Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, CHRIS P είπε

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος εδώ και κάτι μήνες αυτής εδώ της ηλεκτροακουστικής Cort: https://www.cortguitars.com/product/item.php?it_id=1578552456#tab_Features .Είναι μια κιθάρα του 500ρικου ,όμως όταν μου ήρθε το μανίκι της ήταν σε κακά χάλια , χρειαζόταν αμέσως μάστορα για να παίξει . Μετά από ένα τρέξιμο σε άλλη πόλη για καλό μάστορα η κιθάρα κελαηδάει, αναδείχθηκε η ποιότητα κατασκευή στης και γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Όμως ήθελε κατευθείαν set up ,παρόλο που έχω αγοράσει πιο φθηνές κιθάρες και ήταν σε καλύτερη κατάσταση.  Ο μάστορας μου το απέδωσε στις συνέπειες τις κρίσεις του covid-19 και ότι εξαιτίας της πανδημίας έπεσε η ποιότητα στους κατασκευαστές.Αυτό βέβαια σε Harley Benton ηλεκτρική  ,δεν το είχα . Εν κατακλείδι οι Cort είναι πολύ καλές κιθάρες ,να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς.  

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν με ενοχλεί να θέλει setup, το πιο πιθανό νομίζω είναι να θέλει setup αν τελικά πάρω κιθάρα απο το internet, ποσο μαλλον με τις διαφορές στις θερμοκρασίες απο χώρα σε χώρα την μεταφορά κτλπ, μικρό το κακό! Εδω η strat μου που την πήρα απο τον Ριχαρδο και υποτίθεται την είχε και σεταρισμένη, πάλι σετάρισμα ήθελε...

 

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Λέω να μην ξεκινήσεις με βάση τα specs.

Αν όμως από τις δοκιμές καταλήξεις σε 2-3 ή και 4 κιθάρες, που είναι περίπου στην ίδια τιμή και σου κάνουν, τότε ναι, θα βάλεις και τα specs στο παιχνίδι.

 

Αυτό θα κάνω για αρχή. Θα πάω να δοκιμάσω κιθάρες απο 400 μέχρι 700 ευρώ και αν δεν μου αρέσει καμία τότε θα πάρω απο e-shop την Cort gold A6 που φαίνεται να έχει τα καλύτερα specs να τελειώνω. Μην το κάνω και επιστήμη. Μιά κιθάρα είπα να πάρω ο έρημος και έχω καεί google εδώ και 4 μέρες 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ακουστικές είναι αυτό που είναι. Αν παίζει, παίζει, αν πάλι δεν, δεν. Δεν παίρνει αλλαγές και βελτιώσεις μετά, όπως, πχ μια ηλεκτρική.

Μπές σε κάποιο μαγαζί με πολλές επιλογές και ξεκίνα να δοκιμάζεις. Εκεί μόνο θα καταλάβεις.

Εγώ μπήκα σε κάποιο με μπάτζετ 2500 για μια taylor....και έφυγα με μια yamaha που είχε 1200.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι στα χάλια που μου ήρθε , δεν το περίμενα και έχω πάρει αρκετές κιθάρες από το διαδίκτυο  .Επίσης, φύγε από Αγρίνιο να πας Πάτρα με οικογένεια μαζί , μου έφτασε ο κούκος αηδόνι, έπαιρνα πολύ πιο ακριβό μοντέλο και μου έμεναν και ρέστα (αμόλησε τρεις γυναίκες σε πεζόδρομο με καταστήματα,ο Δράμαλης στα Δερβενάκια και λίγα λέμε. ) Τέλος πάντων, όλα καλά και η κιθάρα είναι κούκλα και οι γυναίκες ικανοποιημένες . .   

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mkm είπε

Εγώ μπήκα σε κάποιο με μπάτζετ 2500 για μια taylor....και έφυγα με μια yamaha που είχε 1200.

 

 

Σε Νάκα να φανταστώ ...

Για πες ποια Taylor και ποια Yamaha.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Με καλύπτει απόλυτα.

Έχει τόσο ενδιαφέρον αυτή η φράση.

Θεωρείς πως αν τα λεφτά δεν ήταν εμπόδιο, θα πίστευες το ίδιο;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια yamaha με έχει τρελάνει κι εμένα εδώ που τα λέμε με μασίφ παλίσανδρο back and sides αλλα έχει 1050 ευρώ η άτιμη... και για να πω την αμαρτία μου, οι αγαπημένες μου εμφανισιακά είναι οι yamaha! Ηταν η πιο ακριβή στην λίστα μου η συγκεκριμένη πρίν αποφασίσω να ρίξω το budget μου απο το χιλιάρικο.

 

https://www.thomann.de/gr/yamaha_a3r_are_tbs.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έχει τόσο ενδιαφέρον αυτή η φράση.

Θεωρείς πως αν τα λεφτά δεν ήταν εμπόδιο, θα πίστευες το ίδιο;

 

Σαφέστατα.

Με καλύπτει απόλυτα.

Δεν σημαίνει αυτό ότι είναι η καλύτερη για μένα.

Με 10.000€ ή με 4.000€ έπαιρνα καλύτερη.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν με καλύπτει αυτή που έχω απόλυτα.

Όλα είναι επιλογές με βάση τις δυνατότητες και τις επιθυμίες ή ανάγκες.

Καλό θα ήταν να είχα μια πολύ ακριβή κιθάρα, αλλά γι' αυτό που την θέλω δεν την έχω ανάγκη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dj_pns είπε

Μια yamaha με έχει τρελάνει κι εμένα εδώ που τα λέμε με μασίφ παλίσανδρο back and sides αλλα έχει 1050 ευρώ η άτιμη... και για να πω την αμαρτία μου, οι αγαπημένες μου εμφανισιακά είναι οι yamaha! Ηταν η πιο ακριβή στην λίστα μου η συγκεκριμένη πρίν αποφασίσω να ρίξω το budget μου απο το χιλιάρικο.

 

https://www.thomann.de/gr/yamaha_a3r_are_tbs.htm

Η συγκεκριμένη από ότι βλέπω  δεν είναι μασίφ στα πλαϊνά και πίσω. Η επόμενη  είναι a5r.

Παντως αν έδινα 1000 για ακουστική θα πήγαινα σίγουρα σε μια κινεζική μάρκα ονόματι Merida.

https://a.aliexpress.com/_msRH0dm

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Σε Νάκα να φανταστώ ...

Για πες ποια Taylor και ποια Yamaha.

Ναι, στην Αθήνα...Μια Taylor 324 builders edition....και πήρα μια Yamaha FG5 (σκέτη ακούστική).

Ασύγκριτη η Yamaha, ειδικά σε αυτά τα χρήματα...θα έπρεπε να είχε τα 3πλάσια

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dj_pns είπε

Μια yamaha με έχει τρελάνει κι εμένα εδώ που τα λέμε με μασίφ παλίσανδρο back and sides αλλα έχει 1050 ευρώ η άτιμη... και για να πω την αμαρτία μου, οι αγαπημένες μου εμφανισιακά είναι οι yamaha! Ηταν η πιο ακριβή στην λίστα μου η συγκεκριμένη πρίν αποφασίσω να ρίξω το budget μου απο το χιλιάρικο.

 

https://www.thomann.de/gr/yamaha_a3r_are_tbs.htm

 

Είχα πάει και την είχα δοκιμάσει κάποτε στον Νάκα.

Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα καλύτερη, χωρίς να είναι κακή βέβαια.

Νομίζω ότι ο ηλεκτρικός της ήχος, είναι καλύτερος από τον ακουστικό (κατ' αναλογία εννοείται).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου