Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ ίσως να φανώ "αιρετικός", αλλά θέλω να σε ρωτήσω ...

Πήγες ποτέ την Yamaha που πούλησες σε τεχνικό?

Αυτό που λες περί τάστων μου φαίνεται υπερβολικό, και μου δείχνει ότι η κιθάρα σου ήταν μάλλον ασετάριστη (ειδικά το nut και η γέφυρα) και σε δυσκόλευε στο παίξιμο, έτσι ώστε αναγκαζόσουν να βάλεις μεγαλύτερη πίεση από όση χρειαζόταν στο πάτημα.

 

Ίσως (λέω ίσως) δεν της είχες δώσει την απαραίτητη προσοχή και φροντίδα.

 

Δε διαφωνώ. Στα 120€ δεν παίρνεις κιθάρα όμως, Στράτο... Ειδικά αν έχεις μια μικρή εμπειρία...

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δε διαφωνώ. Στα 120€ δεν παίρνεις κιθάρα όμως, Στράτο... Ειδικά αν έχεις μια μικρή εμπειρία...

 

Σύμφωνοι.

Αλλά το παλικάρι είπε ότι του άρεσε ο ήχος, και ότι το πρόβλημα ήταν αλλού.

 

"το παίξιμο ηταν σχεδόν "αποκρουστικό" σαν να σου έλεγε άσε με ήσυχη στο stand μου για ομορφιά. Οταν ακουμπούσε η χορδή στο τάστο ήταν σαν να ένιωθες το φθηνό τους μέταλλο να φθείρεται σε κάθε άγγιγμα, χωρίς υπερβολές και δεν είμαι κανένας που παίζει σαν τον godzilla, πολυ "χαλαρό" είναι το παίξιμο μου. Επίσης, το σχήμα της το κλασσικό dreadnought χωρίς καν cutaway μου φάνηκε σαν να κρατάω κοντραμπάσο ερχόμενος απο την stratocaster μου."

 

Την δική μου ηλεκτρακουστική την είχα πάρει 104,25€ (μαζί με τα μεταφορικά) καινούρια από το εξωτερικό, και είναι μια χαρά (με solid spruce top).

Με καλύπτει απόλυτα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παιδιά, πραγματικά καμια σχέση, το υλικό στα τάστα εκείνα ηταν ότι χειρότερο, trust me αλήθεια ξέρω να ξεχωρίζω το καλό υλικό απο το μάπα. 

 

Το σετάρισμα ηταν μια χαρά, δεν μιλάω για fret buzz η πολυ high action κτλπ. Τα υλικά απλά ήταν αστεία. Πηγαμε πέρισυ και πήρε μια ακουστική ενας φίλος απο τον Ζάχο, μια μάρκας Vintage, στα 140 ευρώ, η διαφορά ήταν μέρα με νύχτα και λίγα λέω! 

 

Μάλιστα, για να σας πείσω, στην πρώτη μου κιθάρα μια squier strat είχα αλλάξει τα τάστα μόνος μου γιατι πιάνουν τα χέρια μου και μου αρέσει να μαστορεύω γενικά ( 100 ευρω κιθαρα, οτι και να γινοταν ... κλάιν μαιν) και την πήγα σε μάστορα να μου την σετάρει αυτός μετά την αλλαγή για να δω / μάθω και 2-3 πράγματα απο επαγγελματία στο θέμα σετάρισμα και δεν το πίστευε οτι τα άλλαξα εγώ.

 

Έμπειρος παίκτης ΔΕΝ είμαι, αλλα με τα υλικά-μαστοριλίκι και πάει λέγοντας δώξα τον θεό το'χω 😋 Μακριά απο εκείνη την κιθάρα κατα την άποψη μου! Απορώ πραγματικά και με τα καλα reviews που βλέπω οτι εχει στο skroutz, θα εβγαζαν νοημα μονο εαν ηταν όλοι αρχάριοι η δεν ειχαν πιασει αλλη κιθάρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dj_pns είπε

Οχι παιδιά, πραγματικά καμια σχέση, το υλικό στα τάστα εκείνα ηταν ότι χειρότερο, trust me αλήθεια ξέρω να ξεχωρίζω το καλό υλικό απο το μάπα. 

 

 

Δεν αμφισβητώ τις "μαστορευτικές" :classic_biggrin: σου ικανότητες.

Αλλά αμφιβάλλω ότι εκεί στην Yamaha (όπου και να φτιάχνεται η κιθάρα, μάλλον Κίνα ή Ινδονησία) έχουν διαφορετικά τάστα για κάθε μοντέλο, λογικά παίρνουν παρτίδες και τα βάζουν σε κάποιες κατηγορίες μοντέλων.

Οπότε μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.

Μπορεί βέβαια να έπεσες σε αστοχία υλικού, δεν ξέρω.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν αμφισβητώ τις "μαστορευτικές" :classic_biggrin: σου ικανότητες.

Αλλά αμφιβάλλω ότι εκεί στην Yamaha (όπου και να φτιάχνεται η κιθάρα, μάλλον Κίνα ή Ινδονησία) έχουν διαφορετικά τάστα για κάθε μοντέλο, λογικά παίρνουν παρτίδες και τα βάζουν σε κάποιες κατηγορίες μοντέλων.

Οπότε μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.

Μπορεί βέβαια να έπεσες σε αστοχία υλικού, δεν ξέρω.

 

Καλα εννοείται αυτό οτι μπορεί να έπεσα εγώ σε ελλατωματική παρτίδα στα τάστα, εξάλλου σε τέτοια φθηνά όργανα μαζικής παραγωγής με μηδενικό quality control δεν είναι καθόλου απίθανο θα έλεγα! Μακάρι να έπεσα εγώ σε κακιά παρτίδα βασικά γιατι είναι κρίμα, ο ήχος της ήταν όντως γεμάτος, μπαμπάτσικος και ωραίος! 

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να ασχοληθώ να αλλάξω τάστα και σε αυτήν, στην squier μου πήρε 4-5 γεμάτα απογεύματα για να την τελειώσω προσεκτικά και όμορφα οπότε καταλαβαίνεις .... απλα την πούλησα όπως την πήρα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, λεω να βάλω ενα ταβάνι στο budget μου 650-700 το πολύ όμως γιατι πάλι βλέπω κιθάρες με 500 και κιθάρες με 1000 οποτε άκρη δεν θα βγεί έτσι... μάλλον με βλέπω ή για εδώ

 

https://www.thomann.de/gr/cort_core_dr_amh.htm

 

ή για εδώ εφόσον την βρήκα 140 ευρώ πιο φθηνά απο τον Θωμά και μπαίνει πλέον στο budget μου

 

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=106014860&ref=skroutz&skr_prm=WyI1ZjIzNzNhNi1lNzNlLTQ5M2MtODhiZS1lNmZmNGY2ZWY2M2MiLDE2ODExMzk5MTQwNjgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Απο οτι βλεπω η gold σειρα περα το καλυτερο quality control και την "χειροποιητη" δουλεια στα τάστα που τουλαχιστον ετσι διαφημίζουν έχει και καλύτερο σύστημα με pickups (εχει και tuner που θα μου ηταν βολικό είναι η αληθεια) αλλα και καλύτερης ποιότητας ξύλα. Επίσης, είναι το grand audiorium σχήμα που μου άρεσε περισσότερο και όχι dreadnought.

 Υπάρχει κανένας λόγος λοιπόν να τσιγκουνευτώ 150 ευρώ παραπάνω που κοστίζει σε σχέση με την πρώτη τωρα που την βρήκα και φθηνότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν στο plus4u που πριν λίγο την είχε 660€, τώρα την δίνει "εξαντλημένη".

Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα την φέρει πάλι, και ειδικά σε αυτή την τιμή, άσχετα με το τι σου είπαν στο τηλέφωνο.

 

Και θα επιμείνω εγώ, Θεσσαλονίκη είσαι, δεν είσαι στα άσπρα χώματα, πήγαινε και δοκίμασε κιθάρες εκεί.

Ότι specs και να έχουν.

Μπορεί να εκπλαγείς από τον ήχο μιας που πχ δεν έχει μασίφ ξύλα, ή είναι φθηνή.

Αν σου κάνει αυτή γιατί να δώσεις περισσότερα χρήματα?

Όποια σου κάτσει ηχητικά και παιχτικά (αφού μπορείς να καταλάβεις τις κακές κατασκευές), και ειδικά πάνω σου, πάρτην.

 

Δεν πα να 'ναι Guild, Yamaha, Takamine, Cort, Walden, Sigma, Seagul, Lag, Ibanez, κλπ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Αυτήν στο plus4u που πριν λίγο την είχε 660€, τώρα την δίνει "εξαντλημένη".

Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα την φέρει πάλι, και ειδικά σε αυτή την τιμή, άσχετα με το τι σου είπαν στο τηλέφωνο.

 

Και θα επιμείνω εγώ, Θεσσαλονίκη είσαι, δεν είσαι στα άσπρα χώματα, πήγαινε και δοκίμασε κιθάρες εκεί.

Ότι specs και να έχουν.

Μπορεί να εκπλαγείς από τον ήχο μιας που πχ δεν έχει μασίφ ξύλα, ή είναι φθηνή.

Αν σου κάνει αυτή γιατί να δώσεις περισσότερα χρήματα?

Όποια σου κάτσει ηχητικά και παιχτικά (αφού μπορείς να καταλάβεις τις κακές κατασκευές), και ειδικά πάνω σου, πάρτην.

 

Δεν πα να 'ναι Guild, Yamaha, Takamine, Cort, Walden, Sigma, Seagul, Lag, Ibanez, κλπ.

Tώρα το είδα. Οτι να ναι. Καλα καταλαβα στην αρχη οτι το περίεργο βρωμάει απο μακρυά. Η χαμηλότερη τιμή τώρα είναι στο e-shop.gr με 719 ευρώ. 

 

Λες να παίξω έτσι μπαλίτσα, ε? Να παω να δοκιμάσω ότι έχουμε εδώ στο "χωριό" μας και να πάρω οτι μου φανεί εμένα καλύτερο και να μην το πάω με βάση specs? 

 

Θα περάσω ξανά όπως και να'χει μια βόλτα απο εβδομάδα στον Ριχάρδο που πήρα και την stratocaster μου, τον Νάκα αλλα θα πάω και απο τον Ζάχο μπας και βρώ κάτι με λιγότερα λεφτά και μου αρέσει όπως είχαμε πάρει με τον φίλο μου εκείνη την Vintage που για 140 ευρώ μου φάνηκε πολύ καλή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος εδώ και κάτι μήνες αυτής εδώ της ηλεκτροακουστικής Cort: https://www.cortguitars.com/product/item.php?it_id=1578552456#tab_Features .Είναι μια κιθάρα του 500ρικου ,όμως όταν μου ήρθε το μανίκι της ήταν σε κακά χάλια , χρειαζόταν αμέσως μάστορα για να παίξει . Μετά από ένα τρέξιμο σε άλλη πόλη για καλό μάστορα η κιθάρα κελαηδάει, αναδείχθηκε η ποιότητα κατασκευή στης και γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Όμως ήθελε κατευθείαν set up ,παρόλο που έχω αγοράσει πιο φθηνές κιθάρες και ήταν σε καλύτερη κατάσταση.  Ο μάστορας μου το απέδωσε στις συνέπειες τις κρίσεις του covid-19 και ότι εξαιτίας της πανδημίας έπεσε η ποιότητα στους κατασκευαστές.Αυτό βέβαια σε Harley Benton ηλεκτρική  ,δεν το είχα . Εν κατακλείδι οι Cort είναι πολύ καλές κιθάρες ,να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dj_pns είπε

 Λες να παίξω έτσι μπαλίτσα, ε? Να παω να δοκιμάσω ότι έχουμε εδώ στο "χωριό" μας και να πάρω οτι μου φανεί εμένα καλύτερο και να μην το πάω με βάση specs? 

 

 

Λέω να μην ξεκινήσεις με βάση τα specs.

Αν όμως από τις δοκιμές καταλήξεις σε 2-3 ή και 4 κιθάρες, που είναι περίπου στην ίδια τιμή και σου κάνουν, τότε ναι, θα βάλεις και τα specs στο παιχνίδι.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου