Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Απίστευτο value for money προσφέρει πάντως η Cort (γενικώς) Να ξέρεις ότι κατασκευάζει πολλά μοντέλα για λογαριασμό των Fender, Schecter, Ibanez, Musicman κ.λ.π.  είναι κολοσσός....Αρκεί να βρείς το μοντέλο που ταιριάζει στις απαιτήσεις σου (σχήμα, μέγεθος κ.λπ.) και βέβαια το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις εννοείται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η συγκεκριμένη από ότι βλέπω  δεν είναι μασίφ στα πλαϊνά και πίσω. Η επόμενη  είναι a5r.

Παντως αν έδινα 1000 για ακουστική θα πήγαινα σίγουρα σε μια κινεζική μάρκα ονόματι Merida.

https://a.aliexpress.com/_msRH0dm

 

Αμα δεις στα χαρακτηριστικά του thomann κατω κατω γράφει solid, ασχετα που στην περιγραφή δεν γράφει. Απο εκει το εψαξα στο internet τα χαρακτηριστικά της και είναι solid!

 

https://europe.yamaha.com/en/products/musical_instruments/guitars_basses/ac_guitars/a_series/a3.html

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ωστόσο εαν κάνεις πλάκα για το να ξοδέψω 1200 ευρώ σε κιθάρα στο Aliexpress η αν το λες σοβαρά 😋

32 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Είχα πάει και την είχα δοκιμάσει κάποτε στον Νάκα.

Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα καλύτερη, χωρίς να είναι κακή βέβαια.

Νομίζω ότι ο ηλεκτρικός της ήχος, είναι καλύτερος από τον ακουστικό (κατ' αναλογία εννοείται).

 

Την έχει απο οτι βλέπω αλλα μόνο με παραγγελία ρε γμτ.

Επεξεργασμένο από dj_pns
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mathematician είπε

Εγώ θα έριχνα μία ματιά και στην epiphone j45: https://www.thomann.de/gr/epiphone_masterbilt_j_45_avs.htm

 

 

Την πήρε το μάτι μου πρίν βάλω το cutaway στα φίλτρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χριστός ανέστη!

 

Μετά απο μια βόλτα στα μαγαζιά την περασμένη εβδομάδα, δοκίμασα μερικές κιθάρες απο 200€ μέχρι 900€, yamaha, ibanez, takamine, μια seagull, cort δεν βρήκα δυστυχώς την OC που ήθελα. 

 

Βγαίνοντας απο τα μαγαζιά έχοντας δοκιμάσει πλέον μερικές κιθάρες, τελικά το είδα λίγο αλλιώς το θέμα. 

Να ξεκινήσω με το οτι προφανώς η seagull που είχε 900€ ηταν σαφώς καλύτερη και σε feel και σε ήχο και σε όλα απο την ibanez με τα 200€ ας πούμε αλλα η αλήθεια είναι δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο θα παίζω όντως με την ακουστική κιθάρα η θα περνάει το 80% του χρόνου της στο stand και θα παιζω μια φορα την εβδομάδα μερικές συγχορδίες.

 

Λεω να πάρω κάτι με 150-200€ (η και μεταχειρισμένο ακόμα για καλύτερο value for money) και αμα δω οτι παίζω παραπάνω απο όσο νόμιζα, τότε να πάρω και μια καλύτερη ακουστική.

 

Εχω καιρό στο μυαλό μου να πάρω ακόμα μια φθηνή "strat" κάτι σε yamaha pacifica π.χ. μεταχειρισμένη με κανενα 150άρι κυρίως για να μην κουβαλάω στα μαθήματα ή σε κάποιο φίλο την fender γιατι είμαι με μηχανάκι συνήθως, όπως επίσης και ενα μικρό ενισχυτάκι μπαταρίας (το blackstar fly 3 bluetooth charge) για τον ίδιο ακριβώς λόγο, οπότε με τα 500-550 που θα έδινα για μια ακουστική θα καλύψω και τα 3 κομμάτια του εξοπλισμού που ήθελα: Aκουστική κιθάρα, ηλεκτρική "του πεταμού" και ενισχυτάκι μπαταρίας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου