Προς το περιεχόμενο

santana SE -> humbuckers update


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα σας παιδεψω πολυ διοτι θελω συγκεκριμενο προιον το οποιο δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε την ευχερεια να το δοκιμασω-ακουσω.

 

προκειται για ενα σετ διπλους μαγνητες για αυτην την κιθαρα,οι οποιοι θελω να ΣΠΙΤΑΡΟΝΤΑΙ. 8)

 

να δουλευουν σε στυλ τελε 8O (σορρυ superfunk) στα καθαρα , και να μην αρπαζουν οπως τωρα , αλλα και να εχουν τον ογκο του "διπλου" σε blues-jazz παιξιμο.θα με ενδιεφερε κατι σε στυλ emg αλλα χωρις να βρωμιζουν καθολου σε "σκαψιμο" (πολυ δυνατο ΚΑΘΑΡΟ ρυθμικο παιξιμο)

 

δεν ξερω αν ρωταω καμμια βλακεια αλλα ειναι η πρωτη κιθαρα με humbuckers που εχω και θα θελα την γνωμη-εμπειρια σας.

 

let's see.... :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, γιατί θες να την κάνεις...υβριδική την καημενούλα;

 

Δεν είναι τίποτα, όταν πρωτοαρχίσεις να παίζεις με αληθινούς μαγνήτες (humbuckers) παραξενεύεσαι λιγάκι... Θα συνηθίσεις... :lol: :lol:

 

Πώς σου ήρθε η έμπνευση για splitάρισμα αλήθεια;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω για το λαιμό επειδή έχω προσωπική εμπειρία (τον έχω σε Gibson SG special), Seymour Duncan Jazz. Πεντακάθαρος και παχύς ήχος, που με το σπλιτ δίνει ακόμα πιο κρυστάλλινο ήχο. :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acanthor παίζει κανα link για αυτό το μαγνήτη να τσεκάρω; Jazz σκέτο λέγεται; Εγώ έχω στη SG από τη μαμά τον 490R Alnico Humbucker. Απίστευτα γλυκός για παραμόρφωση. Ειδικά κάτι μουντούς fuzz ήχους των 60s-70s. Εντελώς Cream ήχος. Αλλά στα καθαρά δεν φτουράει τοσό οπότε αν έχεις κάποιο σχόλιο ακόμα για τον jazz η κανά link πεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω για το λαιμό επειδή έχω προσωπική εμπειρία (τον έχω σε Gibson SG special)' date=' Seymour Duncan Jazz. Πεντακάθαρος και παχύς ήχος, που με το σπλιτ δίνει ακόμα πιο κρυστάλλινο ήχο. :wink:[/quote']

 

Πέρα απο αυτό τον καταπληκτικό μαγνήτη σου προτείνω και τον Sh '59 που μόνο σαν διπλός δεν ακούγεται αλλά τα jazzoειδή τα παίζει μια χαρά

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σε αυτόν: SH-2 jazz όσον αφορά στη θέση neck. Σχετικά με το bridge θα πρότεινα τώρα που το σκέφτομαι τον 59 γιατί είναι πολύ ισσοροπημένος, με "ανοχή" στα γκάζια. Τώρα αν θες κάποιον που να είναι κάπως πιο πρίμος με καλό σπλιτ αλλά και υψηλό output (μαζεύεται βέβαια όσο να'ναι) μπορείς να κοιτάξεις και τον JB της ίδιας εταιρείας. :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά' date=' γιατί θες να την κάνεις...υβριδική την καημενούλα;

 

Δεν είναι τίποτα, όταν πρωτοαρχίσεις να παίζεις με αληθινούς μαγνήτες (humbuckers) παραξενεύεσαι λιγάκι... Θα συνηθίσεις... :lol: :lol:

 

Πώς σου ήρθε η έμπνευση για splitάρισμα αλήθεια;[/quote']

 

τωρα με προβληματισες.δεν ειναι κακοι οι μαγνητες .το ηχοχρωμα μου αρεσει για να πω την αληθεια.απλα το μονο που θελω ειναι να τους σπλιταριζα με σκοπο να μην αρπαζουν.

 

τι εννοω: εβαλα να παιξω σε τρανζοστορατο ενισχυτη με το gain στο 3 και το master στο 8 , και ακουσα οτι ο bridge ειδικα ακουγεται σαν ελαφρο crunch...ειναι η ιδεα μου επειδη εχουν ποτισει τα αυτια μου οι μονοπηνιοι 8 χρονια τωρα , η ετσι ειναι ολοι οι humbuckers???

 

υπαρχει τροπος να σπλιταριστει ενας διπλος?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως.Όσοι έχουν 4 καλώδια με κατάλληλη συνδεσμολογία σπλιτάρουν.

Λίγο πολύ όλοι οι medium/high gain bridge διπλοί αρπάζουν στα καθαρά ειδικά με μεγάλο Master

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά' date=' γιατί θες να την κάνεις...υβριδική την καημενούλα;

 

Δεν είναι τίποτα, όταν πρωτοαρχίσεις να παίζεις με αληθινούς μαγνήτες (humbuckers) παραξενεύεσαι λιγάκι... Θα συνηθίσεις... :lol: :lol:

 

Πώς σου ήρθε η έμπνευση για splitάρισμα αλήθεια;[/quote']

 

τωρα με προβληματισες.δεν ειναι κακοι οι μαγνητες .το ηχοχρωμα μου αρεσει για να πω την αληθεια.απλα το μονο που θελω ειναι να τους σπλιταριζα με σκοπο να μην αρπαζουν.

 

τι εννοω: εβαλα να παιξω σε τρανζοστορατο ενισχυτη με το gain στο 3 και το master στο 8 , και ακουσα οτι ο bridge ειδικα ακουγεται σαν ελαφρο crunch...ειναι η ιδεα μου επειδη εχουν ποτισει τα αυτια μου οι μονοπηνιοι 8 χρονια τωρα , η ετσι ειναι ολοι οι humbuckers???

 

υπαρχει τροπος να σπλιταριστει ενας διπλος?

 

Δεν αντιλαμβάνομαι κάτι ανησυχητικό σε αυτό που περιγράφεις, αν και θα περίμενα να σου αρπάζει σε υψηλότερες τιμές gain. Αν εννοείς ότι ο ήχος βγαίνει λίγο πιο "λασπωμένος" απ'ότι θα περίμενες, ε, απλά μπαίνεις στον κόσμο των humbuckers και χρειάζεσαι χρόνο... :D :D :wink:

 

Είναι πολύ καλή η καινούρια σου κιθάρα, ξαναάκουσα και τα clip που είχες ανεβάσει εδώ

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5482&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

 

και όλα μου φαίνονται cool...Δεν έχεις κιθάρες με single coils? ¶σ'την ήσυχη την PRS και μην ενδίδεις στην κακόβουλη προπαγάνδα... :lol: :lol: :lol:

 

Α, by the way

 

Λίγο πολύ όλοι οι medium/high gain bridge διπλοί αρπάζουν στα καθαρά ειδικά με μεγάλο Master

 

μάλλον εννοείς μεγάλο gain...(τουλάχιστον σε μένα έτσι συμβαίνει)...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου