Προς το περιεχόμενο

Korg trinity,triton τιμές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν μπορώ να βρώ συγκριτικό τιμοκατάλογο σχετικα με τα Korg Trinity,triton classic και τις παρεμφερους εκδόσεις του, και δεύτερον βλέποντας και τις τιμές τους στις αγγελίες.

Γνωρίζει κάποιος τις τιμές που είχαν την εποχή που βρίσκονταν στον επίσημο κατάλογο?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αν λαβουμε υποψη μας τις τιμες που πωλουνται τωρα, τότε στην εποχη τους θα ειχαν περιπου 4-5 εκατομμυρια δραχμες. Ή γυρω στα 10.000 ευρω αν προτιμάς.

 

Το σασι του συνθ, όσο παλιώνει, τόσο πιο ζεστο ήχο δίνει. Που να συγκριθει ενα fantom g 1-2 ετων με ενα Χ? Γι'αυτο αλλωστε και το Χ δινεται μετα απο τοσα χρονια, πιο ακριβα απο ενα G καινουριο. Ασε που νομίζω ότι ειναι το ιδιο fantom X με αυτο που επαιξαν οι Europe και εκαναν το λαθος στο Τιρινινι

 

Ακου στο 0:47

 

 

 

 

Σοβαρα τώρα, νομίζω ότι το προβλημα είναι οτι οι περισσοτεροι θελουν να κερδισουν χρηματα απο τη διαδικασία αγοραπωλησιων μεταχειρισμενων οργανων. Αν το καταφερνουν τι να πω, ευγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιρινινι νταχτα ήταν αυτό!! Και το κάρφωσε ! ;D

τεσπα...γενικο τεσπα..περι όλου του θέματος της απάντησης σου που με βρίσκει συμφωνο...

 

 

[move]ακρη δεν βγάζω..και επίσης και με τα ''εποχής''..αλλα εκει ειναι αλλου Παπά ευαγγέλιο[/move]

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι με σιγουριά ότι το Trinity είχε τιμή περί τις 650.000 δραχμές το 1999*, λίγο πριν βγει το Triton, το οποίο νομίζω κόστιζε κανένα κατοστάρικο επιπλέον όταν κυκλοφόρησε.

 

Θεωρητικά, μπορεί κανείς να βρει και τα δύο σε τιμές περί τα 500-600 ευρώ. Μιλάω πάντα για τις βασικές εκδόσεις των οργάνων, χωρίς αξεσουάρ και σε πολύ καλή κατάσταση.

Θεωρητικά βέβαια γιατί στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα πλήκτρα γίνανε περιζήτητα στον κύκλο αυτών που ασχολούνται με λαϊκά παιξίματα (στα πατάρια όπως λέγονται) και γι' αυτό ο καθένας ζητάει ό,τι του κατέβει όπως είπε και ο neeq. Αλλά ευτυχώς σταδιακά ξεπερνιέται και αυτή η φάση οπότε οι τιμές έρχονται στα συγκαλά τους σιγά-σιγά.

 

 

 

*Ήταν τεράστιο το σοκ όταν είδα για πρώτη φορά το Trinity δια ζώσης σε μια από τις συχνές εξορμήσεις ονειροπολήματος στο κέντρο ως άμαθος και ψαρωμένος έφηβος. Τόσο με το μηχάνημα όσο και με την τιμή του...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ευτυχώς σταδιακά ξεπερνιέται και αυτή η φάση οπότε οι τιμές έρχονται στα συγκαλά τους σιγά-σιγά.

Απελπιστικά αργά...

ευχαριστώ Αλχημιστή !

Το ίδιο ισχύει και για του ανταγωνισμού όργανα.Αλλά για των ''παταριών'' ειδικά..έχει ξεφύγει η φάση τελείως.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακου στο 0:47

Και το συνεχίζει σε ντιριντάχτα ο μπαγάσας. Σου λέει Ελλάδα είμαστε, να τους παίξω και ένα ταξιμάκι. Έτσι θα του βγήκε  ;D

Συγνώμη για το off topic.

 

Καλές εποχές. Ήχος από μηχανήματα με χαρακτήρα και κομμάτια με χαρακτήρα.

Πως να μην είναι άλλωστε, αν προσέξει κανείς το equipment list.

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

 

Και τώρα το original, χωρίς ουσάκ, νιαβέντι κλπ...

Φα τα μινόρια, F# στο video clip, F στο live στην Ελλάδα.

 


Στο θέμα μας.

Γιατί δεν ρωτάς το Bon;

Μπορεί να το έχουν σε αρχείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σου κόλλησε και σένα τώρα ο τιμοκατάλογος 10 χρόνια μετά? Στο Bon Studio σίγουρα κάπου θα έχει ξεμείνει κανένας σε κανα συρτάρι :P

 

Οι εκδόσεις ήτανε Triton/Trinity-61 standar, Triton/Trinity pro-76 & Triton/Trimity proX-88 πλήκτρα αντίστοιχα. Επίσης στα Trinity έπαιζαν απλό, V3 και plus εκδόσεις υπόψιν.

 

Θυμάμαι πάντως ότι στο Academy of Sound, Manchester είχε το Triton-61 απλό προσφορά τον Οκτώβρη 1999 1,050 λίρες με το VAT και δώρο soft case δεν θυμάμαι πόσο έβγαιναν σε δρχ

 

Τωρινές τιμές για μεταχειρισμένα Triton ξεκινάνε στα 500Ε και Trinity στα 800Ε για απλές 61 εκδόσεις χωρίς τη moss εννοείται και άλλα πρόσθετα μπλιπμλίκια που είχαν απάνω.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν αγόρασα το Triton μου άνοιξη 2000 το είχα αγοράσει 1.200.000 δραχμές καινούριο. Κανένα τριχίλιαρο σε ευρώ, αλλά πίστεψέ με αυτά τα λεφτά ήταν πολλά για τότε  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν αγόρασα το Triton μου άνοιξη 2000 το είχα αγοράσει 1.200.000 δραχμές καινούριο. Κανένα τριχίλιαρο σε ευρώ, αλλά πίστεψέ με αυτά τα λεφτά ήταν πολλά για τότε  ;D ;D

 

Για ποιά έκδοση Triton μιλάμε 61/76 ή 88?

 

Λογικό μου ακούγεται  τιμή αυτή για το 76άρι Triton Pro γιατί και τα Studio/Extreme/m3 εκεί παίζανε όταν πρωτοβγήκαν.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου