ξεκίνα έτσι.

Σκέφτομαι κυρίως τις ούμπερ σέξι Yamaha (ειδικά τις μη-dreadnought, εδώ μάλλον έχουμε τον ίδιο ωροσκόπο) που μπορούν να βρεθούν εκεί γύρω. Δεν είναι οι μόνες βέβαια.

 

Μια στοιχειώδης ακουστική κιθάρα είναι επένδυση για την ψυχή, τί να λέμε. Κι αν αργότερα θες ή πρέπει να τη δώσεις, αν μιλάμε για solid back & sides-καλή εμφανισιακή κατάσταση-άντε και μάρκα που να μετράει, θα φύγει αργά ή γρήγορα και εσύ το μόνο που θα έχεις πάθει θα είναι ένα πολύ λογικό "νοίκι" για το διάστημα της συμβίωσης.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ, σαν επένδυση!

Μιας και ανέφερες solid, τι λές για την συγκεκριμένη κιθάρα?

https://www.thomann.de/gr/dangelico_excel_gramercy_autumn_burst.htm

Με βάση τα χαρακτηριστικά, δεν φαίνεται καλύτερη και απο τις 3 που ανέφερα ? 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και σε Harley Benton κατι παρόμοιο με solid ξύλα, αλλα μου κακοφάνηκε που το fretboard και το bridge ειναι συνθετικά υλικά και όχι ξύλο, μου γλυτώνει όμως 400+ ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να είναι καλή επιλογή κατι τέτοιο η να πλησιάζει έστω και λίγο στις άλλες που αναφέρθηκαν?

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_clc_650sm_ce_vs_solid_wood.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μερικα points:

 

Πρωτον, μπορεις πλεον να βρεις καποιο αξιοπρεπες οργανο (ειδικα σαν πρωτο οργανο, με τις απαιτησεις και προσδοκιες που αυτο συνεπαγεται) και με λιγοτερα λεφτα απο τα 700 ευρω που ανεφερες αρχικα. Δεν υπαρχει δηλαδη επιτακτικη αναγκη να πιασεις budget χιλιαρικου για να παρεις κατι αξιοπρεπες, αν δεν σου το επιτρεπει το budget σου ή αν απλα δεν σου καθεται το να δωσεις τοσα λεφτα για "δευτερευον" οργανο μη σκας - κοιταξε ενα ευρος οικονομικο στο οποιο εισαι ανετος και κατι θα βρεις. Ειχε γινει προσφατα μια αρκετα μεγαλη συζητηση για σχετικα φτηνες ακουστικες κιθαρες οπου ειχαν αναφερθει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα που ισως θες να ριξεις μια ματια.

 

Δευτερον, ισχυει σε γενικες γραμμες το ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Μια κιθαρα του χιλιαρικου μπορει να εχει τρομερα αισθητη διαφορα με μια των 600 ευρω, αναλογικα ισως πολυ μεγαλυτερη απ'οτι η διαφορα μεταξυ πχ δυο Mexico Fender στα 600 και 1000 ευρω. Υπο αυτη την εννοια, αξιζει να κοιταξεις σε οσο υψηλοτερο budget επιτρεπουν οι περιστασεις σου. Αν εχεις το ευρος να πας στο χιλιαρικο, και αν δοκιμασεις οργανα στα 500-1000 ευρω και δεις εμφανεις διαφορες που δικαιολογουν την τιμη τοτε να πας στο χιλιαρικο, δε θα το μετανοιωσεις. Αλλα μην πας μονο και μονο γιατι σου ειπαν οτι ο,τιδηποτε πιο κατω ειναι χασιμο χρονου - οπως ειπα βρισκεις μια χαρα οργανα και πιο κατω. 

Τελος, δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου γιατι δεν εχω εμπειρια με τις ακριβοτερες Harley Benton, αλλα γενικα οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι. Η συγκεκριμενη που βρηκες ειναι (imho) υπερβολικα φτηνη για κιθαρα που εχει και full solid κατασκευη, και πιο advanced ηλεκτρικα (σε σχεση με το Fishman Sonitone πχ που θα δεις συνηθως), και στοιχεια που περιπλεκουν την κατασκευη (arm bevel, full wooden binding κλπ). Ξαναλεω, δεν εχω ο ιδιος εμπειρια απο τη συγκεκριμενη και ουτε εχω ακουσει κατι απο αλλους, μιλαω με βαση γενικων γνωσεων και μπορει να κανω λαθος, μπορει να ειναι το καλυτερο value for money που εχει υπαρξει σε ακουστικη κιθαρα. Αλλα αν επρεπε να πονταρω καπου, θα πονταρα στο οτι καποιο λακο εχει η φαβα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, odis13 είπε

Εχω μερικα points:

 

Πρωτον, μπορεις πλεον να βρεις καποιο αξιοπρεπες οργανο (ειδικα σαν πρωτο οργανο, με τις απαιτησεις και προσδοκιες που αυτο συνεπαγεται) και με λιγοτερα λεφτα απο τα 700 ευρω που ανεφερες αρχικα. Δεν υπαρχει δηλαδη επιτακτικη αναγκη να πιασεις budget χιλιαρικου για να παρεις κατι αξιοπρεπες, αν δεν σου το επιτρεπει το budget σου ή αν απλα δεν σου καθεται το να δωσεις τοσα λεφτα για "δευτερευον" οργανο μη σκας - κοιταξε ενα ευρος οικονομικο στο οποιο εισαι ανετος και κατι θα βρεις. Ειχε γινει προσφατα μια αρκετα μεγαλη συζητηση για σχετικα φτηνες ακουστικες κιθαρες οπου ειχαν αναφερθει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα που ισως θες να ριξεις μια ματια.

 

Δευτερον, ισχυει σε γενικες γραμμες το ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Μια κιθαρα του χιλιαρικου μπορει να εχει τρομερα αισθητη διαφορα με μια των 600 ευρω, αναλογικα ισως πολυ μεγαλυτερη απ'οτι η διαφορα μεταξυ πχ δυο Mexico Fender στα 600 και 1000 ευρω. Υπο αυτη την εννοια, αξιζει να κοιταξεις σε οσο υψηλοτερο budget επιτρεπουν οι περιστασεις σου. Αν εχεις το ευρος να πας στο χιλιαρικο, και αν δοκιμασεις οργανα στα 500-1000 ευρω και δεις εμφανεις διαφορες που δικαιολογουν την τιμη τοτε να πας στο χιλιαρικο, δε θα το μετανοιωσεις. Αλλα μην πας μονο και μονο γιατι σου ειπαν οτι ο,τιδηποτε πιο κατω ειναι χασιμο χρονου - οπως ειπα βρισκεις μια χαρα οργανα και πιο κατω. 

Τελος, δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου γιατι δεν εχω εμπειρια με τις ακριβοτερες Harley Benton, αλλα γενικα οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι. Η συγκεκριμενη που βρηκες ειναι (imho) υπερβολικα φτηνη για κιθαρα που εχει και full solid κατασκευη, και πιο advanced ηλεκτρικα (σε σχεση με το Fishman Sonitone πχ που θα δεις συνηθως), και στοιχεια που περιπλεκουν την κατασκευη (arm bevel, full wooden binding κλπ). Ξαναλεω, δεν εχω ο ιδιος εμπειρια απο τη συγκεκριμενη και ουτε εχω ακουσει κατι απο αλλους, μιλαω με βαση γενικων γνωσεων και μπορει να κανω λαθος, μπορει να ειναι το καλυτερο value for money που εχει υπαρξει σε ακουστικη κιθαρα. Αλλα αν επρεπε να πονταρω καπου, θα πονταρα στο οτι καποιο λακο εχει η φαβα.

 

Λοιπόν, αποφάσισα γενικά να μην δώσω χιλιάρικο και έκανα μια αναζήτηση σήμερα με τις πιο φθηνές solid wood κιθάρες. Οπως λες, βρίσκεις μια χαρά όργανα με λιγότερα λεφτά και αυτό κατάλαβα σήμερα. Επίσης, αποφάσισα να μην κολλήσω τόσο στο θέμα μάρκα όπως κοιτούσα takamine στην αρχή π.χ. αλλα να επιλέξω μια ακουστική με τα καλύτερα χαρακτηριστικά για τα λεφτά της, ασχέτος μάρκας. Αν βγάλουμε την harley benton (που δεν νομίζω να έχει καποιο λάκο η φάβα, απλα γενικά οι τεράστιες ποσότητες που φτιάχνει ο thomann, του επιτρέπουν να παίρνει υλικά πολύ φθηνά στις ποσότητες που τα αγοράζει) εχω βρεί αυτήν εδώ

 

https://www.thomann.de/gr/cort_core_oc_sp.htm

 

Η αλήθεια είναι οτι την cort την έβλεπα γενικά σαν μάρκα αλλα νόμιζα ηταν κάτι τυπου harley benton μέχρι που το έψαξα σήμερα καλύτερα και απο οτι φαίνεται δεν εχει καμια σχέση. Είναι περίπου 70 ευρώ πιο ακριβή απο την harley benton, ασήμαντο ποσό είναι η αλήθεια μόνο και μόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο οτι ... δεν πήρα harley benton 😅

 

Τι λέτε?

 

Θα κάτσω να διαβάσω και τι προτείνουν στο thread να δώ μηπως μου αρέσει και απο εκεί καμία! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μια επισήμανση/πρόσθεση στα όσα σωστά (κατά την γνώμη μου) είπε ο Οδυσσέας από πάνω.

Μην κοιτάς μόνο τα specs.

Ναι, παίζουν ρόλο και μεγάλο μάλιστα.

Αλλά πρώτα από όλα έρχεται η κατασκευαστική αρτιότητα.

Και αυτό, ειδικά σε ακουστικά όργανα, μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις από όργανο σε όργανο, ακόμα και στο ίδιο μοντέλο.

Γι΄αυτό πήγαινε και δοκίμασε κιθάρες που έχουν τα specs που σου κάνουν.

Όποια σου κάτσει, θα είναι η εκλεκτή.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Cort ειναι κιθαρες που γενικα προσφερουν πολυ καλο value for money κατα την γνωμη μου. Εμπειρια εχω κυριως με ηλεκτρικες τους, αν και πρεπει να εχω παιξει και 5-6 ακουστικες και ηταν το λιγοτερο αξιοπρεπεις στην budget κατηγορια τιμης. Σαν brand name θα το εμπιστευομουν πολυ παραπανω απο τις Harley Benton. 

Επισης, αυτο που γραφεις εδω 

10 λεπτά πριν, dj_pns είπε

harley benton (που δεν νομίζω να έχει καποιο λάκο η φάβα, απλα γενικά οι τεράστιες ποσότητες που φτιάχνει ο thomann, του επιτρέπουν να παίρνει υλικά πολύ φθηνά στις ποσότητες που τα αγοράζει)

Πολυ πιθανον να ισχυει, αλλα ειναι λιγο πιο περιπλοκο το θεμα. Βλεπεις δεν υπαρχει ενα συγκεκριμενο Harley Benton εργοστασιο. Οι Harley Benton φτιαχνονται σε ενα ματσο εργοστασια σε 3 (4?) διαφορετικες χωρες απο διαφορους OEM κατασκευαστες. Δε ξερω ποια μοντελα φτιαχνονται που, δε ξερω και τι συνολικη OEM παραγωγη εχει το καθε εργοστασιο,  τι μερος αυτης ειναι οι παραγγελιες του thomann για τις Harley Benton κλπ, οποτε ειναι και δυσκολο να ξερεις τι economy of scale παιζει στον καθε OEM κατασκευαστη που φτιαχνει το καθε μοντελο. 

Για την Cort απο την αλλη, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι ισχυει. Η Cor-Tec ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιρεις παραγωγης κιθαρων στον πλανητη, περαν απο τις δικες τους Cort φτιαχνουν και OEM για τη σαρα και τη μαρα. Μαζι με τη Samick ειναι οι 2 μεγαλυτερες κατασκευαστριες σε ολη την Ασια. Χωρις να εχω νουμερα μπροστα μου τολμω να πω οτι μιλαμε για συνολικο ογκο παραγωγης που κανει τον ογκο της Harley Benton να ακουγεται ανεκδοτο. 

 

Βεβαια απο τα παραπανω συνεπαγεται και το οτι υπαρχει μια πολυ σοβαρη πιθανοτητα οι (καποιες) Harley Benton να φτιαχνονται απο την Cort, αλλα καταλαβαινεις πιστευω τι εννοω. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Μόνο μια επισήμανση/πρόσθεση στα όσα σωστά (κατά την γνώμη μου) είπε ο Οδυσσέας από πάνω.

Μην κοιτάς μόνο τα specs.

Ναι, παίζουν ρόλο και μεγάλο μάλιστα.

Αλλά πρώτα από όλα έρχεται η κατασκευαστική αρτιότητα.

Και αυτό, ειδικά σε ακουστικά όργανα, μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις από όργανο σε όργανο, ακόμα και στο ίδιο μοντέλο.

Γι΄αυτό πήγαινε και δοκίμασε κιθάρες που έχουν τα specs που σου κάνουν.

Όποια σου κάτσει, θα είναι η εκλεκτή.

 

Ευχαριστώ!

 

Παιδιά μακάρι να ήμουν κάπου που να μπορούσα να δοκιμάσω τις κιθάρες. Για Θεσσαλονίκη που μένω δεν το συζητάω κάν αλλα καμία απο τις 3 δεν υπάρχει ούτε καν στην Αθήνα. Μόνο Thomann. Θα είναι λίγο γουρούνι στο σακί η αγορά. Δεν έχω εμπειρία με ακουστικές αλλα σίγουρα θα είναι καλύτερη απο την yamaha f310 που είχα, όποια και αν πάρω! Θεσσαλονίκη λίγο εχω τριγυρίσει τα μαγαζία αλλα καμία δεν ήταν όπως την ήθελα χωρίς να φτάνει στον θεό το budget. Η μία δεν είχε cutaway, η αλλη ηταν πολυ μεγαλη dreadnought και οι περισσότερες ήταν στο κλασσικό απλό natural χρώμα που δεν με τραβάει γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου